Híreink

Oktatás válsághelyzetekben

2016. május 31. 15:22

Az oktatás az UNICEF egyik fő küldetése. Minden gyereknek egyenlő joga van a minőségi oktatáshoz való hozzáféréshez, azoknak is, akik a legnehezebb helyzetekben élnek. Ma a világon legalább 75 millió olyan gyerek van, akinek az oktatására hatással van valamilyen válsághelyzet.

Safiatou Sanogo (in yellow-green dress) is a sixth grade student at Sokoroni A Public Primary School. If she successfully finishes school this year, she will be the first of the 16 children in her family to complete primary school. Whereas just ten years ago it was unlikely that girls like Safiatou would have been in school, today, thanks in large part to UNICEF's advocacy, many more girls are in school in Burkina Faso—and family's hopes are pinned not just on their sons', but also on their daughters' success. "I’m glad that I am going to school," says Safiatou. "Those who don’t get to attend school usually have to just work in the field with their parents. I think it’s better to go to school because if you do, then one day you can get a job and help your family."

A tanulás tulajdonképpen emberek életét változtathatja meg, kitörési pontot jelenthet a közösségek gyermekei számára a szegénységből. A fejlődő országokban azonban a gyermekeknek gyakran dolgozniuk kell iskola helyett a saját és családja megélhetéséért. Sok helyen még iskola és tanszerek sem állnak rendelkezésre, amely elengedhetetlen a gyermekek oktatásához.

Az iskola stabilitást, struktúrát és rutint biztosít azoknak a gyerekeknek, akiknek félelemmel, gyásszal, veszteséggel, erőszakkal kell együtt élnie. Az UNICEF a válsághelyzetekben élő gyerekek részére úgynevezett gyerekbarát iskolákat létesít, amelyek a gyerekek érdekeit tartja szem előtt.

A gyerekbarát iskolák olyan létesítmények, ahol a gyerekeknek nemcsak oktatást biztosítanak, hanem minden szükségükre odafigyelnek. Étkeztetési programokat tartanak fenn, higiéniáról is oktatják a gyerekeket, tiszta vizet biztosítanak, és háborús konfliktusokban is biztonságot igyekeznek nyújtani.

A gyerekbarát oktatási központok alapfeltételei, hogy biztonságosak és higiénikusak legyenek. A higiénia érdekében az UNICEF mosdókat, mellékhelyiségeket épít az iskolák környékére.

Safiatou (far left) helps to clean the latrines at Sokoroni 'A' Public Primary School. Poor water, hygiene and sanitation contributes to poor health, and consequently, to loss of school days due to diarrhoeal diseases. Moreover, when girls reach puberty, the absence of spatially separated blocks of latrines for boys and girls can cause girls to drop out or miss school—particularly during menstruation—for lack of privacy. UNICEF was the first to promote WASH in schools in Burkina Faso. As part of the Child-friendly school (CFS) model, all UNICEF-supported Early Childhood Development (ECD) Centres, primary schools, Non-formal Basic Education Centres (CEBNF) and education centres are all equipped with safe water and improved sanitation infrastructures. These, combined with training in hygiene—with particular emphasis on using latrines and proper hand washing with soap and water after using the bathroom and before eating—have been proven to increase school attendance and improve the health of all students. By bring-ing this information home to their families, children become agents of change—and better health—in their communities. Such improvements will become the norm in primary schools in Burkina Faso as the CFS model is rolled out across the country in the years leading up to 2017.

A tanároknak mind megfelelően képzetteknek kell lenniük ezekben az iskolákban. Az UNICEF biztosítja a gyerekek részére a szükséges eszközöket, és emellett olyan környezetet igyekszik teremteni, ahol a gyerekek örömmel tanulhatnak.

Ezekben az iskolákban védik a gyerekek jogait, és itt hallathatják a hangjukat. Az iskola egy olyan hely, ahol a gyerekek tanulhatnak, fejlődhetnek, ahol a személyiségüket és szükségleteiket tiszteletben tartják.

Nincs egységes módja annak, hogy hogyan tehetünk egy iskolát gyerekbaráttá. Minden országban más és más szükségletek merülnek fel, amihez alkalmazkodni kell. Például ha egy országban a legnagyobb probléma az élelem hiánya, akkor ez hatással van a gyerekek tanulására, ilyenkor az iskola étkezést biztosít a gyerekeknek. Ezekben az esetekben ez arra is motiváció, hogy a gyerekek az iskolában maradjanak.

‘Bahadou 2’ school in Timbuctu. A group of children eat their warm mid-day meal offered by the World Food Programme through a school canteen programme. The Timbuctu region is situated about 1050 km from the capital Bamako and is the 6th and largest region of Mali.

Az UNICEF kezdeményezései egyértelműen sikeresek. A világon egyre kevesebben vannak azok, akik nem tudnak írni-olvasni, és a fiúk és lányok közötti egyenlőtlenség is (vagyis hogy több volt a lány, mint a fiú azok között, akik nem járhattak iskolába) csökken. 2000-ben 102 millió 6-11 éves gyermek nem járhatott iskolába, ezt sikerült nagy mértékben csökkenteni. Ma 23 %-kal több gyerek jár általános iskolába, mint 1990-ben. Emellett a világ országainak kétharmadában sikerült elérni, hogy fiúk és lányok egyenlő arányban járjanak általános iskolába.

Rania, Jordánia királynéja, az UNICEF Nagykövete mondta, hogy nem az a fő üzenet, hogy a válsághelyzetben élő gyerekeknek szüksége van oktatásra, hanem hogy leginkább a válsághelyzetekben élő gyerekeknek van szüksége oktatásra.