Copyright © 2025 UNICEF HUNGARY
Gyógyszerekre és orvosi eszközökre
A legkisebb adomány is óriási segítséget jelent. Köszönjük, hogy Te is gondolsz a védelemre szoruló gyerekekre!
Az ENSZ, valamint a helyi kórházi dolgozók tavaly áprilisi feljegyzései alapján akkor már több mint 1.000 gyermeknek amputálták egy vagy több végtagját, köztük vannak olyanok, akik a súlyos készlethiány miatt érzéstelenítés nélkül estek át a rendkívül fájdalmas beavatkozáson. Többezer gyermek maradandó sérüléseket szerzett a támadások és az átélt trauma során, a mozgásszervi sérülések mellett halláskárosodás és beszédzavar sújtja legtöbbjüket. Emellett hivatalosan több mint 11.000 embert tartanak nyilván eltűntként.
2023. október 7-e óta 617 alkalommal ért támadás egészségügyi intézményt vagy dolgozót. Az övezetben található 36 kórházból már csak 18 üzemel, ám ezek is csak részben, mert súlyos találatok, valamint készlet- és emberhiány nehezíti az életmentő munkálatokat. 370 segítő veszítette eddig életét, köztük 277 ENSZ alkalmazott. Egyetlen háború során sem halt még meg ennyi dolgozó az ENSZ fennállása óta. A gázai iskolák 95,2%-át találtak el rakéták. Ezeket az intézményeket menedékként használják a gyermekek és családok.
Az UNICEF haladéktalanul felszólít az egészségügyi intézmények, a humanitárius dolgozók, valamint a civil infrastruktúra, különösképpen az iskolák védelmére!
Éhínség fenyegeti a gázai gyermekek életét – fél év alatt 37-en, köztük 31 gyermek halt éhen Gázában
A Global Nutrition Cluster által kiadott átfogó jelentés szerint az alultápláltsági válság drámai mértékű romlása súlyosan veszélyezteti a gyermekek, valamint a várandós és szoptató édesanyák egészségét a Gázai övezetben. Rendkívül korlátozott a biztonságos víz- és az élelmiszerellátás, emiatt fertőző betegségek gyengítik a nők és gyermekek egészségét, ami az akut alultápláltsági ráta növekedéséhez vezet. A helyzet kifejezetten súlyos az övezet északi részén, ahol minden hatodik 2 év alatti gyermek akut alultápláltságban szenved, míg Rafah városában, ahová könnyebben eljutnak a segélyek, ez az állapot csupán 2%-ukat érinti. Ez egyértelmű bizonyíték arra, hogy égető szükség van a humanitárius segítségnyújtásra, mert így megelőzhető a súlyos tragédia.
Járványok súlyosbítják tovább a helyzetet – felütötte a fejét a kolera és a gyermekbénulás is.
2024 őszén a gyermekbénulás egy variánsát azonosították a gázai szennyvízben. Ez egy rendkívül fertőző betegség, ami oltásokkal megelőzhető. A háború előtt a gázai lakosság 99%-a megkapta a vírus ellen szükséges védőoltást, azonban most gyermekek százezreit veszélyezteti. A gyermekbénulás amellett, hogy egy életre mozgásképtelenné teheti a gyermekeket, akár még halálos is lehet. A folyamatos bombázások, a kitelepítés, a csökkenő átoltottság, a vízinfrastruktúrát ért támadások, a szennyvíz- és hulladékkezelés leállása, valamint az egészségügyi ellátórendszer kritikus állapota hatványozottan veszélyezteti a gyermekek életét, és ezek a körülmények azonnali intézkedések hiányában biztosan súlyos, megállíthatatlan járványokhoz vezetnek.
Oltási kampányt folytattunk az övezetben
A gyermekbénulásos járvány terjedésének mérséklése érdekében a WHO és az UNICEF a helyi Egészségügyi Minisztériummal és az UNRWA-val együttműködve gyermekbénulás elleni védőoltási kampányt folytatott 2024 szeptemberében. A kampány minden fordulójában több mint 640.000, tíz éven aluli gyermek kapott két adag szájon át beadandó 2-es típusú polio-vakcinát (nOPV2). A vakcinákat egy hónapos időközzel kell beadni. A kampány a gyermekek legalább 95%-át célozta meg.
Az oltási folyamatot 708 csapat vitte véghez helyszíni kórházakban és egészségügyi alapellátó központokban a Gázai övezet minden egyes településén. Körülbelül 2.700 egészségügyi dolgozó támogatta a kampány fordulóinak lebonyolítását. Ezt a gyermekbénulás kockázatának csökkentésére irányuló figyelemfelkeltő oktatásokkal is megtámogatják. A kampány első fordulója szeptember 1-től 3-ig tartott, amely során több mint 189.000, 10 év alatti gyermeket értek el az egészségügyi dolgozók Gázai övezet középső területén, túlteljesítve az eredeti célt.
Rafah-ban végzetes a helyzet
Az október 7-e óta egyre délebbre menekülő lakosság nagy része mostanra Rafah-ban rekedt, mert a lakosság számára nem járható szabadon a határátkelő. Az egyiptomi határ menti, nagyjából 64 négyzetkilométeres területen már több mint 1,9 millióan vannak, ami több mint kétszerese a New York-i népsűrűségnek. New Yorkkal ellentétben a gázai emberek azonban nem magas épületekben, hanem egymás mellett, sátrakban, kórházakban és iskolákban élnek, összezsúfoltan. Egy ilyen területen bármilyen katonai műveletnek – különösképp a robbanóanyagok használatának – beláthatatlan következményei vannak a civil lakosságra nézve.
Az ötéves Ahmad egy jótékonysági ételosztáson vár a sorára Rafah-ban, a Gázai övezet déli részén. “Az öcsémmel vagyok itt, várjuk, hogy sorra kerüljünk. Remélem, hogy jut nekünk étel, mindketten éhesek vagyunk.”
Százezrek életét fenyegeti folyamatosan az alapvető szolgáltatások hiánya. A segélyszállító kamionok azonnali bejutására és akadálymentes áthaladására van szükség a további civil halálozások megakadályozásához, és hogy megfelelő egészségügyi ellátáshoz juthassanak a sérültek, betegek, éhezők. A szállítmányok célba érése az élet és halál közti különbséget jelenti a gázai gyermekek és családok számára. Nem késlekedhetünk, minden perc számít!
A gyermekek védelme kiemelt fontossággal bír
„Mélységesen aggasztónak tartom Gáza víz- és áramellátásának akadályozását, valamint az élelmiszerekhez és az üzemanyaghoz való hozzáférés megnehezítését, mert ez súlyosan veszélyezteti a térségben élő kiskorúak életét. Kiemelten fontos, hogy minden fél tartózkodjon a további erőszakos cselekményektől és az alapvető lakossági szolgáltatások ellehetetlenítésére irányuló támadásoktól.”
Catherine Russell, az UNICEF ügyvezető igazgatója.
Mandátuma alapján az UNICEF feladata minden gyerek védelme és alapvető szükségleteinek biztosítása. A nemzetközi humanitárius joggal összhangban a gyermekek fizikai és mentális biztonsága kiemelt fontosságot kell élvezzen még fegyveres konfliktusok esetén is.
Segélyszállítmányaink Gázában
2024 áprilisa és a határátkelő megnyitása között havonta kevesebb mint 100 humanitárius segítséget szállító UNICEF kamion jutott át a Rafah-i határátkelőn. Ivóvizet, élelmet, orvosi felszereléseket, gyógyszereket és higiéniai csomagokat szállítottunk a válságos körülmények között élő gyermekek számára. A Gázai övezetbe a határátkelő megnyitását követően bejutó kamionok száma csupán a töredéke a szükséges segítségnek. Az ENSZ főtitkára elmondta, hogy naponta minimum 100 jármű bejuttatásával tudnák fedezni a humanitárius szükségleteket. Az UNICEF és partnerei folyamatosan szállítják a készleteket a határ egyiptomi oldalára, hogy amint lehetőség adódik rá, eljuthasson a segítség a rászorulókhoz. A tűzszünet első perceiben már több tucat segélyszállító UNICEF-kamion hajtott be a Gázai övezetbe, és a következő tíz nap során több mint 440 autónyi életmentő segítséget szállítottunk azoknak, akiknek a legnagyobb szükségük van rá.
Szervezetünk évtizedek óta folyamatosan jelen van a Gázai övezetben, ahol már eddig is humanitárius segítséget nyújtott a rászoruló gyerekeknek. Az ő szükségleteik a kialakult helyzetben drámaian megnövekedtek. Készen állunk arra is, hogy Izrael állam területén szintén elindítsuk segítő munkánkat, amire azonban csak akkor nyílik lehetőségünk, ha az izraeli kormány erre felhatalmazást ad.

Az egyéves Hower és hét testvére most nagymamájával él a Maka menekülttáborban. Január 28-án téli ruhákat tudtunk eljuttatni számukra, ami kulcsfontosságú a téli hideg elleni védekezésben.

Humanitárius dolgozók pakolják le az UNICEF segélyszállítmányait az Al-Arish reptéren.

A tűzszünet eredményeképp folyamatosan tudunk orvosi eszközöket szállítani Gázába.

A gyógyszerszállítmányaink életmentő segítséget jelentenek a sérült, beteg gázai gyermekeknek és családoknak.

Az otthonaikat elvesztett gyerekeknek szánt meleg takarókat, téli ruhát és sátrakat tartalmazó szállítmányok keltek át a Rafah-i határállomáson.

A közegészségügyi vészhelyzet megelőzése érdekében higiéniai felszereléseket viszünk az otthonaikat elvesztett lakosoknak.

A Gázába juttatott ivóvíz életmentő segítség a bajbajutottak számára.
Az UNICEF felszólítja a feleket, hogy:
- Azonnal állítsák vissza a humanitárius tűzszünetet.
- Biztosítsák a válságos állapotban lévő sebesültek elszállítását Gázából.
- Tartsák tiszteletben a közszolgáltatási infrastruktúra védelmét, beleértve a menedékhelyeket, iskolákat, valamint az egészségügyi és vízügyi intézményeket. Ez az alapkövetelménye annak, hogy elkerülhetővé váljon a járványok kitörése, és biztosítható legyen a civil lakosság életének védelme, valamint a betegek és sérültek ellátása.
- Bocsássák szabadon az izraeli túszokat.

A Gázai övezetet ért rendkívüli mértékű pusztítás drámaian megnövelte a humanitárius szükségleteket.

A Maka menekülttáborban élő Rawan és három gyermeke, Soheel (1), Yamen (11) és Jwan (7) meleg ruhacsomagot kapott, ami életmentő segítséget jelent számukra a téli hidegben.

A képen látható többemeletes lakóépületet ért rakétatámadás következtében 85 család, köztük tucatnyi gyermek maradt fedél nélkül Gázában.

Rengeteg gázai család számára ez az ENSZ által működtetett iskolaépület szolgál menedékül.

Az északra visszatérő lakosság óriási pusztítással néz szembe. Számukra az alapvető szükségleteik ellátása is kihívást jelent, és az újjáépítésben is segítenünk kell.

Az északi területekre visszatérőkre az út során is számos veszély leselkedik, különös tekintettel a gyermekekre.
A háborús helyzetekben mindig a gyermekek a legkiszolgáltatottabbak. Mindent meg kell tennünk azért, hogy garantáljuk védelmüket és alapvető ellátásukat. Adományod nélkülözhetetlen segítség azok számára, akik hirtelen mindenüket elveszítették: családjukat, otthonukat, biztonságukat.
Kapcsolódó tartalmaink: