Híreink

Gyerekeket sebesítenek és ölnek meg az aknák

2015. április 01. 12:20

Az ukrán kormány jelentéseiben szereplő számok nem feltétlenül tükrözik az aknák és fel nem robbant robbanótestek kelet-ukrajnai gyermek áldozatainak tényleges számát.

„Az aknák és fel nem robbant robbanótestek miatt meghalt vagy megcsonkított gyermekek száma jóval magasabb lenne, ha a kormány ellenőrzésén kívül eső területeket is figyelembe vennénk” – mondta Marie-Pierre Poirier, az UNICEF Kelet- és Közép-Európáért és a Független Államok Közösségéért felelős regionális igazgatója, aki nemrégiben tért vissza Ukrajna keleti területein tett látogatásából. „Igazi kihívást jelent a területen tevékenykedő humanitárius szereplők számára ezeknek az országrészeknek a megközelíthetetlensége.”

Az egy éve tartó konfliktus során számos kelet-ukrajnai közösség volt kitéve szélsőséges mértékű erőszaknak, beleértve a nehézfegyverzet bevetését is – ezek maradványait otthagyták az elnéptelenedett városokban és falvakban. Ukrajna Állami Katasztrófaszolgálata aktívan dolgozik azon, hogy Donyeck és Luhanszk megyékben a kormány által ellenőrzött területekről elszállítsák az aknákat és a fel nem robbant robbanótesteket. Eddig több mint 33 717 darab robbanótestet azonosítottak és távolítottak el. A korábban háborús konfliktus sújtotta településekre visszatérő családok számára mégis nagy kockázatot jelentenek a még eltávolításra váró, erősen veszélyes anyagok.

A gyerekeket különösen veszélyeztetik a fel nem robbant robbanótestek és aknák, amelyek színesek és elég kicsik lehetnek ahhoz, hogy felvegyék vagy rugdossák. A gyerekek érdekesnek találhatják az ilyen tárgyak, amelyeket játéknak vagy értékes tárgynak néznek, és ez tragédiához vezethet.

Az UNICEF és partnerei az aknák kockázatait ismertető kampányt indítottak el Ukrajna krízis által érintett területein, hogy az 500 000 gyermeknek és családjaiknak életmentő információkat nyújtsanak az aknák és robbanószerek veszélyeiről. A kampány részét képezik a kockázatokat ismertető üzenetek nyomtatott, videó és digitális formában, valamint 100 tanár és iskolai pszichológus képzését az aknák veszélyeivel kapcsolatos tudatosságról.

„Mostanáig a közösségekben ez csak nagyon kevéssé tudatosult, alig értették meg a konfliktus során alkalmazott aknák és robbanószerek veszélyeit” – mondta Poirier. „Ezért dolgozunk partnereinkkel azon, hogy megerősítsük a családok ismereteit azokkal a veszélyes lőszerekkel kapcsolatban, amelyek a harcok által korábban érintett számos településen megmaradtak – így a gyermekek és szüleik tudják majd, hogy mire figyeljenek, és hogyan lehetnek biztonságban.”

Ukrajnában legalább 5 millió embert érint a krízis, köztük 1,7 millió gyermeket, miközben 1,1 millió ember kényszerült az országon belül máshová menekülni a máig tartó harcok miatt. Az UNICEF 55,8 millió dollárt kér, hogy a gyermekek és családjaik sürgős humanitárius szükségleteit kielégíthessék.

Miközben pár nap múlva április 4., a taposóaknákkal kapcsolatos tudatosság és az aknamentesítési programok nemzetközi napja, az ukrajnai helyzet szomorú emlékeztető abban a tekintetben, hogy az aknamentesítés globális sikerei ellenére a mai napig gyermekek és közösségek válnak az aknák és háborús robbanószerek áldozatává.

2013-ban, az utolsó olyan évben, amellyel kapcsolatosan az adatokat már összesítették, 3308 esetet jelentettek világszerte, ahol háborúkból visszamaradt aknák és robbanószerek okoztak sérüléseket. Közöttük volt 1112 gyermek is, akik közül 333-an belehaltak a sérüléseikbe. Gyermekáldozatokról számoltak be egy sor olyan ország esetében, amelyekben háborús konfliktus zajlik, többek között Afganisztánból, Dél-Szudánból és Jemenből.

A Taposóaknák tilalmáról szóló, 1999-ben elfogadott egyezményt mára a világ országainak több mint háromnegyede írta alá, beleértve Ukrajnát is. Az egyezmény megtiltja a gyalogsági aknák gyártását, tárolását és felhasználását. Noha az egyezmény nyomán csökkent a sérülések száma, a taposóaknák a mai napig évente ezrek haláláért és megcsonkításáért felelősek.

Segíts a kritikus helyzetben lévő gyerekeknek!

Havi rendszeres adományoddal életeket menthetsz.

Segítek