Sajtóközlemények

Az UNICEF Magyarország idén is megszervezi klímavédelmi konferenciáját, ahol a főszerep a gyerekeké és a fiataloké

2023. augusztus 29. 15:47

KLÍMAKONFERENCIA FIATALOKNAK, 2023. OKTÓBER 7-ÉN AZ EÖTVÖS 10-BEN! A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. A szervezők várják iskolák, osztályok és diákok egyéni jelentkezését is!

Budapest, 2023. augusztus 29. – Az UNICEF Magyarország második alkalommal rendezi meg klímaedukációs gyermekrészvételi programjának legfontosabb eseményét, a Klímahősök konferenciát, amelynek célja, hogy a fiatal generáció tagjai hiteles információkhoz jussanak a klímaváltozásról, kifejezhessék a véleményüket és személyesen is hozzászólhassanak a jövőjüket érintő döntésekhez. Az eseményen a téma szakembereivel, az üzleti világ képviselőivel, közismert médiaszereplőkkel és véleményvezérekkel találkozhatnak, akikkel szabad párbeszédet folytathatnak. Az interaktív esemény október 7-én kerül megrendezésre a budapesti Eötvös 10 Művelődési Házban, ahol idén olyan, a klímaváltozáshoz való alkalmazkodási és megoldási lehetőségek kerülnek középpontba, mint a legújabb technológiák, jelenleg zajló fejlesztések, üzleti válaszok és nemzetközi klímavédelmi trendek, illetve a mindennapi életben használható – házi praktikák, amelyekkel egy élhető és hosszútávon fenntartható jövőt alapozhatunk meg.

A gyermekek és fiatalok felelősek legkevésbé az éghajlatváltozásért, mégis ők szenvedik el leginkább annak következményeit. Jelenleg több mint 1 milliárd gyermek él olyan országban, ahol a klímaváltozás éghajlati hatásaihoz köthető aszályok, áradások, hurrikánok, erdőtüzek és más természeti katasztrófák veszélyeztetik az életüket. Nincs mit enniük, nincs biztonságos ivóvizük, nem férnek hozzá egészségügyi ellátáshoz és nem tudnak tanulni – vagyis a kiegyensúlyozott gyerekkor legalapvetőbb feltételei sem biztosítottak számukra.   2050-re a legjobb forgatókönyvek szerint is minden gyerek életében jelen lesz már valamilyen formában a klímaváltozás.  Afrika már most vízkatasztrófával néz szembe. Az évekig tartó aszályok elapasztják vagy szennyezik a vízkészleteket, ami halálos járványok terjedéséhez és a valaha látott legnagyobb éhínség kibontakozásához vezet. A vízhiánnyal leginkább küzdő tíz afrikai országban a legmagasabb a gyermekhalálozás a megfelelő higiéniai körülmények hiánya miatt. Világszerte naponta több mint 1000 öt év alatti gyermek hal meg vízhiányra visszavezethető okokból.

Az éghajlatváltozás hatásai azonban nem csak a legkitettebb földrajzi területeken érezhetők: egy idei UNICEF jelentés szerint már minden második, azaz 92 millió európai és közép-ázsiai gyermek szenved gyakori hőhullámok miatt, a fejlett világ, köztük Európa fiataljait pedig kiemelten érinti az úgynevezett klímaszorongás, ezzel megterhelve mentális egészségüket. Az UNICEF Magyarország tavaly nyáron mérte fel a magyar fiatalok klímaváltozással kapcsolatos attitűdjét: a korosztály kilencven százaléka számolt be szorongásról, többségük hiányolta a megfelelő mennyiségű hiteles információt és úgy élte meg, hogy a fiataloknak nincs szava, kimaradnak a jövőjüket érintő diskurzusból. 10-ből 8 magyar fiatal szerint az iskolában is több klímavédelemmel és fenntarthatósággal kapcsolatos tananyagra lenne szükség. Szintén lényeges visszajelzés azonban, hogy a magyar fiatalok háromnegyede személyesen, akár áldozatok árán is kész lenne tenni azért, hogy mérsékelhessük a klímaváltozás következményeit.

Erre reagálva indította el 2022-ben a gyermekvédelmi szervezet a „Klímahősök” című programot, ami lehetőséget ad a fiataloknak arra, hogy megbízható információhoz jussanak, hallassák hangjukat a téma kapcsán és a tehetetlenül megélt negatív érzéseiket aktív részvételbe, egyéni cselekvésbe fordítsák.

A gyermekrészvételi programsorozat idén a Fenntarthatósági Témahéten folytatódott, amely keretében a jelentkező fiatalok személyesen pillanthattak be különböző vállalatok, intézmények és civil szervezetek színfalai mögé, beszélgethettek a helyi döntéshozókkal a fenntarthatósággal kapcsolatos kihívásokról és lehetséges megoldásokról. A kezdeményezés megújult felületén folyamatosan elérhetőek edukációs anyagok, interaktív tartalmak. Október 7-én pedig többszáz résztvevőt várnak személyesen a megoldásfókuszú ifjúsági klímacsúcsra.

“A tavalyi konferencián a problémát jártuk körbe, ezek az előadások és beszélgetések továbbra is elérhetőek a program weboldalán. Idén ősszel egy megoldásközpontú, interaktív eseménnyel készülünk, ahol a válaszokat keressük a klímaváltozás adta kihívásokra, alkalmazkodási lehetőségeket és már létező megoldásokat veszünk számba. Izgalmas beszédekkel és vitákkal indul a nap, majd négy párhuzamos teremben folytatódik a program, a négy természeti alapelem – tűz, víz, levegő, föld – jegyében. Online bárki bármikor csatlakozhat a Klímahősök kezdeményezéshez, rengeteg hasznos és izgalmas anyagot tettünk elérhetővé, de szeretnénk személyes élményt is nyújtani, ahol a fiatalok egymáshoz és a szakértőkhöz, témában illetékes vezetőkhöz is kapcsolódhatnak és lehetőség nyílik a közvetlen párbeszédre” – mondta Mészáros Antónia, az UNICEF Magyarország ügyvezető igazgatója.

A „tűz” teremben az energia- és erőforrásmenedzsment témakörével, míg a „víz” teremben a vízkérdéshez, az emberi jóléthez és az egészséghez kapcsolódó témákkal ismerkedhetnek az érdeklődők. A „föld” teremben a hétköznapi életben kivitelezhető megoldásokról, praktikákról lesz szó, a levegő teremben pedig olyan lelki, pszichológiai vonatkozásokat járnak körül a szakértők a résztvevőkkel, mint például az ember és a természet kapcsolata, illetve a klímaszorongás. A konferencián az UNICEF Magyarország Fiatal Nagykövetei is fontos szerepet kapnak – ők leszenek a különböző termek házigazdái, ők képviselik korosztályukat és kérdeznek a szakemberektől.

Az UNICEF Magyarország Klímahősök programját a hazai és a nemzetközi piacon is ismert cégek, nagyvállalatok támogatják: a Deloitte Magyarország, az Alteo Energiaszolgáltató Nyrt., a Dentons, az Indotek Group, a Magyar Telekom, a Microsoft és az OTP Bank.

„Egyre világosabbá válik, hogy a fiatalok bevonása a klímapárbeszédbe a jövőálló cselekvési stratégia kidolgozásának kulcstényezője lesz. A következő generáció más nézőpontból, másféle tudatossággal és új eszközrendszerrel keresi majd a jó megoldásokat, és ebben támogatnunk kell őket. A Klímahősök program, amelyben a kezdetektől fogva részt veszünk, ehhez nyújt élményalapú, edukatív és interaktív platformot” – foglalta össze Hermann Kamilla, az Indotek Group partnere.

A Microsoftnál elkötelezettek vagyunk abban, hogy a technológiánkkal és tudásunkkal segítsünk a világ vállalatainak elérni korunk talán legfontosabb és talán legnagyobb kihívást jelentő mutatóit: a fenntarthatósági céljaikat! Jövőorientált vállalatként különösen nagy figyelmet fordítunk nem csak a nagyvállalatokra, de a fiatalok képzésére is. Célunk, hogy az évtized végére karbonsemlegessé váljunk, továbbá az is, hogy a Microsoft 2030-ra vízpozitív vállalattá váljon, azaz nagyobb mennyiségű tiszta vizet juttasson vissza a környezetbe, mint amennyit a működése során felhasznál. Szerencsére a mai diákok körében kifejezetten nagy az érdeklődés a fenntarthatóság iránt, bízunk benne, hogy minél több diák fog Aktív Klímahőssé válni.” – mondta Szabó Péter, a Microsoft Magyarország igazgatója.

„A fenntarthatóság az ALTEO Csoport elindulása óta, azaz 15 éve szerves része a működésünknek. ESG stratégiánknak ugyanúgy része a tiszta energia iránti töretlen elköteleződésünk, mint a felelős fogyasztás és termelés fontosságának hangsúlyozása, vagy éppenséggel a klímaváltozás elleni sürgős intézkedések. Kiemelt célunk, hogy megőrizzük a bolygónkat és környezetünket, ezért is támogatunk minden olyan edukációs kezdeményezést, amely gyermekeink és unokáink jövőjét biztosítja itt, a Földön – mondta Ifj. Chikán Attila, az ALTEO vezérigazgatója.”

„Az OTP Bank immár második éve támogatja az UNICEF Klímahősök programját, ezen keresztül a fiatalok jövőtudatosságának növelését. Hiszünk abban, hogy amit ma megteszünk az hatással lesz a következő generációk életére. Az OTP Csoportot a hosszútávú gondolkodás, a felelős hozzáállás, működésünket a fenntarthatóságra törekvés jellemzi, ami nem csak üzleti sikerünk egyik kulcsa, tágabb környezetünk számára is pozitív hatással bír. Ügyfeleink – különösen a jövő generációjának – pénzügyi edukációjával pedig igyekszünk hozzájárulni a körültekintő és tudatos pénzügyi döntésekhez, a hosszú távú szemlélet kialakításához és az öngondoskodás támogatásához – mondta Szabó Dóra, az OTP Bank CSR csoportvezetője.”

A gyermekvédelmi szervezet „Klímahősök” programja edukációs anyagokkal is segíti az eligazodást a klímavédelem témájában. A program megújult honlapján interaktív klímaleckék, szakértői videók, kvízek és kihívások is találhatók a mindennapi életet érintő tíz témakörben. A PDF-formátumban is letölthető ismeretterjesztő kiadványok már e-learning kurzus formájában is elérhetőek, így az iskolai tantervbe is könnyedén beilleszthetők – valamint segítséget jelentenek mindenkinek, aki szeretne hiteles és könnyen feldolgozható, strukturált információhoz jutni a témában.

Előregisztráció az október 7-i klímakonferenciára fiataloknak:

ELŐZETES REGISZTRÁCIÓ – KLÍMACSÚCS FIATALOKNAK, 2023. OKTÓBER 7, SZOMBAT (google.com)

További információ a „Klímahősök” programról:

www.unicef.hu/klimahosok