Copyright © 2025 UNICEF HUNGARY
Minden gyereknek biztosított legyen az egészségügyi ellátás!
SEGÍTSD TE IS A MUNKÁNKAT HAVI RENDSZERESSÉGGEL, HOGY MINDEN GYERMEK MINDEN NAP A VÉDELMÜNKET ÉLVEZHESSE! EGY KISEBB ÖSSZEG FOLYAMATOS BIZTOSÍTÁSÁVAL TERVEZHETŐ ÉS FENNTARTHATÓ MUNKÁT VÉGEZHETÜNK.
Hogyan segíthetsz az UNICEF-fel együtt Te is?
Az UNICEF jelen van az érintett területeken. Életmentő ellátást nyújt a rászorulóknak és megteremti a hosszabb távon is fenntartható megoldásokat.
Ehhez azonban Rád is szükségünk van!
SEGÉLYSZÁLLÍTMÁNYOKKAL
Az UNICEF víztisztító tablettákat, szappant, fertőtlenítő- és tisztálkodó eszközöket, illetve víztartályokat juttat el az érintett területekre. Terápiás élelmiszerrel küzd az alultápláltság miatt legyengült gyermekek túléléséért.
Évente 3,6 millió gyermeknek elegendő terápiás élelmiszert állítunk elő.
TISZTA VÍZZEL
Az UNICEF olyan vízrendszerek fejlesztésén dolgozik, amelyek képesek ellenállni a szélsőséges időjárási viszonyoknak. A biztonságos víz és a megfelelő higiéniai feltételek megléte lehetővé teszi a vízzel terjedő betegségek megelőzését.
2023-ban 23,2 millió embert juttattunk elegendő mennyiségű tiszta vízhez.
ORVOSI ELLÁTÁSSAL
Az UNICEF az alapvető higiéniai szabályok elsajátítására irányuló képzéseket tart, egészségügyi szolgáltatásokat támogat, gyógyszereket, egészségügyi ellátást és orvosi eszközöket biztosít.
2023-ban 26,8 millió gyermeket oltottunk be kanyaró ellen.
Mit jelent adományod a gyerekeknek?
Munkánk folytatásához olyan elkötelezett adományozók segítségét kérjük, akik hónapról hónapra tudják támogatni gyermekmentő tevékenységünket.
Három égető probléma
Tartós megoldásra van szükség!
Gyerektörténetek a klímaválság árnyékában.
Egy bangladesi kislány próbál tiszta vizet pumpálni a faluját ért áradás alatt.
1.
SZÉLSŐSÉGES IDŐJÁRÁS
Az extrém időjárási jelenségek – ciklonok, hőhullámok – számának és intenzitásának növekedésével a gyermekek egészségének megőrzéséhez elengedhetetlenül szükséges, alapvető infrastruktúrák rongálódnak meg. Az áradások veszélyeztetik a víz és a higiéniai létesítmények tisztaságát is, ez pedig olyan betegségek elterjedéséhez vezethet, mint a kolera, amely a rossz körülmények között élő gyermekekre méri a legnagyobb csapást: az alultápláltsággal küzdő gyerekek legyengült immunrendszerük miatt jóval nagyobb eséllyel kerülhetnek tőle életveszélyes állapotba, mint egészséges társaik. A tengerszint-emelkedés is súlyos problémát jelent: az édesvízkészletek sótartalmának növekedése milliók életét sodorhatja veszélybe.
Naponta több mint 1000, öt éven aluli gyermek veszíti életét a higiénia és tiszta ivóvíz hiányából eredő betegségek miatt.
Gyerekek ivóvizet gyűjtenek Madagaszkár délnyugati részén, egy Tanindrato nevű falu közelében.
2.
VÍZHIÁNY
Madagaszkár déli régióját évekig tartó aszályok sújtották, aminek következtében több mint 4,8 millió ember szorul humanitárius segítségnyújtásra. A lakosság mindössze 42 százaléka jut tiszta vízhez. A falvakban élőknek 5-20 kilométert kell gyalogolniuk, hogy vizet hozhassanak, és gyakori a tavakból és folyókból származó szennyezett felszíni víz fogyasztása. A klímaváltozással kapcsolatba hozható betegségek 90%-a az 5 év alattiakat sújtja.
A klímaváltozás nagymértékben fokozza a globális vízigényt, ami – főként az eleve korlátozott vízkészletekkel rendelkező területeken – akár polgárháborúkhoz, nemzetközi konfliktusokhoz is vezethet.
Egy kisfiú vár az iskolabuszra Mongóliában, Ulánbátorban, ahol veszélyesen magas a légszennyezettség szintje.
3.
LÉGSZENNYEZETTSÉG
A légszennyezést ugyanazok a faktorok idézik elő, mint a klímaváltozást. Már ma körülbelül 2 milliárd gyerek él olyan területeken, ahol a légszennyezettség mértéke túlmutat a WHO szerint még egészségesnek tekinthetőn: a 15 év alatti gyermekek 93 százaléka olyan szennyezett levegőt lélegez be, amely veszélyezteti egészségét és fejlődését. Minden évben félmillió, 5 év alatti gyermek veszíti életét a légszennyezettséggel összefüggő betegségek következtében, és ennél is több fejlődő gyermek szenved maradandó agy- és tüdőkárosodást.
Naponta körülbelül 2.000 gyermek hal meg tüdőgyulladásban. A betegség szorosan összefügg az alultápláltsággal, a tiszta víz és a megfelelő higiénia hiányával, a légszennyezettséggel és a megfelelő egészségügyi ellátás hiányával; ezek mind-mind olyan tényezők, amelyeket az éghajlatváltozás tovább súlyosbít.
Fenntartható megoldások
A sürgősségi segítségnyújtás mellett az UNICEF támogatást nyújt a kormányzatoknak a fenntarthatóság jegyében.
Kiemelten támogatja azokat a kezdeményezéseket, amelyeknek célja, hogy ellenállóvá tegyék az iskolákat, egészségügyi központokat, vízellátó rendszereket és higiéniai létesítményeket – illetve más, a gyermekek jólétéhez szükséges alapvető szolgáltatásokat – a környezeti és éghajlati sokkhatásokkal szemben. Ez nem csupán a gyermekeket segíti a jövőbeni természeti katasztrófák átvészelésében, de azt is megelőzi, hogy a klímaválság következtében még jobban elmélyüljenek a helyi és globális társadalmi egyenlőtlenségek.
Herat tartomány, Nyugat-Afganisztán – ez a napkollektorok segítségével működő víztartály látja el tiszta vízzel a helyi közösségeket.
Okos vízellátás, szennyvízelvezetési és csatornázási szolgáltatások
A klímaválság által okozott egyik legnagyobb probléma a vízhiány, valamint az áradások és az aszályok miatt bekövetkező vízszennyeződés. Az UNICEF olyan megoldásokon dolgozik, amelyek segítik a vízforrások hatékonyabb azonosítását. Napenergiával működő vízszivattyúkat telepít és okos rendszereket alakít ki a víz hatékony elosztására.
Ajugopi Általános Iskola, Uganda – a gyerekek iskolájában napelemes vízszivattyúval működő vízellátórendszer épült.
Megújuló energia és katasztrófa-kockázatok csökkentése az iskolákban
A fenntarthatóság elvén működő iskolák, amelyek ellenállóak a természeti csapások hatásaival szemben, az egyik leghatékonyabb védelmet tudják biztosítani a gyermekek számára a klímaváltozás során. A megújuló energia (pl. a napenergia) lehetővé teszi a világítás működését olyan helyeken is, ahol nincs villamosenergia hálózat. Segítségével az iskolákban el tudják készíteni az ebédet, a gyerekek pedig még haza is tudják vinni a hordozható napelemes lámpákat, hogy a fényüknél meg tudják írni a házi feladatukat.
Egészségügyi központ Mopti városában, Maliban. Az egyik orvos a napelemmel működő hűtőben ellenőrzi a vakcinákat.
Megújuló energia és katasztrófa-kockázatok csökkentése az egészségügyben
A megbízható energiaforrás hiánya gyakran akadályozza a gyermekek kórházi ellátását. A kis- és közepes jövedelmű országok kórházainak 60%-ában, valamint a fekete-afrikai országok kórházainak 25%-ában nincs megbízható áramforrás az olyan alapvető szolgáltatások működtetéséhez, mint a villany, a fűtés vagy az orvosi eszközök.
Az UNICEF az eredetileg oltóanyag szállításhoz használt napelemes hűtőszekrényekkel kapcsolatos pozitív tapasztalatokra építve ezeknek a problémáknak a megoldásában is a napelemre összpontosít. A napelem lehetővé teszi a víz melegítését, a vakcinák és gyógyhatású készítmények hűtését, az orvosi eszközök áramellátását és az egészségügyi központok világítását.
Ha számodra is fontos a gyerekek jövője, és segítenél úgy a vészhelyzeti életmentésben, mint a fenntartható megoldások kialakításában, akkor támogasd az UNICEF munkáját még ma!
Tudnivalók a rendszeres támogatásról:
A rendszeres támogatás egy olyan adományösszeg felajánlását jelenti, ami egy egyszeri regisztrációt követően havonta egyszer automatikusan megérkezik hozzánk. A rendszeres adományoknak köszönhetően tudunk a leggyorsabban és tervezhető módon segítséget nyújtani a világ legveszélyeztetettebb gyermekei számára.
Az ismétlődő fizetés részleteiről itt olvashatsz bővebben: https://unicef.hu/felhasznalasi-feltetelek
Az adományozás leggyorsabb módja a bankkártyás támogatás. Az oldal tetejére görgetve először válaszd ki a havi támogatásod összegét. Néhány személyes adatod megadása után kérjük, mindenképpen járulj hozzá, hogy emailen és telefonon keresztül tarthassuk veled a kapcsolatot. Az adatok megadása után az „Adományozok” gombra kattintva átjutsz az OTP SimplePay felületére, ahol beregisztrálhatod a bankkártyádat. A sikeres regisztrációt követően emailt kapsz, és az első támogatásod azonnal meg is érkezik az UNICEF-hez.
Amennyiben módosítanál az adományod összegén, szüneteltetnéd, vagy leállítanád azt, vagy frissítenéd az adataidat, keress minket a központi elérhetőségeinken, telefonon a +3612014923 számon, vagy emailen keresztül a rendszeresadomany@unicef.hu címen.
Bankkártyacsere vagy számlaváltás esetén a támogatásod megszűnik, mert a beregisztrált bankkártyához kötődik az ismétlődő fizetés. A rendszeres támogatás folytatásához új bankkártyádat akár ezen az oldalon, akár az unicef.hu/segitek-en is újra regisztrálhatod.
A felajánlott havi rendszeres támogatás minden hónap 10-én érkezik meg hozzánk, amennyiben ezt a számlaegyenleged lehetővé teszi. Abban az esetben, ha a támogatás átérkezése sikertelen, a hónap második felében ismét megkíséreljük a megbízás teljesítését. Az adomány célba érésének az a feltétele, hogy az említett időszakok valamelyikében legyen elegendő pénz a regisztrált számlán. Köszönjük, ha erre figyelmet fordítasz! Mindenképpen felvesszük veled a kapcsolatot, ha több hónapig nem érkezik meg a támogatásod.
Szervezetünk különösen nagyra becsüli rendszeres támogatóit, és kiemelt figyelmet fordít a velük való kapcsolattartásra. Adományozóinkat emailben havi rendszerességgel informáljuk eredményeinkről és hazai eseményeinkről, adományozással kapcsolatos kérdésekben pedig telefonos kapcsolattartói csapatunk ad teljes körű tájékoztatást. Kérjük, hogy a regisztrációkor mindenképpen járulj hozzá, hogy emailen és telefonon keresztül tarthassuk veled a kapcsolatot!
Az UNICEF nemzetközi programjairól itt olvashatsz bővebben:
https://unicef.hu/unicef-a-vilagban/
Legfrissebb híreinket itt találod: https://unicef.hu/igy-segitunk/hireink/
Az adományok elosztását itt követheted nyomon hónapról hónapra:
Nagy örömünkre szolgál, hogy Etikus Szervezetként vagyunk nyilvántartva, mert elfogadtuk az Etikai Kódexet, melynek fő sarokpontjai a hitelesség, törvényesség, átláthatóság és nyilvánosság: http://www.atlathatosag.eu/#tagok