Híreink

Nepáli földrengéseket túlélő gyerekek a félelmeikről beszélnek

2015. július 27. 11:47

Jamuna Nepali, 9, (center, red) and other children attend a UNICEF-supported Child Friendly Space in the camp for earthquake-displaced people where they are staying on a wind-swept ridge above the town of Charikot, Dolakha District, Nepal on May 25 2015. On 25 April a magnitude 7.8 earthquake killed more than 8,000 people and destroyed massive amounts of property, including numerous temples that were on the list of UNESCO World Heritage Sites. A major aftershock measuring 7.3 with an epicenter in Nepal's Dolakha District followed on 12 May 2015 with dire consequences to human life, livestock and property. UNICEF and its partner organizations are distributing shelter, hygiene and nutritional supplies across quake-affected areas of Nepal. Nepal Earthquake - Back to School Package - Photos from Dolakha - Day 2

A katasztrófa következtében valaha megszervezett egyik legnagyobb gyermekkonzultáción közel 2000, a nepáli földrengéseket túlélő gyermek beszélt félelmeiről és a kiszolgáltatottságukról abból fakadóan, hogy sátrakban és túlzsúfolt menedékhelyeken kell élniük. Aggodalmukat fejezték ki annak kapcsán is, hogy a nem higiénikus életkörülmények veszélyeztethetik az egészségüket, valamint hogy nem tudják folytatni iskolai tanulmányaikat.

A konzultációt kivitelező segélyszervezetek, a Plan International, a Save the Children, az UNICEF és a World Vision, hangsúlyozzák a közösségek katasztrófákkal szembeni ellenálló képességének megerősítését. Ugyancsak figyelmeztetnek a gyermekek egészségét és jólétét fenyegető súlyos kockázatokra, valamint a monszun időszakban biztosítandó védelemre, amíg a sürgető humanitárius szükségletek ki nem elégülnek.

A ma megjelenő kutatásban a gyermekek legfőbb prioritásaikként a megfelelő lakhelyet, az iskolába járás lehetőségét, a biztonságos víztartalékokat, a higiéniát és az egészségügyi ellátást jelölték meg. A földrengést követően: a nepáli gyermekek felemelik a hangjukat című jelentés nyilvánvalóvá tette, melyek a legnagyobb félelmeik és aggályaik azoknak a gyerekeknek, akik több százezer emberhez hasonlóan elvesztették otthonukat.

Lányok és fiúk egyaránt beszámoltak az átmeneti lakhelyek hiányosságairól, mint hogy nem bizonyulnak víz-, és szélállónak a földrengés utóhatásai során.

“A lakhelyünk ki van téve az erős viharoknak. Egész éjjel fenn voltunk és tartottuk a ponyvát, nehogy a szél elfújja” – mesélte egy fiú Nuwakotban, amely a 14 legsúlyosabban érintett térségek egyike, ahol sikerült konzultációt folytatnunk a gyerekekkel.

Lucia Withers, a Save the Children emberjogi tanácsadója és a jelentés készítője így nyilatkozott: „Több tízezer gyermek él arra alkalmatlan szálláshelyeken. A földrengést elszenvedők megsegítésére tett erőfeszítéseink ellenére még mindig versenyt futunk az idővel, hogy olyan alapvető szükségleteket biztosíthassunk, mint a lakhely, a higiénia és a védelem.”

A gyermekek azzal kapcsolatban is kifejezték aggályaikat, hogy nincs magánszférájuk, sem mozgásterük, miközben a velük élő kisgyermekek a vadállatoktól félnek. Kiváltképp lányok jelezték, hogy védtelennek érzik magukat úgy, hogy a tág családdal és szomszédokkal kell megosztaniuk a szállást, míg mások szexuális zaklatástól vagy az üzérkedés megerősödésétől tartanak.

„Mivel, hogy a szabad ég alatt élünk, még jobban ki vagyunk szolgáltatva a visszaéléseknek” – mondta egy kamaszlány Sindhupalchowkból, amelyet szintén sújtott a földrengés.

Admir Bajrami, a World Vision Nepáli Földrengésre Reagáló Műveleteinek vezetője azt mondta: „A monszun erősödésével gyorsan és hatékonyan kell cselekednünk, hogy biztosítsuk a földrengést elszenvedő gyermekek és családjaik jólétét. A gyermekek egy megrázó élményen estek át, amely félbeszakította a tanulmányaikat, és sürgős pszichológiai segítségre van szükségük.”

A konzultáción résztvevő gyerekek részletes és kézzelfogható tanácsokkal láttak el bennünket arra vonatkozóan, hogyan lehetne újraépíteni az életüket és közösségeiket. Szorgalmazzák a földrengésálló otthonok, iskolák és egyéb épületek építését, és szeretnének jobban felkészülni a jövőbeli földrengésekre.

“Sík területre épült, földrengésálló házakat akarok látni fákkal körülvéve – mondta egy tinédzser fiú Sindhupalchowkból.

A gyerekek azt javasolták, hogy az iskolai oktatás folytatódjon a sátrakban vagy más átmeneti szálláshelyeken, amíg az új iskolák felépülnek, és felszólították a kormányt, hogy pótolja a könyveket, irodaszereket és egyéb iskolai segédanyagokat, amelyeket a házak törmelékei maguk alá temettek. Ezen kívül erősebb védelmet kértek saját maguk és közösségük gyermekei számára is.

„A földrengés sújtotta területeken a gyermekek élete a feje tetejére állt. A világnak észre kell vennie, hogy a gyerekeknek a katasztrófavédelem és –reagálás egyik fő szempontjává kell válniuk – mondta Dr. Unni Krishnan, a Plan International Katasztrófavédelem és –reagálás csoportjának vezetője.

A megterhelő kihívások ellenére, amelyekkel a túlélőknek szembe kell nézniük, a gyerekek a közösségek összefogásáról számoltak be. A konzultáció során az optimizmus és a regenerálódó képesség elképesztő fokát mutatták, nyomatékosították, hogy életük vissza fog térni a normális kerékvágásba vagy a közösségek támogatása által még akár jobb is lesz.

Dr. Rownak Kahn, az UNICEF helyettes képviselője a következőt mondta: “Ezek a gyerekek értékes betekintést adtak, olyat, amin a felnőtt szem talán átsiklana. Programunknak most már az ő javaslataikat kell követnie Nepál többi részén is, hogy a közösségeket jobban felkészíthessük a lehetséges katasztrófákra.