Copyright © 2025 UNICEF HUNGARY
Az UNICEF egyik legkülönlegesebb kezdeményezésére került sor Elefántcsontparton, Nyugat-Afrika egyik legszegényebb országában.
Sajnos a következő 30 évben várhatóan közel négyszer annyi műanyag hulladékot fog az emberiség termelni, mint korábban bármikor. A megfelelő hulladékgazdálkodás még a fejlett országokban is komoly gondot okoz, nem is beszélve azokról a régiókról, ahol egyáltalán nincs meg az ehhez szükséges infrastruktúra.
Elefántcsontpart gazdasági központja, Abidjan, minden egyes nap 288 tonna műanyag szemetet termel. Ennek a hulladéknak a nagy részét sokszor a külváros szegénynegyedeinek szélén halmozzák fel. Gonzagueville közelében is van egy ilyen szemétlerakat, ahol a 9 éves Adja él.
A szeméttelep nemcsak a levegőt, a földet és a vizet szennyezi, de azt a játszóteret is, ahova a kislány korábban olyan szívesen járt. Ennek a sok-sok szemétnek csupán az 5%-át hasznosítják újra a helyi lakosok, akik az eladható darabokat kiválogatják belőle és olcsón, szinte a semmiért eladják a piacon. Ebből él a kislány édesanyja is, aki így tud egy kis bevételhez jutni és ételt adni a gyerekeinek.
Sok helyi gyerek azért kap el súlyos betegségeket, mert a szemetet nem kezelik és tárolják megfelelően. A műanyag elégetése légzőszervi megbetegedéseket okozhat, a talajszennyezés pedig beszivárog az ivóvízbe, amitől hasmenést és komoly fertőzéseket lehet kapni. A szemét sokszor a csatornákat is eltömíti, így könnyen elszaporodnak a maláriát terjesztő szúnyogok is.
Mivel a szülők nehezen tudják megoldani a gyerekeik felügyeletét, nincs más lehetőségük, mint magukkal vinni őket a munkába, ami sokszor a szeméttelepet jelenti. Így nemcsak a tanulásról és a játékról maradnak le, hanem az egészségük is veszélybe kerül.
Erre nyújt megoldást az UNICEF „Műanyagból iskolát” nevű kezdeményezése. A műanyag újrahasznosításával felszámolható a szeméttelep egy része; az iskola építése munkát ad a szülőknek, így pénzhez jutnak és el tudják tartani családjukat; a gyerekek pedig iskolát kapnak, hogy legyen hol tanulniuk, fejlődniük, és az iskolából kikerülve maguk dönthessék el, milyen életet szeretnének.
Elefántcsontparton közel 1,6 millió gyerek nem jár iskolába, 3-ból csupán ketten végzik el a középiskolát, a 3-5 év közti korosztálynak pedig mindösszesen 15%-a jár óvodába. A szegénységből úgy tudnak kitörni a gyerekek, ha tanulhatnak, mert így szakmát szereznek, amivel később munkát vállalhatnak. Nekik már könnyebb lesz eltartani a családjukat, mint szüleiknek. Az iskola azonban pénzbe kerül, kevés a tanár és tanszerekből sincs elegendő.
Az UNICEF-nek nagyon sok munkatársa van szerte a világon, mégis szívesen összefog más szervezetekkel, kormányokkal, hogy még gyorsabban és sikeresebben tudjon segíteni a gyerekeknek.
Így történt ez ebben az esetben is. A módszert, hogy műanyag téglákat gyártsanak, Kolumbiában találták ki. Ezek a téglák olcsóbbak, könnyebbek és tartósabbak, mint a hagyományos gyártással készültek. Így épült meg Afrika első olyan iskolája, ami műanyag szemétből előállított téglákból áll. Csupán 5 nap alatt, míg egy hagyományos iskola építése akár 9 hónapig is eltarthat. Nem sokkal később már 40 ovis és 40 iskolás korú gyerek tanult és játszott itt.
Adja nem is lehetne boldogabb. Iskolába jár, ahol olvasni és számolni tanul. Ha nagy lesz, állatorvos vagy kertész szeretne lenni, hogy minél több időt tölthessen a természetben.
Az UNICEF azt tervezi, hogy minden évben 4.800 tonna műanyag szemetet hasznosít újra. Ebből 30 iskolát vagy óvodát lehet építeni. Ami azt jelenti, hogy 1.500 gyerek járhatna ide, 1.000 szülő pedig munkához jutna az építkezéseken. Az UNICEF iskoláiban a gyerekek iskolatáskát, palatáblát, krétát és könyveket is kapnak. Kertészkedni is tanítják a diákokat, hogy megismerjék, miként kell növényeket termeszteni és azt is megtanulják, mennyire fontos a környezetvédelem.
Segíts a legnagyobb szükségben élőknek! Havi rendszeres adományoddal életeket menthetsz.