A Szívünk rajta szakmai csapata ezeket a könyveket értékelte a legtöbbre idén

2015. december 03. 16:01

A 10 kiemelt könyv, ami a „Szívünk rajta” szakmai bizottságának pontozása alapján a legtöbb szavazatot kapta, a következő: a Segít neked kategóriából Kádár Annamária Mesepszichológia 2. című a mesék erejét bemutató könyve; a Mesél kategóriából Nail Gailmain egy apa tejért folytatott küzdelmeit bemutató, Szerencsére a tej című regénye, továbbá Erich Kastner klasszikus Két Lottija, Böszörményi Gyula varázslatos Gergő és az álomfogókja, Csukás örök érvényű Pom Pom meséi közül pedig a Civakodó cipőikrek zseniális története. A Segít neki kategória legjobbjai között van Janikovszky Évától a kamaszévek ellentmondásairól és az iskolába kerülés során felmerülő kételyekről, kérdésekről mesélő Kire ütött ez a gyerek és a Már iskolás vagyok, illetve a 2015-ös megjelenésű Anyát megoperálták, Tóth Kriszta csodálatos, hiánypótló alkotása. A Fejleszt kategória kiemeltje lett az Apám kakasa Lackfi János és Vörös István ismert verseket át- és feldolgozó fantasztikus verseskötete, és a dackorszak legviccesebb és legnehezebb pillanatait bemutató, Akinek a kedve dacos című verseskötet Varró Dánieltől.
A „Szívünk rajta” programban a bookline.hu weboldalán beérkező ajánlásokat értékeli a szakmai csapat. A csapat által kiválasztottak kaphatják a megkülönböztető jelzést, a virtuális matricát, ami a programot 2014 őszén elindító Bookline és UNICEF Magyar Bizottság elképzelései szerint megkönnyíti a könyvet vásárló szülők és gyermekek választását.

„Nem csak azért szeretek részt venni a „Szívünk rajta” programban, mert zsűritagként első kézből és folyamatosan megkapom a legjobb és legújabb mesekönyveket olvasásra. Az elmúlt évem egyik legkedvesebb feladata volt ezeknek a könyveknek az értékelése. Az a legjobb az egészben, hogy zsűrizés közben az ember újra gyerek lehet – ráadásul teljesen legálisan.” – D. Tóth Kriszta, az UNICEF Nagykövete így vall a „Szívünk rajta” programban való részvételéről.

A szakmai csapat gyerek résztvevőinek ajánlása így szól a Két Lottiról:
„Ennek a könyvnek a gyerekek és a felnőttek számára is van mondanivalója. A gyermeki önzetlen szeretet a könyv minden lapjáról visszatükröződik. Ez a történet akár velem is megtörténhetne, mert nekem is van egy kishúgom, akit mindennél jobban szeretek, és ha elválasztanának minket egymástól a szüleink, mindent megtennék, hogy újra egyesítsem a családunkat.”

A „Szívünk rajta” szervezői, a Bookline és az UNICEF Magyarország csapata változásokat terveznek a programban, mivel azt tapasztalták, hogy az utóbbi években egyre több bátor, szókimondó, időnként provokáló kamaszkönyv jelenik meg. A tervek szerint a rendszer részévé szeretnék tenni a kamaszkönyvek értékelését is. A változtatás oka, hogy míg korábban csak suttogva beszéltek a tizenévesek egymás között rákról, iskolai erőszakról, elhanyagolásról, alkoholizmusról vagy éppen a gyerekrablásról, mostanra a kiadók nemzetközi és magyar szinten is, egyre több olyan könyvet jelentetnek meg, amelyek tabudöntők, és amiknek segítségével a kamaszok beszélgethetnek, magukra ismerhetnek, segítséget kaphatnak az önkeresésükben, az őket körülvevő világ megértésében. A korosztályi bővítéssel természetesen nem csak az a cél, hogy a gyerekek ilyen „nehéz” könyveket olvassanak. A humoros, szórakoztató történeteknek is nagyon komoly létjogosultsága van. Főleg ha a tinédzserek nyelvén szól, és valódi alternatívát jelent számukra az internettel, plázázással vagy a tévézéssel szemben.
A „Szívünk rajta” programban a gyerekkönyvek mellett 2016-ban már a kamasz irodalom legjavát is megtalálhatják majd az érdeklődők.

A „Szívünk rajta” program újraindul, a szervezők várják a könyvajánlásokat, itt:
www.szívünkrajta.hu