Híreink

Több mint egy hónapja nem jutnak be az életmentő segélyek a Gázai övezetbe – egymillió gyermek érintett

2025. április 22. 14:08

Továbbra is akadályozzák az életmentő segélyek bejutását a konfliktus sújtotta Gázai övezetbe, ami sérti a nemzetközi humanitárius jogot, és borzalmas következményekkel jár az ott élő egymillió gyermek számára.

Az övezetbe 2025. március 2. óta nem engednek be segélyszállítmányokat – ez a konfliktus kezdete óta a leghosszabb blokád –, ami élelmiszer-, ivóvíz-, szállás- és orvosi ellátmányhiányhoz vezet. Ezek alapvető szükségletek, amiket nélkülözve tovább nő az alultápláltságban és más betegségekben szenvedő emberek száma, valamint  a megelőzhető gyermekhalálozás aránya.


„Az UNICEF több ezer raklapnyi segélyszállítmánya várja, hogy a Gázai övezetbe érkezzen” – mondta Edouard Beigbeder, az UNICEF Közel-Kelet és Észak-Afrika regionális igazgatója. „A segélyek nagy része életmentő, de ahelyett, hogy életeket mentenének, raktárakban állnak. Azonnal be kell engedni ezeket a csomagokat. Ez nem választás vagy jótékonyság kérdése; ez a nemzetközi jog értelmében kötelesség!”


Az alultápláltsággal kezelt gyermekek komoly veszélynek vannak kitéve. Huszonegy kezelőközpont – az összes járóbeteg-ellátó intézmény mintegy 15 százaléka – a kitelepítési utasítások vagy a bombázások miatt 2025. március 18. óta zárva van. Az ezekben a központokban gyógyított 350 alultáplált gyermek egészségi állapota egyre súlyosbodik, ami akár az életükbe is kerülhet.

A csecsemők számára biztosított kiegészítő élelmiszerek – amelyek az élelmiszerhiány miatt létfontosságúak a növekedésük szempontjából – Gáza középső és déli részén már elfogytak. Csupán 400 csecsemő számára maradt egy hónapra elegendő kész terápiás élelmiszer. Az UNICEF becslése szerint közel 10.000, hat hónaposnál fiatalabb gyermeknek van szüksége kiegészítő táplálékra, és ha ez nem biztosított, akkor a családok kénytelenek lehetnek más módot választani, például a nem biztonságos ivóvízzel kevert tápszereket.

A 8 éves Tala és családja a tűzszünet során visszatért Gázavárosba, hogy megkezdjék lerombolt házuk helyreállítását. A bombázások újraindulásakor elveszítették édesanyjukat és 12 éves testvérüket. Talát súlyos sérülések érték karján, lábán, és egész testén, de az orvosok a készlethiányok ellenére meg tudták menteni a lábát. 14 éves nővére, Lama égési sérüléseket szenvedett a támadások következtében. A két testvért most együtt ápolják.

 

A folyamatos bombázások és a tömeges kitelepítések miatt az UNICEF a táplálkozási szolgáltatásai mellett kénytelen volt csökkenteni mind a mentális és pszichoszociális támogatást, mind a gyermekvédelmi oktatást.

A tűzszünet életbelépését követően az UNICEF megkezdte a kutak javítását, hogy növelni tudja a biztonságos ivóvízhez való hozzájutást. A tűzszünet felbomlásával azonban sok kút rossz állapotban maradt, vagy további károkat szenvedett. Emiatt az ország északi részén a családok most teljes mértékben csak a tartálykocsikkal szállított vízre számíthatnak. A középső és déli területeken a déli sótalanító üzem áramkimaradása miatt a víztermelés 85 százalékkal csökkent, a fő vízvezeték pedig megsérült, és a támadások miatt nem tudják megközelíteni,  hogy megjavíthassák. Így a biztonságos ivóvíz mennyisége 1 millió ember, köztük 400.000 gyermek számára a napi 16 literről mindössze 6 literre csökkent. Ha az elkövetkező hetekben elfogy az üzemanyag, ez a mennyiség 4 liter alá csökkenhet, ami arra kényszeríti a családokat, hogy kezeletlen vizet fogyasszanak, ezzel növelve a betegségek kitörésének kockázatát, különösen a gyermekek körében.

A blokád megakadályozta az UNICEF-et abban is, hogy 1.000, fogyatékkal élő gyermek számára rekreációs készleteket szállítson.

A 8 éves Ghada Dabbabesh egy helyi iskolaépületben talált menedéket családjával. 2025. április 3-án délután, mint minden délután, az udvaron gyűlt össze játszani a többi gyermekkel – egy szörnyű rakétacsapás következtében azonban nem csupán jobb karját, de barátait is elveszítette.

 


„A Gázai övezetben élő több mint 1 millió gyermek érdekében felszólítjuk az izraeli hatóságokat, hogy a nemzetközi humanitárius jog szerinti kötelezettségeikkel összhangban legalább az emberek alapvető szükségleteinek kielégítését biztosítsák” – mondta Beigbeder. „Ez magába foglalja azt a jogi felelősségüket is, hogy biztosítsák a családok számára a túléléshez szükséges élelmiszer-, orvosi és egyéb alapvető ellátást.”


Az UNICEF és partnerei a rendkívül nehéz és kritikus helyzet ellenére továbbra is jelen vannak a helyszínen, és olyan szolgáltatásokat nyújtanak, mint például az újszülött-egészségügy újraindítása az övezet északi részén, 21 lélegeztetőgép biztosítása 150 újszülött életének megmentése érdekében, valamint az ivóvízhez jutás lehetőségének javítása több százezer ember számára. Munkatársaink az alultápláltság ellen is küzdenek: több mint 7.800, 2 év alatti gyermeket láttak el terápiás élelmiszerrel, és több mint 33.500-at szűrtek akut alultápláltságra. Próbálják megelőzni a családok szétválasztását is: több mint 300 gyermek talált vissza a szüleihez az UNICEF segítségével, miután a kitelepítési parancsok és a heves bombázások miatt elszakadtak egymástól.

Munkatársaink életüket kockáztatva dolgoznak a gázai gyermekek polióval szembeni immunizációjáért.
 
Az UNICEF továbbra is felszólítja a feleket a harcok beszüntetésére és a tűzszünet visszaállítására. Biztosítsák a humanitárius segélyek és a kereskedelmi áruk szabad bevitelét és mozgását a Gázai övezetben. A beteg és sérült gyermekeket engedjék át a határon orvosi ellátás céljából. Védjék meg a polgári lakosságot, beleértve a gyermekeket és a humanitárius dolgozókat, valamint a megmaradt alapvető infrastruktúrát, és bocsássák szabadon a túszokat.

 

Az UNICEF sürgeti az államokat, hogy használják ki a szembenálló felekre gyakorolt befolyásukat a konfliktus leállítása érdekében, és biztosítsák a nemzetközi jog tiszteletben tartását a régióban, beleértve a fegyveres konfliktusban érintett gyermekeket megillető különleges tiszteletet és védelmet.

Segíts a kritikus helyzetben lévő gyerekeknek!

Havi rendszeres adományoddal életeket menthetsz.

SEGÍTEK