Iskolai aktivitás a Gyermekek Világnapján
Figyeljünk a gyerekekre! Hallgassuk meg a véleményüket! Adjunk nekik elég információt a világról! Vonjuk be őket az életüket érintő döntésekbe! Ezek a fő üzenetei az UNICEF legvidámabb és legvagányabb nemzetközi kampányának, amelynek a diákok iskolájukkal is aktív részesei lehettek november 20-án.
2019-ben ünnepeltük a Gyermekjogi Egyezmény aláírásának 30. évfordulóját. November 20-án, a Gyermekjogok Világnapján évről évre a gyerekek veszik át egy napra a világ irányítását, és minden területen hallatják a hangjukat. Az UNICEF Magyarország már harmadik alkalommal szervez ilyen eseményeket hazánkban is a Gyerekhang kampány keretében. Ezen a napon a gyerekek előtt számtalan olyan ajtó nyílik meg, amin a hétköznapokban csak komoly felnőttek léphetnek át. A közélet, a média, az üzleti világ, a kultúra és a sport különböző intézményeinél világszerte “fordított napot” tartanak, ahol a gyerekek egyrészt belekóstolnak a felnőtt szerepekbe, másrészt elmondhatják, mit gondolnak az adott közegről, és megtudhatják, milyenné válik az a világszelet, mire ők felnőnek.
Idén felkértük az iskolák diákjait és tanárait, hogy az évforduló tiszteletére saját intézményükben is szervezzenek Gyerekhang programokat. Irányítson egy napig egy diákigazgató! Tartsanak a gyerekek órákat! Rendezzenek diák vitafórumot az iskolai élet helyzetéről! Jelezzék kék színű öltözékkel, díszítéssel, hogy fontosnak tartják a gyerekjogokat! Egy tanár-diák szerepcsere vagy a kékítés nemcsak a gyerekjogok népszerűsítésére, de egymás véleményének, személyiségének mélyebb megismerésére, elfogadására is lehetőséget ad.
A mávtelepi Wesley János Általános Iskola így ünnepelte a Gyermekek Világnapját:
A gyerekek világnapját megelőző napon diákönkormányzati tanácsot hívtunk össze, ahol minden osztály dökös vezetőjét beavattuk, hogy mit is kell tudni a Gyermekjogi Egyezmény 30 éves évfordulójáról.

Arra kértük őket, hogy tegyenek javaslatot a fordított nap lebonyolítására, illetve válasszák ki az iskolai közösség számára leginkább fontosnak tekinthető gyerekjogokat. Velük együtt kértük meg a gyerekeket és tanárokat, hogy következő nap öltsék magukra a nap emblematikus színét, és bekészítettük a kéküléshez szükséges lufikat és szalagokat is.
A nagy napon valóban sokan érkeztek kékben, és egy teljes iskolát érintő közös első órával nyitottuk meg Gyermekek Világnapját. Először röviden elmeséltük a nap lényegét, amit gyereknyelven néhány mondatban egy 6. osztályos fiú foglalt össze:
“Képzelj el egy napot, amikor meghallgatják, meghallják és megértik a hangodat…”
Az első videó, amit megtekintettünk, a mostani november 20-át beharangozó nemzetközi videó magyar változata volt. A dökös képviselők néhány nagyobb gyerekkel együtt felolvasták az általuk kiválasztott gyerekjogokat, aztán megnéztünk az UNICEF néhány rövidebb videóját a gyerekjogokról. A gyerekek feladata az volt, hogy találják, ki melyik videó, milyen jogra is vonatkozhat.