Copyright © 2025 UNICEF HUNGARY
Napi 6000 gyerek halhat meg a vírus közvetett következményeként
2020. május 13. 10:37
Napi 6000 gyerek halhat meg a következő hat hónapban megelőzhető okokból, ha a COVID-19 járvány tovább gyengíti az egészségügyi ellátást és megzavarja a szolgáltatásokat – jelentette ki az UNICEF.
A becslés a John Hopkins Bloomberg Közegészségügyi Iskola kutatóinak jelentésén alapul, amelyet a Lancet Global Health szakújság publikált elsőként. A legrosszabb forgatókönyv azzal számol, hogy 118 közép- és alacsony jövedelmű országban 1,2 millió öt éven aluli gyermek halhat meg a következő hat hónapban a korlátozások, a rutineljárások szüneteltetése és az egészségügy túlterheltsége miatt. A szakértők szerint további 56 700 édesanya is életét veszítheti szülési komplikációk miatt.
A világon a koronavírus nélkül is fél évente 2,5 millió gyerek hal meg az ötödik születésnapja előtt a 118 vizsgált országban. A gyermekhalandóság mutatói az elmúlt egy évtizedben folyamatosan javultak – ez a tendencia dőlhet most meg a koronavírus miatt.
„Nem hagyhatjuk, hogy az anyák és a gyerekek legyenek a vírus elleni harc járulékos veszteségei. Mint ahogyan azt sem engedhetjük, hogy a megelőzhető gyermek- és anyahalandóság terén elért több évtizedes eredmények mind semmissé váljanak” – mondta Henrietta Fore, az UNICEF ügyvezető igazgatója.
Az amúgy is gyenge egészségügyi rendszerrel rendelkező országokban a COVID-19 vírus kimeríti az emberi és anyagai forrásokat, valamint lezárja az utánpótlás útvonalakat. A kijárási tilalmak, határzárak, valamint a fertőzéstől való félelem miatt egyre kevesebben látogatják az egészségügyi intézményeket, létfontosságú vizsgálatok maradnak el, amelyek hozzájárulnak a további halálesetekhez.
A tanulmány három különböző forgatókönyv lehetséges következményeit vette figyelembe. A legkevésbé súlyos helyzetben is 9,8 százalékos növekedés várható az öt éven aluli gyermekhalálok esetében, ami napi 1400 halálesetet jelent. A legrosszabb forgatókönyv 45%-os emelkedéssel számol. A koronavírus helyzet miatt ellehetetlenülhetnek a családtervezési konzultációk, a szülés előtti és utáni gondozás, a szülés lebonyolítás, az életmentő oltások beadása, a megelőző- és a gyógyító beavatkozások.
A szaklap modellezése alapján a legrosszabb forgatókönyv szerint az alábbi tíz országban nőhet meg leginkább a halálesetek száma: Banglades, Brazília, Kongói Demokratikus Köztársaság, Etiópia, India, Indonézia, Nigéria, Pakisztán, Uganda és Tanzánia. A gyermekhalandóság pedig legrosszabb esetben a következő tíz országban lesz a legmagasabb: Dzsibuti, Eswatini, Lesotho, Libéria, Mali, Malawi, Nigéria, Pakisztán, Sierra Leone és Szomália. Ezekben az országokban a folyamatos segítségnyújtás létfontosságú lehet.
Az UNICEF-et a várható halálesetek mellett mélységesen aggasztja a világjárvány gyermekekre gyakorolt hatása:
Az UNICEF globálisan, az UNICEF Magyarország pedig lokálisan is harcol az járvány terjedése és negatív hatásai ellen. A fejlődő világban a szervezet szappannal, orvosi ellátással, tiszta víz biztosításával, az oktatás megszervezésével és életmentő oltásokkal, idehaza a gyermekvédelmi intézményeknek nyújtott támogatással, védőfelszerelésekkel, tisztítószerekkel, tartós élelmiszerekkel, mentális segítségnyújtással és tanácsokkal veszi fel a küzdelmet a koronavírussal. Az UNICEF küzdelmét bárki támogathatja, további információk itt: https://unicef.hu/koronavirus
Segíts a kritikus helyzetben lévő gyerekeknek!
Havi rendszeres adományoddal életeket menthetsz.
Copyright © 2025 UNICEF HUNGARY