Copyright © 2024 UNICEF HUNGARY
1.Biztosítsd a megfelelő mennyiségű és minőségű gyümölcs- és zöldségbevitelt. A friss zöldségek beszerzése nem egyszerű feladat a kijárási tilalom alatt, különösképpen akkor, amikor nem javasolt, hogy a szülők gyakran eljárjanak otthonról. Azonban, amennyire lehetséges, továbbra is fontos, hogy a gyermekek étrendje sok zöldséget és gyümölcsöt tartalmazzon. Ha elérhető, akkor mindenképpen szerezz be friss gyümölcs és zöldségféléket. Frissen fogyasztásuk az ideális, de lefagyasztva is megőrzik ízük és tápanyagtartalmuk nagy részét. Friss zöldségekből nagy adagokban főzhetsz leveseket, ragukat és más ételeket, így tovább felhasználhatod őket, és a változatosságot is biztosítják néhány napig. Ezeket az ételeket le is fagyaszthatod, majd később egyszerűen felmelegítheted.
2. Ha a friss termények nem elérhetőek, akkor válassz egészséges szárított vagy konzerves alternatívát. Mindig a friss zöldség és gyümölcs a legjobb választás, de ha nincs rá mód, akkor sokféle egészséges változat áll rendelkezésedre, melyeket könnyű tárolni és elkészíteni. A bab- és csicseriborsó konzerv rengeteg tápanyagot tartalmaz, hónapokig, akár évekig is eltartható, és sokféleképpen elkészíthető. Az olajos halkonzervek – mint amilyen a szardínia, makréla és a lazac – fehérjékben, Omega-3 zsírsavban, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdagok. Ezeket használhatjuk hideg szendvicsekhez, salátákhoz, tésztaételekhez, vagy hozzáadhatjuk meleg ételekhez is. A konzerves zöldségek általában kisebb mennyiségben tartalmaznak vitaminokat, mint a friss alapanyagok. Ha nem tudunk friss zöldséget beszerezni, a konzerves változat is jó megoldás lehet. A bab- és gabonafélék, a hüvelyesek (lencse, sárgaborsó, quinoa) mind táplálóak, hosszan eltarthatóak és árban is kedvezőek. A zabpehely vízzel vagy tejjel tálalva kiváló választás reggelire, melyet akár joghurttal, kockázott gyümölccsel, mazsolával is ízesíthetünk.
3. Készíts össze egészséges harapnivalókat. A gyermekek gyakran megéheznek a főétkezések között. Ahelyett, hogy édességet vagy sós rágcsálni valót adnánk ilyenkor a kicsiknek, egészségesebb harapnivalót is kaphatnak. Ilyenek például a diófélék, sajt, (lehetőség szerint cukrozatlan) joghurt, felkockázott vagy aszalt gyümölcs, főtt tojás, vagy bármilyen helyben elérhető egészséges nassolni való. Ezek táplálóak, laktatóak és segítenek a gyerekeknek az egészséges étkezési szokások kialakításában is.
4. Korlátozd a feldolgozott élelmiszerek fogyasztását. A friss és természetes ételek beszerzése nem mindig megoldható, de törekedj arra, hogy korlátozott mennyiségben legyenek feldolgozott termékek a bevásárló kosaradban. A késztermékek, csomagolt nassolni valók és desszertek telített zsír, cukor és sótartalma gyakran nagyon magas. Ha feldolgozott élelmiszereket vásárolsz, mindenképpen olvasd el a címkét és próbálj olyan termékeket választani, melyek kevesebbet tartalmaznak ezekből az anyagokból. Próbáld meg elkerülni a cukros üdítők vásárlását is, és helyettük igyon inkább sok vizet a család. Ha a vízhez zöldségeket vagy gyümölcsöket, például citrom- vagy uborkaszeleteket, esetleg bogyós gyümölcsöket teszel, akkor könnyen készíthetsz változatos limonádékat.
5. Tedd a főzést és étkezést a családi rutin szórakoztató és tartalmas részévé. A főzés és az étkezés remek módja lehetőséget nyújtanak a szorosabb családi kapcsolatok kialakításának, miközben szórakozásra is lehetőséget adnak. Amikor csak tudod, vond be a gyerekeket az ételek elkészítésébe. A kicsik segíthetnek kiválogatni vagy megmosni a hozzávalókat, a nagyokat pedig bevonhatod az összetettebb feladatokba vagy az asztal megterítésébe. Amennyire csak lehet, próbáld meg rögzíteni a családi étkezések idejét. A stresszhelyzetekben a rendszerezettség segít csökkenteni a gyermekekben a szorongásérzést.
Szoptatási tanácsok
Az anyatej továbbra is megfelelő táplálék a 6-24 hónapos gyermekek számára. A koronavírussal fertőzött nők is folytathatják a szoptatást, amennyiben szeretnék. A higiéniás előírások betartására azonban szükség van, tehát a maszk viselete ajánlott, amennyiben rendelkezésedre áll. Moss kezet mielőtt és miután megérinted a csecsemőt, és rutinszerűen fertőtlenítsd a felületeket, amelyeket megérintetek. Ha nem érzed elég jól magad a vírus, vagy egyéb nehézségek miatt, kérj bátran segítséget! Fontos, hogy az anyák támogatásban részesüljenek, hogy az újszülöttek bármilyen lehetséges módon anyatejhez jussanak.
Élelmiszer-higiéniai tippek a koronavírus-járvány idején
Jelenleg nincs bizonyíték arra, hogy a koronavírus élelmiszer vagy élelmiszercsomagolás útján is terjedni tud-e, az viszont előfordulhat, hogy valaki egy fertőzött felületet vagy tárgyat fog meg, és utána az arcához nyúl. Kockázatos lehet például, amikor kapcsolatba kerülsz valakivel vásárlás vagy házhozszállítás átvétele során. Mint mindig, most is fontos a higiéniai előírások betartása az ételkészítés során, hogy elkerüljük az ételmérgezést és az egyéb élelmiszer-eredetű megbetegedéseket. Vásárlás után távolíts el minden felesleges csomagolást, és dobd ki egy fedeles szemeteskukába. Az olyan csomagolás, mint például a konzervdoboz tisztítható és fertőtleníthető a felbontás vagy elspájzolás előtt. Közvetlenül a fertőtlenítés után moss kezet szappannal és vízzel legalább 20 másodpercig, vagy használj alkohol alapú kéz fertőtlenítőt. A csomagolás nélküli termékeket, mint például a zöldség és gyümölcs, alaposan mosd meg folyó víz alatt.
Általános élelmiszer-higiéniai tippek
- Bármilyen étel készítés előtt alaposan moss kezet legalább 20 másodpercig szappannal és vízzel.
- A nyers hús és halak előkészítésekor használj külön vágódeszkát.
- A javasolt hőfokon készítsd el az ételeket.
- Amennyire lehetséges, tartsd hűtőszekrényben vagy fagyasztóban a romlandó élelmiszereket és figyelj oda a szavatossági idejükre.
- Próbáld meg megfelelően tárolni vagy újrahasznosítani a hulladékot. A szemét felhalmozódása a kártevők megjelenéséhez vezethet.
- Étkezés előtt moss kezet vízzel és szappannal legalább 20 másodpercig. Győződj meg arról, hogy a gyerekeid is ezt teszik.
- Mindig tiszta eszközöket és tányérokat használj.