TÉGY JÓT A GYEREKEKÉRT MINDEN NAP!

Mennyit tudsz a vízről és a higiéniáról?

Érdekel, mit teszünk a világban?

10 kérdésből álló kvízünkkel most egyszerűen felmérheted tudásod, e-mail címed megadásával pedig feliratkozhatsz még több érdekes tartalomért.

A kvíz kitöltése után ide kérem az információkat:

Teljes név
E-mail cím
Telefonszám

Mennyit tudsz a vízről?

1.

A világon hány ember nem jut hozzá tiszta ivóvízhez?

A világon 7.6 milliárd ember él, ebből 2.2 milliárd nem rendelkezik biztonságos ivóvízzel. A víz teljes hiánya pont olyan aggályos, mint a nem biztonságos források használata, amely betegségekhez és sok esetben halálhoz is vezet.

2.

A fejlődő országokban számos család számára nem biztosított otthon a tiszta víz. Honnan szerzik be mégis a forrásokat?

A világon rengeteg ember számára mindennapos munka a vízgyűjtés, amely nemritkán a nők és lánygyerekek legfőbb napi tevékenysége is. A víz cipelése azonban rendkívül fáradtságos munka, amely a távolság, a fizikai megerőltetés és az iskolából való kimaradás okán számos veszélyt hordoz a gyerekek számára. Az UNICEF kutakat fúr, dolgozik a vízellátás és a higiénikus szennyvízelvezetés javításáért, mobil víztartályokkal, vízhordó eszközökkel látja el a közösségeket, textilszűrőkkel, víztisztító-rendszerekkel és víztisztító-tablettákkal küzd azért, hogy a gyerekek mielőbb biztonságos ivóvízhez juthassanak.

3.

Átlagosan mennyit gyalogolnak a nők és gyermekek a világ legszegényebb országaiban azért, hogy vizet szerezzenek a mindennapi életükhöz?

A nők és gyerekek átlagosan napi 6km-t gyalogolnak, hogy eljussanak az otthonukhoz legközelebb található kútig vagy vízlelőhelyig. Ez 10-15 kilós kannák cipelésével igen megterhelő úgy a felnőttek, mint a gyerekek számára. A vízgyűjtéssel a fiatal lányok annak a veszélynek is ki vannak téve, hogy a vadonban vadállat támadja meg őket, vagy útonálló fegyveresek áldozataivá válnak, mialatt kimaradnak az iskolából és lemaradnak a gyerekkorról.

4.

Hány liter vízre van szükség naponta egy kisgyermek túléléséhez?

4-5 liter, ami a túléléshez elegendő. Bár nagyon szűkösen, de ez a mennyiség fedezi a napi ivóvízszükségletet és a legminimálisabb tisztálkodási lehetőséget egy gyerek számára.

5.

Mennyi vizet használunk el egy teletöltött fürdőkádban való fürdéssel?

Belegondolni is szörnyű, hogy mennyi vizet pazarlunk el a fejlett világban csak azért, mert az magától értetődő a számunkra - mindezt fürdéshez, mosogatáshoz, mosáshoz vagy épp takarításhoz, nem is beszélve a szennyvízelvezetésről.

6.

Mennyivel csökken a légúti megbetegedések kockázata, ha gyakran mosunk kezet?

A szappanos kézmosás az egyik legegyszerűbb és legygyorsabb módja a betegségek megelőzésének. Ha ez napi rutinná válik, akkor 40%-kal csökkenthető a hasmenéses megbetegedések kockázata, a légúti fertőzéseket pedig 25%-kal. Mivel a világ számos pontján ehhez a gyakorlathoz 2 alapfeltétel is hiányzik, nevezetesen a víz és a szappan, így az UNICEF kiemelt feladatának tekinti, hogy a koronajárvány közepette minden gyerek számára biztosítsa az alapvető higiéniás körülményeket.

7.

5. Mi az, amit nem lehet a csatornába dobni, a wc-n lehúzni?

A helyes válasz az első. Ezt jól megtanultuk már itthon, ahol magától értetődő, hogy az ember a szükségletét az arra kijelölt mellékhelyiségben végzi. Nem magától értetődő azonban 4,9 milliárd ember számára, akiknek az esetében nem megoldott a szennyvízelvezetés, így sokan a mai napig a szabadban végzik a dolgukat vagy osztoznak a tolatteken, latrinákon. Ma is naponta 1800 gyerek veszti életét a megfelelő higiénia, a tiszta víz és a közegészségügyi szolgáltatások hiánya miatt. Az UNICEF azon dolgozik, hogy széles körben elérhetővé tegye a szanitációs és higiéniai ellátásokat, ezzel is védve a gyerekeket és a közösségeket a megbetegedésektől.

8.

Fejezd be a mondatot! A világon rengeteg ember nem rendelkezik megfelelő szanitációs körülményekkel. A világon ténylegesen több embernek van ________________, mint WC-je.

A világon 6 milliárd embernek van telefonkészüléke, míg saját WC-je csupán 3 milliárdnak.

 

Érdekesnek találtad a kvízt? Oszd meg másokkal is!

Hamarosan még több információt küldünk a számodra, amellyel megtudhatod, hogyan küzd az UNICEF a világban a tiszta ivóvíz, a megfelelő higiéniás körülmények és a szanitáció biztosításáért.

Mert a víz élet és alapvető jog, amely minden gyermeket megillet!

Állj Te is az UNICEF mellé! Velünk tartasz?

 SEGÍTEK