Híreink

Világszerte közel 400 millió kisgyermeket rendszeresen erőszakkal fegyelmeznek otthon

2024. június 11. 18:20

NEW YORK, 2024. június 11. – Az UNICEF becslése szerint világszerte mintegy 400 millió 5 év alatti gyermekkel, vagyis 10-ből 6 gyermekkel szemben alkalmaznak rendszeresen erőszakos fegyelmezési módszereket otthonában. Közülük mintegy 330 milliót büntetnek fizikai eszközökkel. Az UNICEF becslése mintegy száz országra terjed ki, ezekben 2010 és 2023 között a “pszichológiai agressziót” és a testi fenyítést is magukban foglaló fegyelmezési visszaélésekről érkeztek beszámolókAz új adatokból az is kiderül, hogy sok kisgyermekkel egyáltalán nem játszanak, nem ösztönzik őket, nincs bizalmi kapcsolatuk szüleikkel, gondozóikkal.

Bár egyre több országban tiltják be a testi fenyítést, mintegy félmilliárd 5 év alatti gyermeket jogilag nem véd meg semmi az erőszaktól.

Az UNICEF becslése szerint valamivel több mint minden negyedik anya és elsődleges gondozó véli úgy, hogy a fizikai büntetés szükséges a gyermek megfelelő neveléséhez.

Az ENSZ Gyermekalapjának főigazgatója, Catherine Russel kijelentette: “Ha a gyermekeket otthon fizikailag vagy verbálisan bántalmazzák, vagy ha megfosztják őket a hozzájuk közel állók szociális és érzelmi figyelmétől, az károsíthatja önbecsülésüket és fejlődésüket”. Hozzátette: “A figyelmes és játékos szülői hozzáállás örömforrás, és segít a gyerekeknek abban, hogy biztonságban érezzék magukat, tanuljanak, új készségeket sajátítsanak el és eligazodjanak az őket körülvevő világban”.

Az UNICEF a keddi első Nemzetközi Játéknap alkalmából, 2024-ben először tett közzé becsléseket a gyermekek játékhoz való hozzáféréséről is. A 85 országra kiterjedő adatok szerint minden ötödik 2-4 éves gyermek nem játszik otthon a szülőjével, nevelőjével, és körülbelül minden nyolcadik 5 év alatti gyermeknek egyáltalán nincsenek játékai.

Ezek az adatok a gondozási gyakorlatok és a játéklehetőségekhez való hozzáférés terén mutatkozó egyenlőtlenségeket is kiemelik. A becslések szerint a 2 és 4 év közötti gyermekek mintegy 40 százaléka nem kap elegendő ösztönzést vagy hiányzik velük az interakció, és tízből egy gyereket nem vonnak be olyan foglalkozásokba, amelyek “kulcsfontosságúak a kognitív, szociális és érzelmi fejlődés szempontjából, mint például az olvasás, a mesélés, az éneklés és a rajzolás”.

Catherine Russel hangsúlyozta: “Ezen az első Nemzetközi Játéknapon össze kell fognunk és meg kell erősítenünk elkötelezettségünket a gyermekek elleni erőszak megszüntetése és a gyermekekkel való pozitív, gondoskodó és játékos kapcsolatok előmozdítása érdekében”.

A tanulmányok azt mutatják, hogy azok a szülővel, gondozóval közös programok, amik egyben bizonyítottan támogatják a gyerekek szociális fejlődését is, csökkentik a családi erőszakot és a bántalmazást, és javítják a gyermekek és a szülők mentális egészségét. Ezek a programok magukban foglalják a pozitív megközelítésekre való felkészítést, az erős szülő-gyermek kapcsolatok kiépítését, valamint a játék, az erőszakmentes fegyelmezés és a kommunikáció támogatását.

Annak érdekében, hogy minden gyermek biztonságban és szeretetben nőjön fel, az UNICEF felszólítja a kormányokat, hogy fokozzák az erőfeszítéseket és a beruházásokat a következőkre:

Védelem: a gyermekekkel szembeni otthoni erőszak minden formáját tiltó és megszüntető jogi és politikai keretek megerősítése;

Szülői támogatás: a pozitív, játékos megközelítéseket támogató, bizonyítékokon alapuló szülői programok kiterjesztése és a családon belüli erőszak megelőzése;

Játékos tanulás: a gyermekek számára minél szélesebb körű hozzáférés a tanulási és játékra alkalmas terekhez, beleértve az óvodákat, iskolákat és játszótereket.

„Az első Nemzetközi Játéknapon össze kell fognunk és újra el kell köteleznünk magunkat a gyermekek elleni erőszak megszüntetésére és a pozitív, nevelő és játékos gondoskodás előmozdítására” – tette hozzá Russell.

Segíts a kritikus helyzetben lévő gyerekeknek!

Havi rendszeres adományoddal életeket menthetsz.

Segítek