Híreink

„Ma a fiataloké a szó”: a J7 ifjúsági csúcstalálkozó eredményei

2015. május 15. 15:05

 

Gyermekjogi Egyezmény 12. cikk

  1. Az Egyezményben részes államok az ítélőképessége birtokában lévő gyermek számára biztosítják azt a jogot, hogy minden őt érdeklő kérdésben szabadon kinyilváníthassa véleményét, a gyermek véleményét, figyelemmel korára és érettségi fokára, kellően tekintetbe kell venni.
  2. Ebből a célból nevezetesen lehetőséget kell adni a gyermeknek arra, hogy bármely olyan bírói vagy közigazgatási eljárásban, amelyben érdekelt, közvetlenül vagy képviselője, illetőleg arra alkalmas szerv útján, a hazai jogszabályokban foglalt eljárási szabályoknak megfelelően meghallgassák.

Értékelem, hogy a globalizáció kritikusai mindig rámutatnak a problémákra. Ezért szoktam fiatalokkal tanácskozni arról, hogy hogyan tegyük jobbá a világot és érjünk el jobb eredményeket” – nyilatkozta Angela Merkel szövetségi kancellár a fiatal küldöttek látogatásakor.

Ma a fiataloké a szó. Meg kell hallgatnunk őket és be kell vonnunk őket a jövőbeni kihívásokra való felkészülés folyamatába” – hangsúlyozta Manuela Schlesig ifjúsági ügyekért felelős szövetségi miniszter. „ A J7 ifjúsági csúcstalálkozó élénk, részletekbe menő vitái bizonyítják, hogy össze kell fognunk a fiatalabb generációval hogy többre legyünk képesek, és garantálhassuk a méltányosabb és fenntarthatóbb fejlődést.”

„A fiatalok sokkal könnyebben kérdőjeleznek meg olyan körülményeket, amelyeket a felnőttek túl gyorsan elfogadnak.” – mondta Alexander Gerst űrhajós és UNICEF nagykövet, a J7 csúcs egyik támogatója. –„Kérdéseik és ötleteik segítenek megváltoztatni a nézőpontunkat. Földünk egyre inkább pusztul, így több területen is friss megközelítésekre van szükségünk.”

A J7 csúcs fiatal résztvevői remélik, hogy hangjukat a legmagasabb politikai szinteken is meghallják: „Hisszük, hogy a G7 fontos szerepet tölt be a fenntartható fejlődésben. De én abban is hiszek, hogy nekünk, fiataloknak magunkhoz kell ragadnunk a kezdeményezést és hatni a világra, amelyben élünk. Nekünk kell megválasztanunk a sorsunkat. Ha mi nem szólalunk meg, nem állunk ki az eszményeinkért és nem harcolunk a jogainkért, ki fogja ezt megtenni helyettünk? Most kell cselekednünk.” – jelentette ki a kasseli Sang Jin Kim (17), a német J7 csapat tagja.

A fiatal küldöttek nyilatkozata a G7 következő központi kérdéseit tárgyalta:

Bolygónk védelme

Ez a témakör a tengeri környezet védelmét foglalta magában, különös tekintettel a vízszennyezésre, a túlhalászatra és a tengeri biodiverzitás védelmére. Kitért még a hulladékképződés csökkentésére, a klímaváltozásra és a megújuló energiaforrások és új technológiák alkalmazására.

Egy egészséges jövő építése

A fiatal küldöttek élénk párbeszédet folytattak a szegénységgel összefüggésbe hozható betegségekről, amelyek többek között az egészséggel kapcsolatos tájékoztatás és az orvosi ellátás elégtelensége miatt alakulnak ki. Kiemelték az olyan járványokat, mint az ebola, amely elsősorban a kevésbé fejlett országokat támadja meg. Ugyanakkor az iparilag feljett társadalmak új fenyegetésekkel néznek szembe, ilyenek az allergiák, a cukorbetegség és az antibiotikum-rezisztencia.

A nők támogatása – a mindenkivel szemben méltányos jövő építése

A harmadik fontos téma a női önálló vállalkozók és a szakképzésben részt vevő nők támogatása volt. A fiatalok úgy gondolják, ehhez munkaerőpiaci egyenlőséget, egyenlő karrierlehetőségeket és a férfiakkal azonos bérezést kell teremteni. A nők támogatása a nők elleni erőszakkal szembeni zéró toleranciát is magába foglalja. A nők és lányok elleni erőszak minden formája elleni harc a jövő fontos feladata.

Igazságos gazdaság

Átlátható kiskereskedelmi és szállítási láncok, tisztességes árak, humánus munkakörnyezet és a gyermekmunka elleni harc voltak a főbb elemek ebben a témakörben. A fenntarthatóság, a környezetbarát és klímabarát előállítás ugyancsak nagyon fontos volt a fiatal küldöttek számára, ahogy az a kérdés is, hogy egy termékért fizetett ár hány százaléka jut el ahhoz, aki az adott terméket létrehozta.

Kapcsolódó dokumentumok: