Közel 60 000 gyermeknek szorul segítségre Pam-ciklon után

2015. március 17. 12:33

„Mintegy 60 000 vanuatui gyermeket érint” – mondta Isabelle Austin, az UNICEF Csendes-óceáni képviselő-helyettese. „Különösen aggódom az egészségükért, táplálásukért, biztonságukért, iskoláztatásukért és a felépülésükért.”

Az 5-ös kategóriába tartozó vihar pénteken (március 13-án) késő este tört ki, és szombat hajnalig tartott, a gyerekeket különösen nagy veszélynek kitéve.

„Világvége érzés volt” – mondta az UNICEF-es Alice Clements, az UNICEF egyik kollégája, aki a fővárosban, Port Vilában tartózkodott a vihar kitörésekor. „Hihetetlenül erős szél fújt, tetőket szakított le, otthonokat rombolt le, kórházakat és iskolákat rongált meg. Számtalan otthon hullott darabokra, és lakóközösségek hevertek romokban.

Vanuatuban sok helyen nehéz hozzájutni biztonságos ivóvízhez és közegészségügyi létesítményekhez, beleértve az evakuációs központokat, melynek következtében nagy a veszélye a vízben terjedő és kórokozó-átvivők által terjesztett fertőző betegségeknek. Az UNICEF támogatja a kormányt és azon dolgozik partnereivel, hogy víztartályokat, víztisztító tablettákat, szappant és ideiglenes vécéket és latrinákat biztosítson.

Az UNICEF szintén felméri az infrastruktúrában és kulcsfontosságú szolgáltatásokban okozott kárt. Gyermekfelügyeleti központokat, általános iskolákat, középiskolákat rongált meg a ciklon, vagy evakuációs központokként használják ezeket a helyeket. Emiatt több mint 70 000 iskolás korú gyermek nem tud oktatásban részesülni.

Az UNICEF evakuációs központokban élő gyermekeket és családokat támogat gyermekvédelemmel, oktatással és egészségügyi szolgáltatásokkal.

Az UNICEF kanyaró-megelőzési kampányt szervez az Egészségügyi Világszervezettel (WHO) és a Vanuatui Egészségügyi Minisztériummal – az ország alacsony immunizálási rátái és a március elején kitört kanyaró miatt. Az UNICEF csapatai visszaállítják a vakcinák számára használt alapvető fontosságú hideg tárolóhelyeket, biztonsági üzemanyagkészletek felhasználásával, hogy az életmentő immunizálást megkaphassák a gyerekek.

Az UNICEF segítséget nyújt közösségeknek Tuvalu és Solomon szigetein, melyeket szintén érintett a ciklon.