Copyright © 2025 UNICEF HUNGARY
Az UNICEF és az Ipsos nemzetközi kutatása alapján a 18 évesek nyolcvan százaléka fenyegetve érzi magát az online térben
2016. június 17. 11:25
A Veszélyek és lehetőségek: Felnőni az interneten (Perils and Possibilities: Growing up online) című nemzetközi közvélemény-kutatásban 25 ország 10 000 18 éves fiatalját kérdezték meg arról, hogy mit gondolnak az internet által dominált világban való felnőtté válásuk során rájuk leselkedő veszélyekről.
Az új tanulmány szerint a megkérdezett fiatalok közel 90%-a úgy gondolja, képes elkerülni az online felbukkanó veszélyeket és biztonságosan internetezni. A megkérdezettek közül 10-ből mintegy hatan nagyon fontosnak tartják új emberek megismerését az interneten, azonban csak 36%-uk van meggyőződve arról, hogy képes felismerni, ha hazudik nekik valaki az interneten saját személyazonosságáról.
A lányok több mint kétharmadát (67%) egyértelműen nyugtalanítaná, ha zaklató jellegű megjegyzéseket vagy felkéréseket kapna az interneten, míg a fiúknál ez az arány 47%. A fiatalok inkább barátaikhoz fordulnak, ha veszélyt észlelnek az interneten, mintsem szüleikhez vagy tanáraikhoz, de saját bevallásuk szerint csak a megkérdezettek kevesebb, mint fele tudná, mi lenne a teendő akkor, ha barátja ilyen helyzetbe kerülne online.
A Veszélyek és lehetőségek: Felnőni az interneten további eredményei;
Az UNICEF az End Violence Against Children elnevezésű, gyerekbántalmazás ellenes globális kezdeményezés részeként #ReplyforAll kampánnyal próbálja ösztönözni a gyerekeket és a fiatalokat arra, hogy küzdjenek az online erőszak ellen. A #ReplyforAll kampány célja, hogy a fiatalok maguk is segítsék saját biztonságukat az online világban, ezért a kampány őket helyezi a középpontba. A kezdeményezés során arra kérik a gyerekeket és a fiatalokat, hogy mondják el, szerintük hogyan kellene reagálni az online erőszakra és a felmerülő kockázatokra, valamint, hogy a közösségi média segítségével hívják fel barátaik figyelmét is ezekre a problémákra. A kampányt a WePROTECT Global Alliance szervezet támogatja, amely a gyermekek online szexuális kizsákmányolását hivatott felszámolni országos és globális szintű intézkedéseivel.
Az UNICEF a WePROTECT Global Alliance-szel karöltve felszólítja a különböző országok kormányait, hogy tegyenek összehangolt lépéseket a büntetőigazságszolgáltatási rendszerek (beleértve a bűnüldözést) és a gyermekvédelem, az oktatás, az egészségügy, az infokommunikációs technológiai (IKT) ágazatok, valamint a civil társadalom közötti kapcsolat javítása érdekében, hogy gyermekeinket a bántalmazás, különösen a online erőszak ellen még hatékonyabb védelemben tudják részesíteni.
Kapcsolódó híreink
Copyright © 2025 UNICEF HUNGARY