Híreink

Vízhiány Libanonban

2021. szeptember 27. 10:46

A koronavírus megjelenése és a bejrúti robbanás óta súlyos gazdasági és pénzügyi válság sújtja Libanont, emiatt az egyik fő központi vízellátó részlegesen beszüntette a szolgáltatást az ország különböző részein. Ez szinte felmérhetetlen következményekkel jár Libanon lakossága és gazdasága számára.

Libanonban közel 7 millióan élnek, illetve további 1 millió menekült tartózkodik jelenleg. A 4 fő vízszolgáltató 3 millió emberhez tud tiszta vizet juttatni. A maradék több millió ember kénytelen más úton, kétes eredetű ivóvízhez jutni, amely így egészségügyi kockázatot is jelenthet. A libanoni kormány úgy próbálja kompenzálni a csődbe ment szolgáltatókat, hogy adókat szed be a lakosságtól. Ezzel az elszegényedett családokat még nehezebb helyzetbe hozza. A libanoni pénznem összeomlása miatt az amerikai kormány megvont minden támogatást az országtól, így az eddigi adományok se jutnak el a rászorulókhoz. Ha pedig esetleg nem a vízhiány okoz gondot az ország egyes területein, akkor a sok áramkimaradás miatt szünetelnek az alapvető szolgáltatások. Az időszakosan működő vízvezetékek csupán a korábbi 165 literes norma töredékét, 35 liter vizet tudnak eljuttatni a veszélyben levő 1,7 millió emberhez naponta.

Az UNICEF helyi csapata az egyik, Libanon északi részén található vízszolgáltatónál.

 

Hogy ez a vízhiány hogyan jelenik meg a mindennapi életben? A megnövelt adók mellett a víz ára is az egekben van. Míg a tartályokból hozzáférhető víz ára 35 százalékkal, addig a palackozott vízé 50 százalékkal nőtt az utóbbi másfél évben. A legésszerűbb megoldás még mindig a közcélú vízellátók használatának visszaállítása lenne, de pénz hiányában erre jelenleg nincs esély.

A vízhiánynak az egészségügyre nézve is végzetes következményei vannak. A száraz, meleg éghajlat miatt gyorsabban terjednek az olyan súlyos betegségek is, mint a kolera. A személyes higiénia megtartása nagy kihívást jelent, legfőképpen a lányoknak. A kórházak, iskolák és egyéb közintézmények is nagy nehézségeknek vannak kitéve. Ezek olyan súlyos, akut problémák, amelyek kezelése elveszi a figyelmet koronavírusról, így a delta-variáns akadálytalanul tud terjedni.

“Minden nap jövök apukámmal, hogy gyűjtsünk vizet a családunk számára” – mondja a 10 éves Syrine, aki kezében tart 2 nagy, vízzel töltött műanyag palackot. “Arról álmodom, hogy egyszer, amikor otthon megnyitom a csapot, akkor víz folyik belőle.”

 

A száraz éghajlat miatt a mezőgazdaságban hatalmas szükség van öntözőrendszerek gyakori használatára, ami a jelen helyzetben közel lehetetlen. Ennek következményeként az ipar és a mezőgazdaság is romokban van, ami tovább súlyosbítja a gazdasági válságot. A szülők munkanélkülisége miatt sok gyermek kényszerül könnyű vagy kemény fizikai munkára, az oktatásuk pedig háttérbe szorul. Rengeteg gyermek segít szüleinek a vízgyűjtésben, sokszor életveszélyes utakat megtéve.

A 11 éves Adham 2 darab hat literes konténerbe gyűjti a vizet, amit a kerékpárja 2 oldalára akasztva visz haza. “Naponta négyszer teszem meg ezt az utat a falumból, hogy vizet gyűjtsek a családomnak. Bármilyen is az idő, én megyek. Néha, mikor minden csatorna kiapad nyáron, akkor napokig víz nélkül térek haza.”

 

Az UNICEF különböző támogatási módszereket dolgozott ki. Már 2020. októbere óta közös projekteken dolgozik mind a négy fő vízszolgáltatóval. Más nemzetközi partnerek sajnos csak rövid és közepes ideig tudnak támogatást nyújtani Libanonnak. 40 millió dollárra lenne szükség ahhoz, hogy víz jusson a veszélyben levő családokhoz, az UNICEF ennek érdekében gyűjti az adományokat. Az UNICEF-nek 2020 óta több mint 184 000 embert sikerült higiéniai eszközökkel és tisztítószerekkel támogatnia. Körülbelül 200 000 emberhez jut átmenetileg tiszta víz. Ideiglenes központokban jelenleg 197 000 ember tud megfelelő higiéniai szolgáltatásokhoz jutni. 2020 nyara óta 155 épületbe sikerült újra folyóvizet juttatni. Az UNICEF 873 víztartályt, 4485 doboz higiéniai felszerelést és babacsomagot biztosított a rászorulóknak. Továbbá összesen 464 000 dollár értékben osztottunk ki humanitárius csomagokat a rászorulók között. Ezen készletek tartalmaznak többek között sátorponyvát, kesztyűket, sálakat, szájmaszkokat és kézfertőtlenítőket is.

Segíts a kritikus helyzetben lévő gyerekeknek!

Havi rendszeres adományoddal életeket menthetsz.

Segítek