Copyright © 2025 UNICEF HUNGARY
„Az év eleje és május vége között, mindössze 150 nap alatt 16.736 gyermek – átlagosan napi 112 gyermek – került kórházba alultápláltság miatt a Gázai övezetben” – mondta Edouard Beigbeder, az UNICEF közel-keleti és észak-afrikai regionális igazgatója. „Minden egyes eset megelőzhető lenne. A számukra oly’ szükséges élelmiszer, víz és terápiás élelmiszerek eljutását blokkolják. Gyermekéletekbe kerülnek az emberek által hozott döntések. Izraelnek azonnal, az összes határátkelőn engedélyeznie kell az életmentő segélyek nagy mennyiségben történő szállítását.”
Az UNICEF arra figyelmeztet, hogy ha a helyzet nem változik azonnal, akkor az akut alultápláltsággal diagnosztizált gyermekek száma tovább fog növekedni a következő hetekben, és elérheti a konfliktus kezdete óta legmagasabb szintet. Mindez egy olyan gyermekpopulációban történik, ahol 20 hónappal ezelőtt még nem fordult elő alultápláltság.
Az UNICEF az elmúlt három hétben több száz raklapnyi segélyt tudott szállítani az alultápláltság megelőzésére és kezelésére a Gázai övezetbe, azonban ez a mennyiség közel sem elegendő a hatalmas szükségletek kielégítésére. Az akut alultápláltságban szenvedő gyermekek számára életmentő fontosságú terápiás élelmiszer mennyisége kritikusan alacsony szintre csökkent az érintett területeken.
A létfontosságú vízellátó, szennyvízelvezető és egészségügyi rendszerek nagy részét megrongálták vagy teljesen megsemmisítették a bombázások, emiatt akadályokba ütközik a súlyos alultápláltság kezelése is az övezet teljes területén. A kitelepítési parancsok és a folyamatos rakétatámadások miatt a 236 alultápláltsági kezelőközpontból jelenleg csak 127 működik.
Mindeközben az ENSZ-nek is hamarosan elfogy az üzemanyaga a helyszínen. A tűzszünet vége óta többször is megtagadták a humanitárius szervezetek számára, hogy új készleteket hozzanak be, vagy hozzáférjenek a már Gázában lévőkhöz.
Mindez közvetlen következményekkel jár a gyermekekre és családjaikra nézve, mert üzemanyag nélkül leállnak az olyan alapvető szolgáltatások, mint a víz- és egészségügyi ellátás, és akár nem biztonságos víz fogyasztására is kényszerülhetnek. Már most is az akut vírusos hasmenés teszi ki a Gázában regisztrált betegségek 40%-át, és vannak gyanús esetek A-típusú hepatitisre, amely egy rendkívül fertőző és gyorsan halálos kimenetelű betegség. Az elkövetkező hetekben, hónapokban tapasztalható melegebb időjárás miatt ez a helyzet várhatóan drámai mértékben romlani fog.
Az alultápláltság és a fertőző betegségek együtt, valamint kezelés nélkül halálos körforgást eredményeznek. Az alultáplált gyermekek hajlamosabbak súlyos betegségekre, mint például az akut hasmenés, míg az akut és hosszan tartó hasmenés súlyosbítja a gyermekek egészségi állapotát és alultápláltságát, ami magas halálozási kockázatot jelent számukra.
„Ez egy sürgős figyelmeztetés. Azonnali, összehangolt fellépésre van szükség, hogy megakadályozzuk az éhínség eszkalálódását, az alultápláltsági válság súlyosbodását, a betegségek terjedését, a teljes vízhiányt, és végső soron az egyébként megelőzhető gyermekhalálozások számának növekedését” – mondta Beigbeder. „A humanitárius segélyeket és kereskedelmi árukat minden rendelkezésre álló határátkelőhelyen át kell engedni, és azokat gyorsan és biztonságosan kell eljuttatni a rászoruló családokhoz, bárhol is legyenek.”
Az UNICEF ismét felszólítja a konfliktusban részt vevő valamennyi felet, hogy vessenek véget az erőszaknak, védjék a civileket, különös tekintettel a gyermekekre, tartsák tiszteletben a nemzetközi humanitárius jogot és az emberi jogokat, engedélyezzék a humanitárius segélyek azonnali eljuttatását, és bocsássák szabadon az összes túszt.