Híreink

Lezárult az UNICEF Magyarország gyermekjogi kérdőíve és elindult új kampányunk

2016. május 06. 15:18

Az ország legnagyobb gyermekjogi online kutatásának első adataiból világosan látszik, hogy amíg a testi fenyítés egyre jobban visszaszorul, a lelki bántalmazás néhány formáját sok válaszadó nem is tekinti annak. Ráadásul a válaszadók 83%-a ugyan tudta, hogy Magyarországon is hatályos az ENSZ Gyermekjogi egyezménye, mégis minden 5. válaszadó úgy gondolja, hogy a fizikai fenyítést csak formájától függően tiltja törvény.

A kérdőív válaszainak, szakértők bevonásával történő pontos feldolgozása jelenleg zajlik. A teljes jelentést elérhetővé tesszük honlapunkon.

Az unicef.hu/hogylehet és a “Tippek a bántalmazás ellen” kampány hátteréről

Ma hivatalos, bűnügyi statisztikák szerint Magyarországon évente több mint 15 000 gyerek válik erőszakos bűncselekmény áldozatává. 2010-2015 között, gyerekek sérelmére közel 80000 bűncselekmény történt, közülük 273 esetben nemi erőszak, 668 esetben szemérem elleni erőszak bűncselekmény került a hivatalos bűnügyi statisztikába. És ez csak a jéghegy csúcsa. A bántalmazás esetek jellemzője a magas látencia. Az UNICEF Magyar Bizottság célja a kampánnyal és az ennek keretében végzett online kutatással az volt, hogy felhívja a figyelmet arra, hogy az erőszak sok gyerek közvetlen környezetében, számukra a mindennapos működés részeként történik – a családban, az edzésen, a négy fal között.

A felmérések szerint: a gyermekkori szexuális bántalmazás áldozatainak kb. 90%-a ismeri az elkövetőt, 62%-a családtag, 30% egyéb ismerős, 8% ismeretlen. Az elkövetők jelentős része – egyes statisztikák szerint 85-90% férfi. (lásd ehhez: beszeljrola.hu)

Az idei 1%-os kampányunk – amelynek témájára már harmadik éve próbáljuk felhívni a társadalom figyelmét – valóban provokatív, mert egy olyan ügyről beszél, amely létezik, viszont sem az elkövető, sem az áldozat, sem a média – egy két szélsőséges kivételt leszámítva – jellemzően nem beszél róla.

Nekünk a hallgatás falát és a téma iránti közönyt kell áttörnünk.

Kiindulópontunk fentiek alapján, bántalmazással foglalkozó, gyakorló pszichológusok, terapeuták, gyermekvédelmi szakemberek, kriminológusokkal való szakmai egyeztetéseket követően az volt, hogy a bántalmazott gyermekek helyzete sokszor kilátástalan: mivel megoldást nem látnak, kénytelenek a helyzettel együtt élni. Ezért az UNICEF úgy döntött, hogy figyelemfelhívó, ha tetszik, provokatív módon megmutatja, hogy ezek a gyerekek milyen fájdalmas készségeket kényszerülnek elsajátítani úgy, hogy ők maguk osztják meg velünk ezeket egy jól ismert műfaj, a „How-to” útmutató videók formájában.

A videók mind egy-egy bántalmazással kapcsolatos szituációra adnak tippeket, tanácsokat. Megnézhetjük a kislányt, aki gyerekkönyvekkel torlaszolja el az ajtaját; a kisfiút, aki plüss játékokkal tompítja az éles sarkokat a szobájában; és a tinilányt, aki sálakból készít védőfelszerelést magának a nehéz helyzetekre.

A filmek szereplői gyerekszínészek, a forgatás és a felkészülés alatt, gyermekjogi munkatársaink és bántalmazással foglalkozó pszichológus is végig jelen volt.

Véleményünk szerint a témára/problémára fel kell hívni a társadalom figyelmét és segítő kezet kell kínálni az áldozatok, a pedagógusok, vagy a bántalmazást észlelők számára. Ezt tesszük – más szervezetek mellett – a honlapunkon keresztül, ezért indítottuk el a figyelemfelhívó kampány részeként a jogsegély vonalunkat is.

A kampány és a videók célközönsége nem elsősorban a gyerekek, de ugyanakkor úgy gondoljuk, hogy a bántalmazás kérdéséről lehet, sőt kell a gyerekekkel beszélni. Semmiképpen nem a gyerekeket bátorítjuk, hanem arra hívjuk fel a figyelmet, hogy a bántalmazás sokszor négy fal között történik és marad, a bántalmazott gyerekeknek pedig szörnyű képességeket kell elsajátítani. A videók a maguk objektív és fájdalmasan valósághű stílusában mutatja be azt, hogy ezek a gyerekek hogyan próbálnak napról napra élni.

Tudjuk, hogy a vetített szpot provokatív, azonban fontosnak tartjuk megmutatni a valóságot: a téma nehéz, emiatt a sokan sajnos elfordítják a fejüket. Nem érzéketlenségből a legtöbbször, hanem mert nem tudják elképzelni, hogyan lehetséges, hogy létezik a gyermekbántalmazás bármilyen formája. Azonban sajnos ez egy létező dolog – és tenni kell ellene.

A kampány címe a „Hogy lehet”, ami arra utal, hogy bár sokan el sem tudjuk képzelni, hogyan lehetséges a gyerekek bántalmazása. Azonban lehet ellene tenni, akár csak azzal, hogy  figyelmesebbek vagyunk a környezetünk felé, és észre vesszük a jeleket.

Mit tesz az UNICEF a gyerekbántalmazás ellen a videó kampányon kívül?

A gyermekek védelme az erőszak valamennyi formájától alapvető jog, amelyet a Gyermekjogi egyezmény és a magyar törvények is biztosítanak. Az erőszaknak egyaránt vannak azonnali és hosszú távú következményei. A hosszú távú cél, hogy ne csak a súlyos bántalmazások szűnjenek meg, egy egyszerű pofont se tekintsük nevelési eszköznek.

Az UNICEF Magyar Bizottság ezért a kampány indulásával egy időben elindítja jogsegély oldalát, ahol az https://unicef.hu/unicef-jogsegely/ alatt azok küldhetnek üzenetet, akiknek kérdése van a gyerekbántalmazás kapcsán – legyen az felnőtt vagy gyerek. A válaszokat az UNICEF gyermekjogi csapatával közösen az ELTE Bibó Istvàn Szakkollégiuma és a kutatásban részt vevő szakemberek dolgozzák fel. Az oldal, valamint a jogsegély lehetősége természetesen az 1%-os kampány időszakon túl is élni fog.

Emellett folyamatosan kommunikáljuk HelpApp nevű mobil alkalmazásunkat, mely ingyenesen elérhető, hogy a segítség kéznél legyen, ha a gyermek bajban érzi magát. Hiszünk abban, hogy a felelősségvállalás és a tudatos jövőépítés a jogok ismeretéből fakad. Az országossá nőtt, iskolai gyermekjogi programunk, az Ébresztő-óra célja, hogy növelje a gyermekjogok ismertségét az iskolákban, és az UNICEF gyermekjogi tevékenységének bemutatásával érzékenyítse a gyermekeket a fejlődő világ, a fenntartható fejlődés és a globalizált világ problémái iránt. 2015-ben mintegy 10 000 gyereket értünk el. Kutatásainkkal pedig folyamatosan hívjuk fel a figyelmet a gyerekbántalmazásra – 2014-ben a sport és erőszak, illetve a gyerekek szemszögéből bemutatott, bántalmazással kapcsolatos kutatásunk is ezt a célt szolgálta.