Az UNICEF szerint a lányok naponta 160 millió órával többet töltenek házimunkával, mint a fiúk

2016. október 11. 10:24

Az információ hatalmának kiaknázása a lányok érdekében: Számvetés és előretekintés 2030-ig c. jelentés az első globális szintű becsléseket tartalmazza arra nézve, hogy a lányok mennyi időt töltenek házimunkával, pl. főzéssel, takarítással, családtagokról való gondoskodással, víz- és tűzifagyűjtéssel.

Az adatok szerint a házimunka terhének aránytalan megoszlása már kora gyermekkorban megfigyelhető: az 5 és 9 év közötti kislányok 30 százalékkal, avagy 40 millió órával több házimunkát végeznek egy nap, mint a velük egyidős fiúk. Ahogy a lányok egyre idősödnek, ezek a számok is emelkednek: a 10 és 14 év közötti lányok már 50%-kal, avagy 120 millió órával dolgoznak többet.

„A fizetés nélküli házimunkák túlzott terhe már kora gyermekkorban kezdődik, és csak fokozódik, ahogy a lányok elérik a kamaszkort” – mondta az UNICEF főtanácsadója, Anju Malhotra. „Ennek pedig az az eredménye, hogy a lányok kénytelenek lemondani a lehetőségről, hogy tanulhassanak, fejlődhessenek vagy csak egyszerűen élvezzék a gyerekkorukat. Ez az egyenlőtlen munkamegosztás a gyerekeknél csak állandósítja a hagyományos nemi sztereotípiákat és a nők, lányok generációira háruló kettős teher enyhülését sem segíti.

A jelentés arra is kitér, hogy a lányok által végzett munka kevésbé van szem előtt és többnyire kisebb is a megbecsülése. A lányoknak gyakran olyan feladatokat is el kell látniuk, ami egyébként a felnőttek dolga lenne, például a családtagjaikról – akár kisebb testvéreikről – való gondoskodás. A házimunka a lányok gyermekkorából vesz el és a játékkal, barátkozással, tanulással töltött idő rovására megy. Egyes országokban ráadásul könnyen szexuális erőszak áldozataivá válhatnak, miközben tűzifát gyűjtenek vagy vizet hordanak.

A jelentésből az alábbiakat is megtudhatjuk:

• Dél-Ázsiában, a Közel-Keleten és Észak-Afrikában a 10 és 14 év közötti lányok közel kétszer annyi időt töltenek házimunkával, mint a hasonló korú fiúk.
  • Azok az országok, ahol a lányokra háruló házimunka terhe a legaránytalanabb a hasonló korú fiúkhoz képest: Burkina Faso, Jemen és Szomália.
  • A 10 és 14 év közötti lányok Szomáliában töltik a legtöbb időt – hetente 26 órát – házimunkával.

„Az első és legfontosabb lépés a nemek közötti egyenlőtlenség felszámolására és a világon élő mintegy 1,1 milliárd lányt érintő problémák leküzdésére irányuló Fenntartható Fejlődési Cél felé a lányok nehézségeinek számszerűsítése” – nyilatkozta Attila Hancioglu, az UNICEF adatokért és adatelemzésért felelős vezetője.

Az információ hatalmának kiaknázása a lányok érdekében: Számvetés és előretekintés 2030-ig című jelentés szerint a Fenntartható Fejlődési Célokban (Sustainable Development Goals, röviden SDG-k, vagyis a szegénység felszámolásának, a bolygó megvédésének, valamint a jólét globális biztosításának ütemterve) foglalt 44 lányokkal kapcsolatos mutatószám kétharmada esetében mondható el, hogy az adatok korlátozottak vagy hiányosak. A házkörüli munkán túl a jelentés olyan lányokat érintő kérdéseket és adatokat tár elénk, melyek az SDG-kben is felmerülnek, pl. az erőszakra, a gyermekházasságra, a nemi szervi csonkításra, valamint az oktatásra vonatkozóan. Az SDG-kben foglalt fenti problémákhoz kapcsolódó célok elérése és a lányok tudással, készségekkel és erőforrásokkal való felvértezése képességeik kibontakoztatására nem csak számukra hasznos, hiszen segítheti a gazdasági növekedést, a béke megteremtését és a szegénység visszaszorítását.