Híreink

Szüntessük meg az immunizációs szakadékot minden gyermeknél

2015. április 22. 09:09

„A régiónk az elmúlt évtizedekben folyamatos fejlődést valósított meg, hiszen magas immunizációs fedettséget ért el, és csökkent a gyermekhalálozások száma” – mondta Marie-Pierre Poirier, az UNICEF regionális igazgatója. A rendszeresen előforduló kanyaró járványok és a gyermekbénulás magas kockázata a régió néhány országában erőteljesen példázzák, hogy a feladat még nincs befejezve, és ennek nem kellene így lennie a 21. századi Európában és Közép-Ázsiában.”

Kirgizisztán, Bosznia-Hercegovina, az Orosz Föderáció, Grúzia, Olaszország, Németország és Kazahsztán 2014-ben és 2015-ben több mint 22000 kanyarós esetet jelentett a WHO szerint. Ez kudarccal fenyegeti a régió azon célkitűzését, hogy felszámolják a kanyarót és a rózsahimlőt az év végére. Bár a kanyaró eseteinek száma 2013 és 2014 között 50 százalékkal esett vissza, a komoly járványkitörések továbbra is előfordulnak. Ukrajnában 1,5 millió öt év alatti gyermek még nem kapta meg a teljes gyermekbénulás vakcinát.

„A mai globalizálódott és összefonódott világban minden olyan gyermeket, akik nem kaptak védőoltást, az a veszély fenyeget, hogy elkapjanak vakcinák által megelőzhető betegségeket. A szülőket és az egészségügyi szolgáltatókat kérjük most fel arra, hogy együttes erővel szüntessék meg az immunizációs szakadékot. Minden gyermeknek joga van a túlélésre, hogy egészségesen nőjenek fel és a bennük rejlő lehetőségeket teljes mértékben kiaknázhassák attól függetlenül, hogy hol élnek, vagy milyenek a körülményeik. Az immunizáció az egyik legsikeresebb és leginkább költséghatékony közegészségügyi befektetés, amellyel a jövő generációinak jólétét biztosíthatjuk” – mondta a regionális igazgató.

Nyilatkozata a 2015-ös Európai Immunizációs Hét kezdetét jelzi, melynek témája „az immunizációs szakadék megszüntetése”. Az évenkénti esemény célja, hogy újra ráirányítsa a nyilvánosság figyelmét a védőoltások fontosságára minden gyermek számára, kerekasztal beszélgetéseken, műhelymunkán, konferenciákon és információs kampányokon, szociális médiumokon keresztül. Számos ország fog kiegészítő immunizációs tevékenységeket folytatni, hogy megtalálják a nehezen hozzáférhető gyermekeket is.

Az immunizáció világszerte 2-3 millió gyermeket véd meg évente olyan halálos gyermekbetegségektől, mint a kanyaró, a hasmenés vagy a tüdőgyulladás. Azok a gyermekek, akiket nem immunizáltak megfelelően, nem csak azt kockáztatják, hogy ők maguk megbetegednek, hanem a betegségek terjesztésével mindenki más számára is növelik a kockázatot. A legtöbb elégtelenül immunizált gyermek a legszegényebb és leginkább kirekesztett közösségekben él, amelyek csak korlátozottan tudják igénybe venni az egészségügyi szolgáltatásokat. Néhány gazdag közösségben, ahol a hozzáférés nem jelent problémát, a szülők maguk döntenek úgy, hogy nem oltatják be gyermekeiket megalapozatlan félelmek miatt, illetve mert nem igazán értik az immunizáció életbevágó fontosságát gyermekeik egészsége és jóléte szempontjából. Ahhoz, hogy minden gyerek megkapja a neki járó lehetőséget az egészséges jövőhöz, védőoltásokkal kell megóvni őket. Azok a személyek, akik gyermekkorban nem kapják meg a megfelelő védőoltásokat, egész életükre fogékonyak maradnak a betegségekre.