Copyright © 2025 UNICEF HUNGARY
Múlt héten véget ért az El Niño jelenség, de hatásai hosszútávon megmaradnak
2024. április 26. 13:22
Pusztít a hőség, a szárazság és biztonságos ivóvíz hiányában a betegségek, járványok is felerősödnek: az éghajlati válság súlyos kockázatot jelent a gyermekek számára Kelet- és Dél-Afrikában
A Föld napja alkalmából az UNICEF felhívja a figyelmet az éghajlati válság súlyos következményeire, amik nem csak a bolygót, hanem a gyerekek életét is megváltoztatják. A fogantatás pillanatától a felnőttkorig a gyermekek agyának, tüdejének, immunrendszerének és egyéb funkcióinak egészségét és fejlődését befolyásolja a környezet, amelyben felnőnek. Ők nem kis felnőttek, szervezetük még fejlődésben van, testük és elméjük is sokkal sebezhetőbb, így az éghajlatváltozás hatásaival – mint a szélsőséges időjárás, betegségek, légszennyezés – szemben sokkal nagyobb veszélynek vannak kitéve.
Nem mindegy, hogy ki hova születik, de a klímaváltozás mindenhol érinti a gyermekeket – a magas jövedelmű országokban is – és a világ közel sem tesz eleget azért, hogy megvédje őket.
Jelenleg 45 millió gyermek élete van veszélyben klímaváltozásra visszavezethető okok miatt. Ők azok, akik a leginkább kiszolgáltatottak, pedig a legkevésbé sem felelősek a történésekért.
Fellélegzünk, mert vége van, de mit tett tavaly nyár óta az El Niño?
A napokban véget ért a tavaly nyár óta tartó El Niño jelenség, amely az egyik legerősebb volt a történelemben. Az El Niño alapvetően az Egyenlítő mentén, a Csendes-óceán középső és keleti részén okoz hőmérséklet emelkedést, de következményei világszerte kimutathatóak.
„A klímaválság valós fenyegetést jelent a kelet- és dél-afrikai gyerekekre és közösségekre nézve. Az éghajlatváltozás káros hatásai a gyermekek életben maradásához leginkább szükséges feltételeket veszélyeztetik, úgy mint a tiszta víz, az élelmiszer, a menedék és a biztonság. A termés és az állatok elpusztulnak, a gyermekek alultáplálttá válnak, vagy arra kényszerülnek, hogy dolgozzanak, hogy hozzá tudjanak járulni a család ellátásához, így nem tudják folytatni tanulmányaikat. A tiszta vízhez való nehéz hozzáférés betegségek megjelenéséhez vezet, amik ellen fertőtlenítés nélkül nehéz védekezni” – mondta Eva Kadilli, az UNICEF kelet- és dél-afrikai regionális igazgatója.
Mit tesz az UNICEF?
Az éghajlatváltozásra és a régió egyéb válságaira válaszul az UNICEF aktívan dolgozik a gyermekek védelmén olyan programok és szolgáltatások révén, amelyek fokozzák az alakalmazkodó-képességet:
“Nagyon nyugtalanító, de a következő években várhatóan a szélsőséges időjárás lesz a normális Kelet- és Dél-Afrikában. Miközben a gyermekek, családok és közösségek ellenálló-képességének javításán dolgozunk a válsághelyzetekre reagáló szociális szolgáltatások megerősítésével, össze kell fognunk azért is, hogy csökkentsük az éghajlatváltozásnak a régió sebezhető lakosságára gyakorolt hatásait” – tette hozzá Kadilli.
Ha segíteni szeretnéd a klímaváltozás hatásai miatt szenvedő gyermekekért végzett munkánkat, kattints az alábbi linkre: unicef.hu/klimavalsag
A magyar fiataloknak is több tudásra van szükségük a klímavédelemről
Az éghajlatváltozás hatásai nem csak a leginkább kitett földrajzi területeken érezhetők: egy tavalyi UNICEF jelentés szerint már minden második, azaz 92 millió európai és közép-ázsiai gyermek szenved gyakori hőhullámok miatt, a fejlett világ, köztük Európa fiataljait pedig kiemelten érinti az úgynevezett klímaszorongás, ami megterheli mentális egészségüket. Az UNICEF Magyarország felmérte a magyar fiatalok klímaváltozással kapcsolatos attitűdjét: a korosztály kilencven százaléka számolt be szorongásról, többségük hiányolta a megfelelő mennyiségű hiteles információt és úgy élte meg, hogy a fiataloknak nincs beleszólásuk, kimaradnak a jövőjüket érintő diskurzusból. 10-ből 8 magyar fiatal szerint az iskolában is több klímavédelemmel és fenntarthatósággal kapcsolatos tananyagra lenne szükség. Erre reagálva indította el 2022-ben a gyermekvédelmi szervezet a „Klímahősök” című programot, ami lehetőséget ad a fiataloknak arra, hogy megbízható információhoz jussanak, hallassák hangjukat a téma kapcsán és a tehetetlenül megélt negatív érzéseiket aktív részvételbe, egyéni cselekvésbe fordítsák. A gyermekrészvételi programsorozat idén a Fenntarthatósági Témahéten folytatódott, amely keretében a szervezet megrendezte immáron harmadik, diákoknak szóló, workshop jellegű Klímakonferenciáját a Föld napját követően, április 23-án.
Az idei témanapon ineraktív módon, játékos formában tapasztalhatták meg a fiatalok azt, hogy mit tehetnek egy fenntartható otthon és környezet kialakításáért. A programot hazai kiemelkedő szakemberek és civil szervezetek közreműködésével úgy alakították ki a szervezők, hogy a gyerekek személyes élményeket szerezzenek és különböző játékok és vetélkedők keretében összemérhessék tudásukat.
Az UNICEF Magyarország Klímahősök programját ismert cégek és nagyvállalatok támogatják: az Indotek Group, az OTP Bank, a Dentons, a Magyar Telekom, az Alteo Energiaszolgáltató Nyrt., a SPAR, a Microsoft és a Deloitte Magyarország és az Eötvös 10 Művelődési Ház.
Bővebb információ a KlímaHősök Programról: www.unicef.hu/klimahosok
Segíts a kritikus helyzetben lévő gyerekeknek!
Havi rendszeres adományoddal életeket menthetsz.
Copyright © 2025 UNICEF HUNGARY