Híreink

Mentálhigiénés programokkal a menekült gyerekek jóllétéért

2024. július 16. 11:15

A mentális egészség és pszichoszociális támogatás kiemelt fontosságú a gyermekeknél, különösen amikor nem várt nehézségeken mennek keresztül, például az otthonukat konfliktus miatt kényszerülnek elhagyni. Az UNICEF gyermekjogi programjaiban kulcsfontosságú szerepet tölt be a lelki egészség támogatása és megőrzése. Éppen ezért az ukrajnai menekült gyerekek és családjaik támogatására Magyarországon létrehozott UNICEF programiroda helyi partnereivel együttműködésben számos programmal segíti az érkező menekült gyermekek mentális egészségét.

A menekült gyermekek lelki és mentális szükségletei sokrétűek és nagyban függenek attól, hogy a háború melyik szakaszában hagyták el otthonukat, ott mit láttak, mit tapasztaltak. Sokuknak segítségre van szüksége a gyász- és traumafeldolgozásban, az ismeretlen környezet, valamint a beilleszkedés nehézségei jelentette kihívások kezelésében.

A gyermekek támogatása mellett programjainkban fontos szerepe van a gyermekekkel foglalkozó felnőttek, a pedagógusok és szülők támogatásának is. A pedagógusok számára a speciális gyermekközpontú pedagógiai és mentálhigiénés segítségnyújtásra alkalmas módszerek elsajátítása mellett ingyenes szupervíziós lehetőséget is biztosítunk a kiégés elkerülése érdekében. A szülőket speciális szülőtámogató programokkal segítjük, amelyek keretében gondviselői szerepükben és a nevelés során rendelkezésre álló eszköztárukban szeretnénk megerősíteni őket.

2023-ban az UNICEF Menekültügyi Programirodája Magyarországon több mint 20.000 gyermeket és gondviselőt ért el lelki egészség megőrzésére irányuló programokkal, pszichoszociális támogatással, valamint több mint 60.000 gyerek számára biztosított minőségi tanuláshoz való hozzáférést – felzárkóztató programok, nyelvoktatás, koragyermekkori oktatás és fejlesztés formájában, ami szintén kiemelt szerepet játszik a lelki stabilitás megőrzése tekintetében.

Menekültügyi programunk egyik alappillére a gyerekek és gondviselőik mentális és pszichoszociális támogatása, amely minden együttműködésünket átszövi. Alább bemutatunk néhány programot, amelyek keretében az ukrajnai menekülteket, valamint a rászoruló magyar gyerekeket is igyekszünk ezen a téren támogatni.

Felhívás az ukrán és orosz nyelven elérhető segélyvonalról

© UNICEF/2024/Cernius
A Kék Vonal ukrán és orosz nyelvű ügyelői interaktív papírszínház foglalkozást tartanak Ukrajnából menekült gyerekeknek.

A Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvánnyal folytatott együttműködés keretében ukrán és orosz nyelven is elérhetővé vált a lelkisegély szolgáltatás. A díjmentesen hívható, anonim segélyvonalon képzett szakemberek fogadják a gyerekek, fiatalok, és az értük aggódó felnőttek hívásait vagy online üzeneteit.

Az ukrán és orosz nyelvű segélyvonal minden kedden és csütörtökön 16.00 és 20.00 között érhető el, a +36 80 984 590 számon. A Kék Vonal magyar nyelvű szolgáltatása a hét minden napján éjjel-nappal elérhető a 116 111-es számon. A lelkisegély szolgáltatás mellett a Kék Vonal szupervíziót és webinárokat is tart a menekült gyerekekkel foglalkozó szakemberek számára.

A SuliNyugival létrejött együttműködés keretében a stressz hatékony kezeléséhez és a lelki egészség megerősítéséhez szükséges módszereket és technikákat ismerhetnek meg a résztvevők. A stresszkezelés alapvető technikáinak ismertetése mellett a programban kiemelt figyelmet kap a tanári kiégés megelőzése és az ukrajnai gyerekek iskolai beilleszkedésének támogatása is.

A program a résztvevő intézmények teljes iskolai közösségéhez szól: a komplex kezdeményezés intézményi stresszfelmérést, igazgatói coachingot, tanári workshopokat és tréningeket, illetve gyerekfoglalkozásokat is tartalmaz.

© Református Szeretetszolgálat/2024/Patrik Karsa
Szakemberek a Szülőtámogató Program trénerképzésén

A Magyar Református Szeretetszolgálat, az UNICEF-fel együttműködésben fejlesztő foglalkozásokkal és élményprogramokkal támogatja az ukrajnai menekült gyerekek mentális jóllétét és fejlődését. A gyerekekkel kapcsolatban álló pedagógusokat és gondviselőket célzott szakmai programokkal segítjük.

A szülőket és gondviselőket a szülői kompetenciák fejlesztésére fókuszáló tréninggel támogatjuk, hogy olyan hasznos eszközökkel ruházzuk fel őket, amelyek segítenek a stressz- és konfliktuskezelésben. A program első lépéseként olyan szakemberek számára biztosítottunk képzést, akik gyermeknevelési tanácsadással segítik a Magyarországon élő menekült és hátrányos helyzetű szülőket.

A képzés célja, hogy a résztvevő szakemberek olyan új ismeretekkel távozzanak, amelyekkel a későbbiekben hatékonyabban támogathatják a menekült és helyi közösségben élő családokat a gyermeknevelés során felmerülő kihívásokban, elősegítve a pozitív gyermekfejlődéshez szükséges biztonságos családi környezet kialakítását.

© UNICEF/2024/Cernius
Ukrajnai menekült gyerekek a Budapesti Piarista Gimnázium iskola utáni foglalkozásain vesznek részt.

A Budapesti Piarista Gimnáziumban létrehozott ukrán tanoda a menekült gyerekek iskolai felzárkóztatását, beilleszkedését és előmenetelét segíti, egy olyan megtartó közeget biztosítva, ahol a gyerekek biztonságban érezhetik magukat, közösséget és elfoglaltságot találnak. A gyerekek délutánonként szaktárgyi korrepetáláson, magyar és angol nyelvórákon, mentálhigiénés foglalkozásokon és sportolási lehetőségeken vehetnek részt.

© UNICEF/2024/Cernius
A Dorkász Szolgálat debreceni befogadóközpontjában élő gyerekek az iskolaóra keretében állat-asszisztált terápián vesznek részt.

A Debreceni Alapellátási és Egészségfejlesztési Intézettel (DAEFI) kötött együttműködés keretében a Dorkász Szolgálat debreceni befogadóközpontjában élő menekült gyerekek iskolaóráik során állat-asszisztált terápián vehetnek részt. Tudományosan bizonyított, hogy az állatok jelenléte és a velük való interakció jótékony hatással van a mentális egészségre, fejleszti a gyerekek önbizalmát, csökkenti a szorongásukat és az oktatásban motivációs jelleggel is alkalmazható.

A távolság jelentette akadályokat lebontva a Dorkász Szolgálat Mobil csapata a Debrecen külterületein élő nehéz sorsú családok gyermekeihez is eljut, mondhatni helybe viszi a segítséget.

©Dorkász Szolgálat/2024/Xenia Mohacsi
Magyar diákok a Dorkász Szolgálat Mobil Csapata által szervezett iskola utáni foglalkozáson.

A Dorkász Szolgálat Mobil Csapata a mentálhigiénés segítségnyújtáson és az önismereti tréningeken túl felzárkóztató foglalkozásokkal, korrepetálással és közösségi média tudatosítással is segíti a gyerekeket, valamint számos kreatív foglalkozást (néptánc, dráma, kézművesség) is elérhetővé tesz számukra. A három pedagógus és egy pszichológus vezetésével megvalósuló foglalkozások és közösségi tevékenységek hozzájárulnak a gyerekek mentális jóllétéhez.

A program célja, hogy elősegítse a gyermekek képességeinek kibontakozását és megakadályozza az iskolai lemorzsolódást. A foglalkozások jelenleg Csapókerten, Pácon, Dombostanyán, Halápon és Bodaszőlőn valósulnak meg, ahol a csapat pedagógusképzést is tart helyi önkénteseknek.

A Debreceni Család- és Gyermekjóléti Központ Mobil Csapata pedig szülőtámogató és szülői kompetenciákat fejlesztő programokkal segíti a családokat.

A mentális egészség témáját az év minden napján kiemelt figyelemmel kísérjük, hogy programjainkon keresztül az ukrajnai menekült, valamint helyi, nehéz helyzetben élő gyerekek egyaránt megkapják a szakértő figyelmet a lelki fejlődésük megerősítése, megőrzése céljából, ezzel segítve a gyógyulásukat.

Segíts a kritikus helyzetben lévő gyerekeknek!

Havi rendszeres adományoddal életeket menthetsz.

Segítek