Híreink

A legszegényebb gyerekek nem kapnak segítséget

2015. június 23. 16:27

Az UNICEF-nek a Millenniumi Fejlesztési Célok gyerekekhez kapcsolódó kérdéseiről szóló utolsó beszámolója, A Fejlődés a gyerekekért: az átlagértékeken túl szerint a jelentős eredmények ellenére az egyenlőtlen esélyek miatt több millió gyermek él szegénységben, nem éri meg az ötéves kort sem, marad iskolázottság nélkül és szenved krónikus alultápláltságtól.

„A Millenniumi Fejlesztési Célok segítettek a világnak hatalmas fejlődést elérni a gyerekekért – de azt is megmutatták, hány gyermek nem kap segítséget” – állítja Anthony Lake, az UNICEF igazgatója. „A leghátrányosabb helyzetű gyerekek élete és jövője számít – nem csak önmaguk miatt, hanem családjuk, közösségük és társadalmaik miatt is.”

Az egyes országok közötti különbségek miatt a legszegényebb háztartásokban élő gyerekek kétszer annyi eséllyel halnak meg ötéves koruk előtt, és sokkal kevesebb eséllyel érik el a minimális olvasási képességet, mint a leggazdagabb háztartásokban élő társaik.

Ha továbbra sem sikerül elérni ezeket a gyerekeket, az drámai következményekhez vezethet. A jelenlegi fejlődési ráta és az előrevetített népességnövekedés alapján úgy becsülik:

  • 2030-ig további 68 millió gyermek fog meghalni 5 éves kora előtt, megelőzhető okok miatt;

  • Körülbelül 119 millió gyermek lesz még mindig krónikusan alultáplált;

  • Félmilliárd ember még mindig nyílt területen végzi el szükségleteit, súlyos veszélynek téve ki a gyerekek egészségét;

  • Majdnem 100 év szükséges ahhoz, hogy a szubszaharai térségben élő, legszegényebb családok minden lánygyermeke elvégezze középiskolai tanulmányi első éveit;

A beszámoló 1990 óta elért fontos sikerekről is beszámol:

  • Az öt éven aluliak halálozási száma több mint a felére csökkent, 1000-ből 90 élve születésről 1000-ből 43 élve születésre;
  • Az öt év alatti gyermekek körében 42 százalékkal sikerült lecsökkenteni a nem megfelelő gyarapodásúak, és 41 százalékkal a krónikusan alultápláltak arányát;
  • Az anyai mortalitás 45 százalékkal csökkent;
  • Közel 2,6 millió ember számára sikerült jobb minőségű ivóvíz-forrásokat biztosítani.

A legszegényebbek és a legtehetősebbek közötti szakadék az UNICEF által vizsgált mutatók közel fele esetében szűkül.

  • Számos országban a gyermekek túlélési arányának és iskoláztatásának javulása figyelhető meg a legszegényebb családokban.
  • Az anyai mortalitási rátának az alacsony és a magas jövedelmű országok között megfigyelhető eltérése 1990 és 2013 között megfeleződött: 38-szorosról 19-szeresre csökkent.

A jelentés ugyanakkor néhány kedvezőtlen fejleményről is beszámol. A fejlődés még mindig nem kellően kiterjedt: évente közel 5,9 millió gyermek nem éri meg az ötödik életévét, 289 ezer anya hal bele a szülésbe, ezenkívül 121 millió gyermek és fiatal nem jár iskolába.

A világ vezetői a Fenntartható Fejlődési Célokra (Sustainable Development Goals, SDG) bevezetésére készülnek: az UNICEF szerint az új célkitűzések középpontjába a leghátrányosabb helyzetű gyermekeket kellene állítani. A jobb adatgyűjtés és az adatok célszerűbb – a Millenniumi Fejlesztési Célkitűzésben (MDG) foglaltak méréséhez használt átlagokon túlmutató – bontása segíthet annak beazonosításában, kik a legveszélyeztetettebb, leginkább kirekesztett gyermekek, és hol élnek. A szilárdabb helyi egészségügyi, oktatási és szociális védelmi rendszerek biztosíthatják a gyermekek túlélését és jólétét. A legveszélyeztetettebb gyermekek igényeihez igazított, átgondolt beruházások rövid és hosszú távú előnyökkel járnának.

„A Fenntartható Fejlődési Célokra lehetőséget nyújtanak arra, hogy a leszűrt tanulságok alapján cselekedjünk, és elérjük a leginkább rászoruló gyermekeket – ha nem így teszünk, az örök szégyenünk” – mondta Lake. „Ha ma hajlandóak vagyunk pénzt áldozni arra, hogy lehetőségeket teremtsünk a jelenkor gyermekeinek, azzal csökkenthetjük az egyenlőtlenségeket, és az egész világon nagyobb fejlődést érhetünk el a jövőben.”

A riport teljes egészében, angol nyelven elérhető ITT!

Segíts a kritikus helyzetben lévő gyerekeknek!

Havi rendszeres adományoddal életeket menthetsz.

Segítek