Híreink

Magyar fiatalok nemzetközi színtéren a klímavédelemért

2024. augusztus 02. 15:16

Az UNICEF Magyarország Fiatal Nagyköveteinek beszámolója az Üzbegisztánban megrendezett „International Youth Eco-Camp” ifjúsági klímakonferenciáról

2024. június 24-30. között Berényi Gergely, Joób Klára Kamilla és Szász Anna Dorottya Fiatal Nagykövetek Gálfi Sarolta programkoordinátor kíséretében a magyar küldöttség tagjaiként Üzbegisztánban jártak és részt vettek az „International Youth Eco-Camp” ifjúsági klímakonferencián, amelyet azért szervezett az üzbég kormány és az UNICEF Uzbekistan, hogy a közép-ázsiai és Türk Tanács országaiban élő fiatalokat segítse a COP29-re való felkészülésben.

A konferencia témái a klíma- és ökológiai válság, valamint a klímadiplomácia voltak. A fiatal nagykövetek csapata a hét során meglátogatta Üzbegisztán innovatív, zöld intézményeit, előadásokat hallgatott helyi és nemzetközi szakértőktől és kidolgozott egy, a COP29-re előterjesztendő stratégiát a klímavédelem kapcsán tett javaslatairól. A workshopokon lehetőség volt értékes tapasztalatcserére is, hiszen a fiatal nagykövetek üzbég, török, türkmén, tádzsik, kirgiz és kazah fiatalokkal dolgozhattak együtt. A konferencián egy nemzetközi platform létrehozásában is megállapodtak, aminek célja, hogy elősegítse a nemzetközi klímacélok megvalósítását.

A programok a samarkandi Silk Road University-n és a tashkenti Green University-n (Central Asian University of Environmental and Climate Changes Studies) zajlottak. A konferencia lehetőséget biztosított arra, hogy a fiatalok előterjesszék javaslataikat és ismertessék kezdeményezéseiket. Az esemény során a házigazdák szemináriumokat, találkozókat és vitákat szerveztek szakértőkkel az éghajlatváltozás releváns területeiről. A két legfontosabb előadó a klímaválság gyermekekre gyakorolt hatásáról beszélő Antonio Jovanovski, az UNICEF Közép-Ázsiai Irodájának nemzetközi konzultánsa, és a fiatalok aktivizmusának lehetőségeit bemutató Joyce Najm Mendez, az ENSZ Youth Climate Advisor-a voltak.

A konferencia egyik leghasznosabb workshopja a COP29-et előkészítő szimuláció volt, amelynek során fiatal nagyköveteink megtapasztalták a klímacsúcson résztvevő különböző érdekcsoportok közti tárgyalások menetét, és tanultak az éghajlatváltozás hatásairól a lokális és globális gazdaságra. A szimuláció arra is jó lehetőség volt, hogy tágítsa fiatal nagyköveteink nemzetközi, interkulturális diplomáciáról alkotott perspektíváját.

„Youth Statement” COP29-re

A Youth Statement, vagy Ifjúsági Nyilatkozat a COP29-re előterjesztendő javaslatokat tartalmaz. A stratégia 7 ország fiataljainak együttműködésében készült és javaslatokat tartalmaz a gyermekek és fiatalok jogainak érvényesítéséről, részvételi és érdekképviseleti lehetőségeinek bővítéséről a klímaváltozás kapcsán felmerülő kérdések alapján. A nyilatkozaton a fiatalok 4 szakmai csoportban dolgoztak, amelyek a gyermekjogok, a fenntarthatóságra nevelés, a Fenntartható Fejlődési Céloknak megfelelő oktatás és a részvételiség kérdésével foglalkoztak. A nyilatkozat az alábbi területeken fogalmaz meg ajánlásokat:

  1. A gyermekek és fiatalok egészséges élethez és környezethez fűződő jogának biztosítása.
  2. A gyermekrészvétel és az ifjúsági érdekképviselet biztosítása és lehetőségeinek bővítése a klímavédelemmel kapcsolatban.
  3. A fenntartható és környezettudatos szemléletmód széleskörű megismertetése gyermekekkel és fiatalokkal.
  4. Annak biztosítása, hogy az oktatási szakpolitikák mind az óvodai, mind az iskolai szinten összhangban legyenek a Fenntartható Fejlődési Célokkal.

Nemzetközi platform létrehozása

Az International Youth Eco-Camp során a résztvevők egy nemzetközi platform létrehozásán is dolgoztak. Az “International Platform for the Promotion of Environmental Culture” egy olyan felület, amely elősegíti a nemzetközi együttműködést és tapasztalatcserét a résztvevő országok fiataljai között, mindezzel támogatva a klímavédelemért és a fenntarthatóságért folytatott tevékenységeket mind lokális, mind globális szinten.

A platform lehetőséget ad arra is, hogy a fiatalok bemutathassák tevékenységeiket és eredményeiket a klímavédelem és a fenntarthatóság kapcsán, valamint megoszthassák tapasztalataikat a többi résztvevővel, ezzel létrehozva egy hálózatot a fiatalok és szakemberek között, és erősítve a diplomáciai kapcsolatokat. Itt a fiatalok online és offline konferenciákat, szakmai beszélgetéseket, vitákat és eseményeket is szervezhetnek a partnerországok képviselőinek részvételével.

Tapasztalatok, tanulságok és élmények 

“A résztvevők kulturális diverzitására való tekintettel, a közös munka gördülékenysége érdekében az ott töltött napok során több olyan programon is részt vettünk, amelyek a különböző nemzetiségek kapcsolódását és egymás szokásainak megismerését tűzte ki célul. A konferencián részt vevő országok delegáltjai között mi is bemutattuk nemzeti kultúránkat, gasztronómiánkat és zenénket, valamint megtanítottunk a fiataloknak egy, a hazánkra jellemző táncot. Az üzbég Ifjúság Nap alkalmából meglátogattuk az Art Gallery of Uzbekistan-t, ahol egy fiatal művészek alkotásaiból nyílt kiállítást tekintettünk meg. A hét egyik csúcspontjaként pedig a Zarafshan Nemzeti Természeti Parkba utaztunk, ahol a helyi természeti értékekről és a regionális természetvédelmi intézkedésekről tanultunk. Ezen a túrán csatlakozott hozzánk Üzbegisztán first ladyje, Ziroat Mirziyoyeva is, aki elbeszélgetett a konferencia résztvevőivel” – mondták fiatal nagyköveteink.

A konferenciától elvárt eredmények

“Az International Youth Eco-Campen kidolgozott Ifjúsági Nyilatkozat és a workshopok során szerzett tapasztalatok alapján célunk az ifjúsági részvétel erősítése a környezetvédelmi döntéshozatalban és az ide kapcsolódó szakpolitikák alakításában, valamint nemzetközi együttműködés és tapasztalatcsere elősegítése a részt vevő országok között. Célunk továbbá a regionális projektek és kezdeményezések kialakítása a fenntartható fejlődés kultúrájának előmozdítása érdekében. Ezzel együtt elengedhetetlennek tartjuk a fellépést a környezeti tudatosság előmozdításáért az iskolákban és a helyi közösségekben” – tették hozzá a delegált fiatal nagykövetek.

Jövőbeli tervek

“Az Üzbegisztánban szerzett nemzetközi tapasztalataink alapján szeretnénk az UNICEF Magyarország Klímahősök programját országos szinten megerősíteni, és kiterjeszteni a fenntarthatóságról szóló oktatást vidéki, valamint hátrányos helyzetű fiatalok számára is. Az elmúlt évek gyermekeknek szervezett klímakonferenciáinak eredményei és az Eco-Camp során kidolgozott Youth Statement alapján szeretnénk a fiatalok lokális problémákra való érzékenységét erősíteni, és ezek megoldásához releváns tudást nyújtani számukra. Reményeink szerint ahhoz is megkapjuk a bizalmat, hogy a Youth Eco-Campen szerzett tudásunkat a bakui COP29 konferencián is kamatoztathassuk Magyarország nemzeti küldöttségének tagjaként. Köszönetünket fejezzük ki az Energiaügyi Minisztériumnak, Üzbegisztán Kormányának, az UNICEF Uzbekistan-nak és az UNICEF Magyarországnak!” – Berényi Gergely, Joób Klára Kamilla, Szász Anna Dorottya.

 

Segíts a kritikus helyzetben lévő gyerekeknek!

Havi rendszeres adományoddal életeket menthetsz.

Segítek