A Daalarna és az UNICEF együtt a gyermekházasságok ellen

Kafiya, a Szomáliából gyermekházasság elől elmenekült lány nyitotta meg a Daalarna április 12-ei divatbemutatóját, amelyen az új REBELLE esküvői és alkalmi kollekció debütált. Kafiya Benes Anita 17 éves lányával, Sárával együtt vonult végig a kifutón – ezzel két világ, két sors találkozását szimbolizálva.

A gyerekházasság a 21. században is sok millió fiatal életét keseríti meg, zár fogságba, akadályozza őket a teljes kibontakozásban. Az idei Daalarna Fashion Show nemcsak a divat ünnepe volt, hanem a szabad párválasztásé is. Benes Anita az UNICEF Bajnokaként, sikeres hazai vállalkozóként a saját területén küzd olyan globális célokért, amelyek távolinak tűnnek ugyan, de mégis hatással vannak a mi életünkre is.

Te is csatlakozhatsz Benes Anitához, hogy támogasd az UNICEF gyerekekért folytatott munkáját:

Csatlakozom

Érdekel Benes Anita és Daalarna munkája és missziója?

Teljes név
E-mail cím
Telefonszám

Mielőtt elküldöd az adataiadat, kérünk olvasd el az adatvédelmi nyilatkozatot!

Mahdi Said Kafiya 14 éves volt, amikor Szomáliában férjhez akarták adni egy nála sokkal idősebb férfihez. Édesanyja segítségével elmenekült az országból, és egy évig tartó, küzdelmes útja végén Magyarországon talált második otthonra. Iskolába járt, megtanulta a nyelvet, barátokat szerzett, modellkedni kezdett. De talán mindennél fontosabb, hogy végre boldog és szerelmes. Most 20 éves, és szabadon dönthet a sorsáról. Azt kívánja, bárcsak mindenki így tehetne.

Daalarna – Benes Anita és az UNICEF Magyarország tavaly ősszel, a Bajnok program keretében összefogott, hogy együtt hívják fel a figyelmet arra, hogy mindenkinek, a világ minden pontján joga van a felhőtlen gyerekkorhoz és a szabad akaratból történő házassághoz. Ennek egyik kommunikációs csatornája volt a 2019-es Daalarna Fashion Show, amelynek résztvevői jegyvásárlásukkal az UNICEF gyermekházasság elleni munkáját is támogatták.

Csatlakozom

 

„Esküvőiruha-tervezőként a szakmám a szerelemmel és a boldogsággal fonódik össze” – mondja Benes Anita, a Daalarna tervezője. „Minden nap boldog menyasszonyokkal találkozom, akik izgatottan készülnek életük nagy napjára, és alig várják, hogy örökre összekössék az életüket a szerelmükkel. A gyermekházasságok témaköre innen, Európából nézve mintha egy misztikus ködbe burkolózva jutna csak el hozzánk: valahogy nem is fogjuk fel, miről van szó, amíg nem a saját környezetünkben, a saját ismerőseinkkel történik. Amikor Kafiya történetéről hallottam, háromgyerekes anyaként rögtön a lányom jutott eszembe. Ő is lehetne az, ha máshova születik. Így jött a gondolat, hogy a bemutatón ketten együtt sétáljanak végig a kifutón. Ezt követően tíz kis koszorúslány lépett a színpadra, emlékeztetve arra, hogy a boldog gyerekkornak az első szerelem, illetve az Igaziról és a majdani esküvőről való önfeledt álmodozás is természetes része. Kafiya történetének bemutatásával talán sikerült közelebb hoznunk, valóságosabbá tennünk a nézők számára ezt a világban nagyon is létező problémát, és így talán közösen, sok ember összefogásával, kis lépésekben segíthetünk is a felszámolásában.”

Kafiya megmenekült, de még mindig nagyon sok gyereklány van a világon, akiknek más sors jut. Az UNICEF statisztikái szerint évente 12 millió, vagyis napi 35 ezer gyermeket kényszerítenek házasságba a világon. Vajon hogyan tudnánk rajtuk segíteni mi, itt a világ szerencsésebbik felén? A válasz Kafiya szerint is az oktatásban rejlik. “Szerintem a tanulás jelenti az egyetlen kiutat ezekből a helyzetekből; a lányok felvilágosítása arról, hogy van más választásuk. Az a baj, hogy Szomáliában a többség elfogadja a sorsát és alkalmazkodik, a szokások fogva tartják őket. Úgy nőttem fel, hogy a családom akaratának vagyok alárendelve. Azt kellett mindig tennem, ami a legjobb a klánunk számára.”

Az UNICEF elkötelezetten küzd a gyermekházasságok visszaszorításáért, többek között a a problémával foglalkozó edukációs programokkal, valamint lányok oktatásával. Ennek köszönhetően az elmúlt évtizedben mintegy 25 millió gyermekházasságot sikerült megelőzni.

Napjainkban a mintegy 16 millió 15-19 éves serdülő hozza világra a gyermekek 11 százalékát. Azok a lányok, akiket még gyerekként férjhez adnak, jóval nagyobb eséllyel esnek teherbe tinédzser korban, amikor a szülés kockázata még jóval magasabb, veszélyeztetve ezzel nemcsak a baba, hanem a saját életüket is. A 15 év alatti szülésnél nagy eséllyel lesz a baba koraszülött, kifejezetten alacsony testsúlyú, az anyánál pedig fennállhat a vérszegénység kockázata. A tanult nők egészségesebbek, és egészségesebb gyermekeket nevelnek, mert képesek tudást szerezni, tájékozódni. A tanult nők ritkábban veszítik életüket szülés során.

Az oktatás tehát a legfontosabb kulcs a nők egyenjogúsításához: elengedhetetlen azon meggyőződés kialakításához és elmélyítéséhez, hogy ők éppen annyira értékes részei az egyes társadalmaknak, mint a férfiak. A nők önmagukban való megerősített hite az egész világot megváltoztathatja. Mára a világ országainak kétharmadában sikerült elérni, hogy fiúk és lányok egyenlő arányban járjanak általános iskolába.

Olvasd el a Kafiyával készült részletes interjút is a Daalarna online esküvői magazinja, a Secret Stories oldalán!

Elolvasom

Segíts a kritikus helyzetben lévő gyerekeknek!

Havi rendszeres adományoddal életeket menthetsz.

Segítek