Három Kis Dínó

Kenya

Az UNICEF több mint 190 országban dolgozik a gyermekek jogaiért, testi-lelki egészségükért, és hosszú távú humanitárius és fejlesztési programokat nyújt a fejlődő országokban élő gyermekeknek. A válságok sok helyen átfedésben vannak és néhol fel is erősítik egymást: a fegyveres összecsapások mellett a közelmúlt pusztító természeti katasztrófái, a fokozódó éghajlati kihívások, a tomboló járványok és az ezek nyomán kialakuló élelmiszerellátási gondok is veszélyeztetik a gyermekek életét. Az UNICEF munkatársai világszerte azon dolgoznak, hogy élelmiszerhez, ivóvízhez, orvosi ellátáshoz, menedékhez, valamint lelkisegélyhez juttassák a nélkülöző, traumatizált gyerekeket.

 

Nézzétek meg, hogyan segítettünk Veronicanak, Shaabannak és társaiknak Kenyában!

Kenyában az emberek 40%-a egyáltalán nem jut biztonságos ivóvízhez. A mai napig közel 9,4 millió ember bizonytalan tisztaságú, felszíni vízforrásokból szerzi be a szükséges mennyiséget, ami gyakran vezet megbetegedésekhez. Különösen igaz ez a vidéki területeken élő közösségekben, ahol a gyerekek nem ritkán napi több órát is eltöltenek azzal, hogy felkutassák a legközelebbi vízlelőhelyeket. Ez pedig – a hagyományoknak megfelelően – főleg a nők és a lányok dolga. A gyerekek – köztük Veronica és Shabaan – így kimaradnak az iskolából, játék és tanulás helyett dolgozniuk kell. Ráadásul a munka fizikailag nehéz számukra, és az út során különböző veszélyek leselkednek rájuk.

A klímaváltozás még tovább nehezíti a sokszor nomád életmódot folytató családok és gyerekek életét, hiszen a vízre nemcsak az embereknek, hanem az állatoknak is szükségük van, ezek a családok pedig állattenyésztésből élnek.

A probléma súlyát jól mutatja, hogy nemcsak az ivóvízhez nehéz hozzájutni az országban, de a szappanos kézmosás is csupán az emberek 14%-ának megoldott, míg mellékhelyiséggel a lakosság közel 10%-a egyáltalán nem rendelkezik. Az elmúlt időszakban sok olyan kezdeményezésre került sor, amelyek javítottak a helyiek, azon belül is főleg a nők és a gyerekek helyzetén.

A 16 éves Irene Pitee megmossa a kezét mielőtt elindul következő órájára. Az UNICEF mindössze 4 év alatt közel 560.000 gyereknek tette lehetővé, hogy ivóvízhez és tisztálkodási lehetőségekhez jusson, és segített nekik a megfelelő higiéniai szokások elsajátításában is. Ez nagyjából 6.700 helyi közösség és 1.000 iskola vagy ideiglenesen felállított gyerekbarát intézmény bevonását jelenti. Az UNICEF támogatta azt is, hogy a kormány ellenőrizze és alakítsa át a víz- és higiéniai politikáját azért, hogy a vidéki, nehezen megközelíthető helyeken élő emberek gondjait is meg tudja oldani.

Szervezetünk az újító megoldások egyik legfőbb támogatója: Turkana megyében, Kenya északi részén például egy napelemmel működő vízszolgáltató rendszert hoztak létre, Naipában pedig a napenergia segítségével tartályokba szivattyúzzák fel a talajvizet , ezzel a megoldással egy iskolát és 7 másik települést is el tudnak látni vízzel. A vízforrásoknak pedig ember és állat egyaránt nagyon örül. A gyerekeknek nem kell többé vizet hordaniuk, a tradicionális családokban a nőknek jut elég víz a főzésre, takarításra, mosásra, míg az állattartással foglalkozó férfiak az itatóknál juttathatják vízhez szomjas nyájaikat.

Mostanáig 25 hasonló, napenergiával működő vízszolgáltató rendszert alakítottak ki, és további 50-et terveznek. Sőt, 10 duzzasztógát felállítása is folyamatban van olyan folyók felett, amelyek az utóbbi időben a heves esőzések miatt többször kiáradtak medrükből és elárasztották a vidéket. Ezek a kezdeményezések további közel 100.000 ember számára fognak biztonságos ivóvizet nyújtani a legnagyobb szárazság közepette is.