Az UNICEF nemzetközi szervezete számára kiemelt fontosságú a gyermekek és fiatalok mentális egészségének, pszichoszociális jóllétének a támogatása. Az UNICEF világ egyik legnagyobb gyermekjogi és gyermekvédelmi szervezeteként különböző programokat indít és kezdeményezéseket valósít meg a gyermekek mentális egészségének támogatása érdekében.

Azonnali pszichoszociális támogatás krízishelyzetben
Az olyan krízishelyzetekben, mint például a fegyveres konfliktusok, háborúk, a természeti katasztrófák vagy járványok az UNICEF azonnali pszichoszociális támogatást nyújt a gyermekeknek, fiataloknak és családjaiknak.
Az UNICEF olyan biztonságos, gyermekbarát helyszíneket hoz létre a katasztrófa sújtotta- vagy háborús övezetekben, ahol szakemberek segítenek a gyerekeknek feldolgozni a traumákat és újraépíteni a biztonságérzetüket. Itt lehetőség van játékra és rekreációs tevékenységekre, egyéni- vagy csoportterápiára. Ha szükséges, lelki segélyszolgálatok, telefonos vonalak létrehozására is sor kerül.
Kutatások
Az egész világra kiterjedő- illetve regionális kutatásokat végez a témában és ezek alapján olyan segítő programokat dolgoz ki, melyek hozzájárulnak a gyermekek és fiatalok mentális egészségének megőrzéséhez, szükség esetén a helyreállításához.
Az UNICEF folyamatosan gyűjti és elemzi az adatokat a mentális egészségügyi szükségletekről és a beavatkozások hatékonyságáról. Az adatok alapján fejleszti programjait és biztosítja, hogy a legjobb gyakorlatokat alkalmazza világszerte.
Figyelemfelhívás- és érzékenyítés
A szervezet számára fontos a széleskörű társadalmi érzékenyítés, a mentális problémákkal összefüggő stigmatizáció csökkentése, ezért ennek érdekében a legaktuálisabb problémákra fókuszáló figyelemfelhívó kampányokat valósít meg. A téma kapcsán szorgalmazza a nemzetközi együttműködések kialakítását és a közös fellépés fontosságát. Ennek érdekében érdekegyeztető fórumokat, konferenciákat szervez.

Szülők és gyermekekkel foglalkozó szakemberek támogatása
A szervezet számára fontos, hogy a gyermekeken és a fiatalokon túl, az őket körülvevő felnőttek is támogatást kapjanak akár a rendkívüli, akár a hétköznapi nehézségek kezeléséhez. Ezért az UNICEF programokat indít a szülők és gyerekekkel foglalkozó szakemberek számára, hogy jobban megértsék gyermekeik mentális egészségügyi szükségleteit, felismerjék a problémákat és hatékonyan tudják támogatni őket. Ez a tevékenység magában foglalja a szülői képzéseket és a közösségi támogató csoportokat, valamint azt, hogy az UNICEF szülőknek és szakembereknek szóló, a témában rendelkezésre álló szakmai anyagai, online oktatási platformjai mindenki számára ingyenesen elérhetőek legyenek.
A kormányok figyelmének felhívása a téma fontosságára
A probléma nagyságának és jelentőségének ellenére – világszinten – a kormányok a teljes egészségügyi költségvetésük mindössze 2%-t fordítják a mentális egészség megőrzésére és helyreállítására. Ezért az UNICEF fontos feladatának tekinti, hogy a kormányokat cselekvésre ösztönözze, hogy nagyobb pénzügyi forrást biztosítsanak a gyerekek és fiatalok mentális egészségének megőrzésére, megsegítésére.
Oktatás
Az UNICEF célja, hogy a mentális egészséggel összefüggő alapvető ismereteket a kötelező tananyag részeként megszerezzék az iskoláskorú gyerekek és ezen a területen jelentős sikereket is elért már a világon. Ennek érdekében mentális egészségfejlesztő oktatási anyagokat fejleszt és foglalkozásokat tart.
