Copyright © 2025 UNICEF HUNGARY
Az UNICEF javaslatot nyújt be a migránsok gyermekeinek védelmére
2015. május 29. 10:00
A szezonális földközi-tengeri átkelések halálos áldozatainak száma már most ötvenszerese a tavaly ilyenkor mért adatoknak. A melegebb idő beköszöntével várhatóan még több gyermek kockáztatja majd meg a veszélyes utat. Szintén nő annak kockázata, hogy a migráns-hullám a gyermekeket is „magával sodorja”, nem csak a veszélyes tengeri átkelések során, de az európai partok elérésekor is, ahol nem kapnak megfelelő ellátást és figyelmet, amelyre pedig sürgősen szükségük lenne.
A legnagyobb veszélyben a szülői vagy felnőtt kíséret nélkül, egyedül menekülő gyermekek vannak. A Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM) adatai szerint a tavaly Líbiából Olaszországba érkező mintegy 170 000 migráns közül több mint 13 000 kísérő nélküli kiskorú volt.
A legfrissebb beszámolók szerint tovább súlyosbítja a helyzetet az embercsempészek és gyermekkereskedők jelenléte, akik menekültstátusz kérelmezésére buzdítják a gyerekeket, hogy aztán több pénzt zsarolhassanak ki szüleikből a viszontlátás fejében.
„Ez a gyerekeket fenyegető humán katasztrófa már túlmutat a Földközi-tenger partjain” – nyilatkozta Yoka Brandt, az UNICEF ügyvezető igazgató-helyettese. „Bárhova is vetődnek ezek a gyermekek – távol az otthonuktól, a tengeren vagy Európa partjainál, ismeretlen országokban – joguk van a védelemhez és gondoskodáshoz. A migráció erősödésével az Európai Unió előtt megnyílik a lehetőség, hogy a közösségi jog erejével és elveihez hűen megvédje a menekült gyermekek és családjaik jogait, jó példát mutatva ezzel az egész világ számára.”
A migráns gyermekek sokszor a közösségi védelmi keret jogszabályai, politikái és gyakorlataiban kialakult joghézagok áldozataivá válnak. A migráns gyerekek nem jutnak megfelelő törvényi védelemhez, oktatáshoz és egészségügyi ellátáshoz. Őrizetbe vehetik, fogva tarthatják és kitoloncolhatják őket, kollektív kiutasítás és egyéb határvédelmi gyakorlatok alá vethetik őket, amelyek uniós területre lépve veszélyeztetik életüket.
Az UNICEF hisz abban, hogy a május 13-án elfogadott Európai Migrációs Stratégia elősegíti, hogy a gyermekek védelmének uniós garanciái, az EU „Koordináció és együttműködés az integrált gyermekvédelmi rendszerekben” című irányelvének megfelelően még inkább megerősödjenek.
A gyerekek mindenek felett álló (legfőbb) érdekében az UNICEF 10 pontos javaslatban sürgeti az EU-t a migráns gyermekek védelmére:
Az UNICEF csatlakozik azon szervezetek sorához – a Nemzetközi Migrációs Szervezethez, az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságához és egyéb ENSZ szervezetekhez –, amelyek a felelősség igazságosabb elosztását sürgetik az Európai Unióban. Célkitűzésük az életek megmentése és a kiszolgáltatottak védelme mellett az olyan rasszista és idegengyűlölő retorika megfékezése is, amely a világ bármely pontján megbélyegzi a migránskat és menekülteket.
Copyright © 2025 UNICEF HUNGARY