Copyright © 2024 UNICEF HUNGARY
Bepillantás egy jemeni szülészet mindennapjaiba
Sofia újszülött ikreit tartja a karjában az Aden-i Al Sadaqah Kórház szülészetén. Az édesanya szomáliai származású, de 15 éve menekültként él Jemenben. Az asszonynak összesen kilenc gyermeke született, de három kisbabája meghalt a szülés közben fellépő komplikációk miatt.
A képen látható csecsemők mindössze kétnaposak. Édesanyjuk, Sofia egy pillanatra sem veszi le szemét két kisfiáról, akik egy-egy kartondobozban alszanak az ágya végében. A gyermekeknek nincs saját fekhelyük. Sofia viszont annak is örül, hogy egyáltalán eljutottak egy még működő kórházba, mivel Jemenben az egészségügyi intézmények fele mostanra végleg bezárt.
3 millió ember él menekültként a saját országában
A 15 éves Ibtissam 2015-ben veszítette el szüleit. A lány hét testvérével maradt magára, és jelenleg ő az egyetlen kenyérkereső a családban.
Ibtissan egyike annak a 3 millió jemeninek, akik a háború miatt menekültek el az otthonaikból. A fiatal lány hét testvérével együtt most egy sátorban él egy belső menekülteket befogadó táborban a fővárostól, Sana’a-tól 100 km-re. Ibtissan és testvérei többnyire száraz kenyéren és teán élnek. Néha a szomszédok adnak nekik egy kis ételt, bár ők is élelemszűkében vannak.
A jemeni menekültek embertelen körülmények között élnek a zsúfolt táborokban, ahol az alapvető higiéniai körülmények sem biztosítottak. A képen látható észak-jemeni menekülttábor felé épp homokvihar közelít, amely még nagyobb nehézséget jelent a vízgyűjtés során a gyerekek számára.
A 14 éves Ashwak családjában a fiatal lány feladata a vízgyűjtés.
Az öt éve tartó háború súlyos károkat okozott a jemeni vízellátórendszerekben, emiatt mostanra több millió ember biztonságos ivóvízellátása került veszélybe. Az érintett közösségek vízutánpótlásáról közvetlenül a segélyszervezetek gondoskodnak.
“Az erőforrások hiánya miatt 8.4 millió jemeni ember higiéniai szükségletei maradhatnak ellátatlanul. A segítségre szorulók közül 4 millió ember közvetlenül az UNICEF-től kap támogatást, akiknek a fele gyermek. A segítségnyújtásban részesülők rendkívül kiszolgáltatott helyzetben vannak. Őket érintik leginkább a fegyveres konfliktusok, a kolerajárvány és a menekültlét.”
– Marixie Mercado, az UNICEF genfi szóvivője
5 év pusztítás és erőszak
A véres háború 5 éve tart Jemenben, ahol a rombolás az élet minden területére kihat.
A súlyosan alultáplált Saleh-et egy Adenben található kórházban látják el. A gyógyintézményben a gyermek 24 órás megfigyelés alatt áll, és állapota fokozatosan javul.
© UNICEF/UNI313433
A képen látható koraszülött babáknak oxigénpótlásra van szükségük a légzéshez. A csecsemők csak három napot tölthettek az inkubátorban, mert a kórház nem rendelkezik elegendő gyógyászati segédeszközzel.
©UNICEF/UN073967/Clarke for UNOCHA
Rayan csupán egy pohár vízért ment a konyhába, amikor az otthonát bombatalálat érte. A robbanás következtében a kisfiú elvesztette a karját. Rayan a baleset óta rendszeresen kórházba jár, hogy időről-időre megigazítsák a protézisét.
© UNICEF/UNI338366/Alzekri
Fawaz’ túlélésének története
Jemenben kétmillió súlyosan alultáplált gyermek él, akiknek azonnali segítségnyújtásra van szükségük. A betegség következtében mostanra több ezren haltak meg, a kis Fawaz’ azonban a szerencsések közé tartozik. A kisfiúban nagyon nagy a küzdeni akarás, ennek köszönhetően maradt életben. A kép készítésekor a 18 hónapos Fawaz’ már egy hónapja feküdt a kórházban.
© Giles Clarke for UNOCHA
A súlyos alultápláltság tünetei Fawaz’ bőrén is megmutatkoztak. A betegség velejárójaként a kisfiú hátán több seb keletkezett.
Amikor Fawaz’-t felvették a kórházba, életveszélyesen alultáplált volt, akut vizes hasmenéstől és hányástól szenvedett. A kisfiú teljesen le volt gyengülve. Eleinte alig bírta elfogyasztani a terápiás tejet, amelyet a megerősítése céljából adtak neki. A csöppség többször lebegett élet és halál között.
Fawaz’ édesanyja, Rokaya egy percre sem hagyta magára a beteg kisfiát. Az asszony éjjel-nappal a gyermek ágya mellett ült a kórházban. A gyógyszereknek és a terápiás élelmiszereknek köszönhetően Fawaz’ állapota gyorsan javulásnak indult, és két hónapnyi kezelés után elhagyhatta a kórházat.
Néhány hónappal a kórházi kezelés után Fawaz’-t (aki a két nagyobb testvérével látható a képen) mintha kicserélték volna. Minden nehézség ellenére a kisfiú mostanra teljesen meggyógyult! Az adományokból megvalósult kórházi kezelés megmentette Fawaz’ életét.
“A jemeni gyermekeknek tartós békére és stabilitásra van szükségük. Amíg ez nem valósul meg, mindent meg kell tennünk annak érdekében, hogy megmentsük a gyermekek életét és védelmet biztosítsunk a számukra.”
– Sara Beysolov Nyanti, UNICEF Jemen ügyvezető igazgatója
Terápiás élelmiszerekre az alultápláltság kezeléséhez
Támogasd te is az UNICEF jemeni gyerekekért folytatott küzdelmét! A legkisebb támogatás is életeket menthet.
Megjegyzés: Az oldalon található egyes képek és képleírások az OCHA – az ENSZ Humanitárius Ügyek Koordinációs Hivatalának tulajdonát képezik.