Copyright © 2025 UNICEF HUNGARY
100%-kal a gyerekekért!
2014. október 14. 21:21
Mi is az a 100%-os kampány?
A 100%-os kampány olyan ambiciózus ötéves kampány, amelynek célja legalább 100 millió USD összegyűjtése. Ezt az összeget a gyermekbénulás felszámolására fordítjuk, illetve arra, hogy javítsuk az immunizációs arányt abban a nyolc országban, amelyek beoltottság terén világszinten a legrosszabb eredményt mutatják (Afganisztán, Angola, Csád, Kongói Demokratikus Köztársaság, Nigéria, Pakisztán, Dél-Szudán, Jemen).
TE IS TÁMOGATNÁD A 100%-KAL A GYERMEKEKÉRT KAMPÁNYUNKAT?
FUSS VELÜNK ÉS SEGÍTS AZ ADOMÁNYGYŰJTÉSBEN, VAGY TÁMOGASD FUTÓINKAT 2014 ÁPRILIS 13-ÁN, A TELEKOM VIVICITTA VERSENYÉN!
A RÉSZLETEKEÉRT KATTINITS IDE: http://jougyekert.hu/
Miért indít az UNICEF immunizációs kampányt és miért épp most?
A védőoltások hatásosak. A rutin immunizálás évente körülbelül 2–3 millió gyermeket véd meg az idő előtti haláltól.
2011-ben a becslések szerint a gyermekek 83%-át oltották be a védőoltással megelőzhető betegségek ellen – ez az arány minden eddiginél nagyobb. Azonban világszerte minden ötödik (azaz 22,4 millió) gyermek még mindig nem részesül teljes immunizációban. Ennek következtében 2011-ben 1,5 millió gyermek halt meg olyan betegségekben, amelyek védőoltással megelőzhetőek lettek volna.
A kezdeményezés révén összegyűjtött támogatásokból az UNICEF jelentős mértékben hozzájárulhat ahhoz, hogy azokhoz a gyermekekhez is eljussanak az életmentő védőoltások, akikhez korábban nem, és így az elkövetkezendő öt év során az érintett országokban több millió gyermek életét mentheti meg.
A gyermekbénulás felszámolása
Itt a rendkívüli lehetőség, hogy végleg felszámoljuk a gyermekbénulást. 25 éve még 350 ezer gyermekbénulásról volt tudomásunk, 2012-ben viszont már csak 223 esetről, ami rendkívüli előrelépés. Most azonban igazi globális összefogásra van szükség, hogy megtegyük az út utolsó szakaszát, és elvégezzük a feladatot.
Általában a legszegényebb és legkiszolgáltatottabb gyermekek azok, akik nem részesülnek védőoltásban. Az UNICEF és partnerei erre a kihívásra globális összefogással válaszolnak annak érdekében, hogy a legnehezebben elérhető gyermekek oltását is sikeresen biztosítsák.
A 100%-os kampány a kihívásra adott válaszunk részét képezi. Támogatóinkat arra kérjük, hogy vállaljanak részt ebben a globális összefogásban, hogy az életmentő vakcinákat minden gyermekhez eljuttathassuk.
Mennyire járunk közel a gyermekbénulás felszámolásához?
A gyermekbénulás (poliomyelitis) egy rendkívül fertőző vírusos megbetegedés, amely az idegrendszert támadja meg. Főként az öt év alatti gyermekeket érinti. Minden kétszázadik gyermekbénulással megfertőződött gyermeknél visszafordíthatatlan a paralízis. A paralízises betegek 5–10%-a légzőizmok bénulása következtében hal meg. Ha időben immunizáljuk a gyermekeket biztonságos és hatékony oltóanyaggal, eredményesen előzhetjük meg a fertőzést.
1998-ban a gyermekbénulás globális felszámolására irányuló kezdeményezés (GPEI) – az UNICEF, Egészségügyi Világszervezet, a Rotary International és az Amerikai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (Centers for Disease Control and Prevention) partnersége – célja a kormányok támogatása annak érdekében, hogy az összes gyermeket oltsák be gyermekbénulás ellen, és ezáltal megakadályozzák a betegség terjedését, és megszabadítsák a világot a gyermekbénulástól.
Nagyrészt a GPEI-nek, illetve a méltányosságon alapuló, a leghátrányosabb helyzetű közösségeket előtérbe helyező megközelítésnek (equity-focused agenda) köszönhetően a világ nagy részén ma már nincs gyermekbénulás, és a betegség felszámolása hamarosan megtörténik. Ma csupán három országban – Afganisztánban, Nigériában és Pakisztánban – tapasztalható a gyermekbénulás endémiás terjedése, a vírus pedig újra terjed három olyan országban, amelyek korábban már mentesek voltak a gyermekbénulástól (Angola, Csád és a Kongói Demokratikus Köztársaság).
Miért tart öt évig a kampány?
A program céljának eléréséhez legalább ötéves időszakon átívelő, tartós erőfeszítésre van szükség.
IFrameA nem immunizált gyermekekhez való eljutás nem csupán azt jelenti, hogy több oltóanyagot kell elvinni távoli helyekre. A minden gyermek vakcinálását biztosító kampány fő kihívása gyakran nem az oltóanyag hiánya, hanem az, hogy a gyenge egészségügyi ellátáshoz is nehezen jutnak hozzá. Csak akkor olthatunk be minden gyermeket, ha javítjuk és megerősítjük az egészségügyi rendszereket a kiemelt országokban. Ez pedig időigényes feladat.
Az injekció vagy a cseppek beadása a gyermekeknek egy hosszú folyamat utolsó szakasza, amelyben egészségügyi dolgozók és intézmények sora vesz részt. A megfelelő képzés és a megfelelő berendezések megléte teszi a védőoltásokat eredményessé.
Csak a rutin immunizálás garantálja, hogy minden gyermek mindenkor védett legyen a védőoltásokkal megelőzhető halálos vagy egészségkárosító betegségek ellen.
Hogyan költi el az UNICEF a 100%-os kampányra gyűjtött támogatásokat?
A 100%-os kampány során gyűjtött támogatások az alábbiak szerint oszlanak meg:
• 50% a rutin immunizálásra
• 50% a gyermekbénulásra (a gyermekbénulás globális felszámolására irányuló kezdeményezés (GPEI) része – lásd lent)
Az érintett nyolc országot azért választottuk ki, mert ezekben magas a beoltatlan gyermekek aránya és/vagy a rutin átoltottság kevesebb mint 70%-os, illetve gyermekbénulással fertőzött, korábban poliómentes, de most újrafertőzött vagy veszélyeztetett országok.
Kapcsolódó híreink
Segíts a kritikus helyzetben lévő gyerekeknek!
Havi rendszeres adományoddal életeket menthetsz.
Copyright © 2025 UNICEF HUNGARY