Sajtóközlemények

Nőnap alkalmából  az UNICEF közzétette legfrissebb kutatási eredményeit a nők és lányok helyzetéről 30 év távlatában

2025. március 07. 10:49

30 évvel a Pekingi Nyilatkozat megszületése után még mindig 122 millió lány nem jár iskolába
 

BUDAPEST, 2025. március 7. – 1995-ben, idén 30 éve, több mint 30.000 nő gyűlt össze 200 országból Pekingben a Nők Világkonferenciáján, hogy kijelentsék: a nők és lányok jogai ugyanolyan emberi jogok, mint a férfiaké. Az eseményen 189 ország hagyta jóvá a nyilatkozatot és vállalt kötelezettséget arra, hogy a kormányok, nemzetközi szervezetek és intézmények minden szinten biztosítsák a nők jogainak teljeskörű érvényesítését 12 kulcsfontosságú területen, amelyekből egyet kimondottan a lánygyermekek és a serdülő lányok jogainak védelmére jelöltek ki. Egyúttal elismerték, hogy a 10-19 éves serdülő lányok különösen sérülékeny életszakaszában olyan sajátos szükségletek jelennek meg, amikkel foglalkozni kell annak érdekében, hogy megfelelő kognitív, érzelmi és társadalmi készségeket sajátíthassanak el ahhoz, hogy sikeresen boldoguljanak. Azóta nagy előrelépések történtek ugyan, de a fejlődés még lassú és egyenetlen, pedig nem jelenthet korlátokat az, hogy valaki lánynak születik.

„A lányok óriási változást hozhatnak a világban. Ha megfelelő támogatást kapnak, hozzájárulhatnak a fenntartható fejlődési célok eléréséhez és egy jobb világ építéséhez” – mondta Catherine Russell, a UNICEF ügyvezető igazgatója.

Noha egyre több lány járhat iskolába, a világon még mindig milliók nem jutnak el a felső tagozatig, nincsenek felkészülve a jövőre és nem férnek hozzá az alapvető egészségügyi szolgáltatásokhoz. Sok lány továbbra is veszélyben van a gyermekházasság, a női nemi szervek megcsonkítása, az erőszak és a bántalmazás miatt.

A UNICEF, a Plan International és a UN Women által kiadott új jelentés – Lányok céljai: Mi változott a lányok életében? Serdülő lányok jogai 30 év távlatában – áttekinti, hogyan változtak a lányok körülményei a Pekingi Cselekvési Program életbe lépése óta.

Főbb megállapítások a jelentésből:

Oktatás, képzés és digitális készségek:

  • Az elmúlt 20 évben 39%-kal csökkent az iskolából kimaradó lányok száma, de még mindig 122 millió lány nem fér hozzá az oktatáshoz.
  • Dél-Ázsiában a 15-19 éves lányok háromszor nagyobb eséllyel maradnak ki az iskolából, mint fiú kortársaik.
  • A vidéken élő, szegény családokból származó lányok esélyei és lehetőségei még ennél is rosszabbak arra, hogy befejezzék tanulmányaikat.
  • Bár az írástudatlan lányok száma az elmúlt harminc évben majdnem a felére csökkent, még mindig 50 millióan nem tudnak elolvasni vagy leírni egy egyszerű mondatot.
  • A szegény országokban élő serdülő lányok és fiatal nők 90%-a nem fér hozzá az internethez, miközben a fiúk kétszer nagyobb eséllyel használhatják a digitális eszközöket.

Nők elleni erőszak:

  • A házasságban vagy párkapcsolatban élő serdülő lányok negyede tapasztalt már bántalmazást.
  • 50 millió lány  szenvedett már el szexuális erőszakot.
  • A 15-19 éves fiatalok több mint harmada úgy gondolja, hogy egy házastársi kapcsolatban a férj bizonyos esetekben jogosan ütheti meg a feleségét.

Káros gyakorlatok:

  • A női nemi szerv csonkítások száma ugyan csökken, például Burkina Fasóban és Libériában a felére esett vissza az elmúlt 30 évben, de a jelenlegi csökkenés ütemének 27-szer gyorsabbnak kellene lennie ahhoz, hogy 2030-ra teljesen megszűnjön ez a gyakorlat.
  • A lányok ma kisebb eséllyel házasodnak 18 éves koruk előtt, mint 25 éve, de még mindig minden ötödik lányt férjhez adnak még azelőtt, hogy nagykorúvá válna.
  • Dél-Ázsiában jelentős javulás történt, de Latin-Amerikában és a Karib-térségben nem volt előrelépés.

Egészség és jóllét:

  • Az elmúlt 30 évben majdnem a felére csökkent a serdülőkori szülések száma, de 2025-ben még mindig közel 12 millió 15-19 éves lány fog kiskorúként anyává válni.
  • A 10-14 évesek körében – ahol a terhesség különösen veszélyes – ez a szám több mint 325 ezer.
  • A szülés és a terhesség szövődményei miatt minden 23. serdülő lány elveszíti életét.
  • A 10-19 éves alultáplált lányok aránya 30 év alatt 10%-ról 8%-ra csökkent.

 

Mit kell tenni?

A jelentés egyben sürgetés is a világ vezetői felé, hogy tegyenek többet a lányok jogainak érvényesítéséért és lehetőségeik megteremtéséért. A fő ajánlások között szerepelnek az alábbiak:

  • A lányokat be kell vonni a döntéshozatalba, hogy ők maguk is formálhassák a jövőjüket.
  • Az elmaradt területeken – például az oktatás és a készségfejlesztés terén – célzott programokat kell indítani.
  • Az adatokat és bizonyítékokat fel kell használni arra, hogy a legnagyobb szükségben lévő lányok segítséget kaphassanak.

Az UNICEF-en keresztül bárki hozzájárulhat a lányok és nők helyzetének javításához. Egy adomány akár életet is menthet, hiszen a szervezet több mint 190 országban dolgozik napról napra azért, hogy védelmet, tiszta vizet, élelmet, egészségügyi ellátást és oktatást biztosítson, különösen a legkiszolgáltatottabb helyzetű gyermekeknek és azoknak, akik a legnehezebben elérhető helyeken élnek. Mindent megtesz annak érdekében, hogy a gyermekek túléljenek, fejlődjenek és kibontakoztathassák a bennük rejlő lehetőségeket.

NŐNAPON GONDOLJON AZOKRA IS, AKIKET NEM KÖSZÖNTENEK! SEGÍTSE A KISZOLGÁLTATOTT HELYZETBEN LÉVŐ LÁNYOKAT ÉS NŐKET ADOMÁNYÁVAL ITT 
>>> https://unicef.hu/segitek