Copyright © 2025 UNICEF HUNGARY
Segíts, hogy tiszta ivóvizet, higiéniás eszközöket, gyógyszereket és oktatást biztosíthassunk minden gyereknek!
Több százezer ember – köztük rengeteg kiskorú – él a bangladesi menekülttáborokban, kitéve az időjárás viszontagságainak, az éhségnek és a betegségeknek. A legtöbb gyermek nemcsak a testén, hanem a lelkén is viseli a sebeket: többségük végignézte valamelyik rokona erőszakos halálát.

A felgyújtott Tula Toli falu egykori lakója, Hasina Begum (21 éves) az UNICEF-nek elmondta, hogy a katonák fegyvert szegeztek rájuk, miközben kivégezték a férfiakat és a fiúkat, majd a holttestüket leöntötték benzinnel és felgyújtották. Ezek után a nőket ötösével egy kunyhóhoz kísérték. „Megpróbáltam elrejteni a kisbabámat a sálam alá, de észrevették a lábát. Megragadták a lányomat a lábánál fogva és a tűzre dobták” – mondta.

Mianmarban az internálótáborokban összetákolt viskókban élnek a családok, a gyerekek táplálását és oktatását a nemzetközi szervezetek próbálják biztosítani.

Almas Khatun (40 éves) szemtanúja volt, ahogy az egész családját megölték. Almas azt mondja, hogy a katonák hátrafogták a kezét és kényszerítették, hogy nézze végig ahogy megölik mind a hét gyermekét, a férjét és két bátyját. Összesen hatvan rokona élt a faluban, mind meghaltak. „Meglőtték az idős édesapámat, fadarabot tettek a szájába, aztán elvágták a torkát. Állandóan a gyerekeimre gondolok, nem tudtam megvédeni őket és ettől összetörik a szívem” – mondta az UNICEF helyszínen lévő kollégáinak.

Az élet megy tovább, újszülöttek egy UNICEF-által támogatott egészségügyi központban a rohingya menekülttáborban

Shafika Begum (15 éves) valószínűleg az egyetlen túlélő a családjából. Shafika elmondta, látta, ahogyan a katonák lelövik az apját és négy bátyját, majd ezek után őt, az édesanyját és a 11 éves húgát egy kunyhóba rángatták. A kistestvére torkát a szeme láttára vágták el, Shafikát pedig leütötték. Mire magához tért, az anyja és a húga is halottak voltak, az ő ruhája pedig lángolt, de sikerült kimenekülnie az épületből.
Élet a pusztító monszun után
A rohingya gyerekek túljutottak a monszun okozta nehézségeken, azonban továbbra is biztonságra és védelemre van szükségük, amelyet hosszú távú programokkal érhetünk el.
A hetekig tartó esőzések sok esetben nemcsak a családok otthonait tették tönkre, de a tábor alapvető higiéniás körülményeit és az ott lakók egészségét is veszélybe sodorták. A ciklonok által szállított csapadék utakat árasztott el, valamint a földcsuszamlások okán számos egészségügyi és oktatási létesítményt is be kellett zárni.
Jelenleg 500.000 iskolás korú rohingya gyermek nem részesül megfelelő oktatásban.

A tábor közelében épp lepakolják a legfrissebb bambuszszállítmányt, hogy a viharok során megrongálódott sátrakat megerősíthessék vele.

A munka alapvetően a felnőtt férfiak dolga, ám sokszor az idősebb fiúk is kiveszik belőle a részüket.

A WC-k és latrinák kézzel való kimerítése elég kemény munka, amelyet a helyi menekültek vállalnak el napidíjért cserébe. Ezzel egyrészt foglalkoztatottá válnak, másrészt ideiglenes megoldást kínálnak a szennyvízszolgáltatás megszervezésére.

A szennyvíz tárolása és a megtelt latrinák biztonságossá tétele embert próbáló feladat, ám elengedhetetlen ahhoz, hogy a tábor lakói megfelelő higiéniás körülmények között élhessenek. Bár folyamatosak az építkezések, jelenleg az elvezetni szükséges szennyvízmennyiség harmadáról tudnak csak a helyiek gondoskodni.

Siraj Mia egy 29 éves mérnök Bangladesből. 2 hónapja dolgozik a Nayapara víztározónál azon, hogy mintegy 2000 családnak napi szinten biztosíthassanak biztonságos és tiszta vizet.

Naponta mintegy 200 000 liter tiszta vizet állítanak elő ennél a víztározónál, amelyből nemcsak a rohingyák, hanem a közelben lévő bangladesi rászorulók is részesülhetnek.
Folyamatos helyszíni jelenlét
A természeti katasztrófa elvonultával azonban munkánk nem ért véget. Továbbra is több mint 720.000 gyerek él bizonytalanságban, akik folyamatos segítségnyújtást igényelnek. Az UNICEF munkatársai már a válság kirobbanásának kezdete óta a helyszínen vannak. A segítségnyújtás kezdeti szakaszában a tiszta ivóvíz és a gyógyszerek biztosítása volt elsődleges. A krízis 2018 elején tovább súlyosbodott, a monszun pedig ismét óriási kihívás elé állította mind a tábor lakóit, mind pedig a segítőket. Szakképzett személyzetünk ma már a gyerekek elszállásolásáról és az alapvető szükségleteik biztosításáról is gondoskodik. Időközben az óriási tömegek beáramlása okán szervezetünk állandó bázist hozott létre a menekülttáborokban, hogy minden egyes nap vizet, élelmet és orvosi ellátást nyújthasson a gyerekek számára.

Az UNICEF által támogatott egészségügyi létesítményekben általános egészségügyi ellátás zajlik. Gyógyszerekkel és védőoltásokkal segítik a beteg gyerekeket, szoptatási, nevelési és higiéniás tanácsadás folyik, valamint külön kezelik a súlyosan alultáplált gyerekeket is.

Dr. Zamsadul a Cox’s Bazarban található, kifejezetten újszülöttekre specializálódott kórházban dolgozik. Az UNICEF előmozdítja az együttműködést a helyi hatóságok és a táborban lakó páciensek között. Közreműködik abban, hogy minél több szakember a megfelelő felszereltség mellett végezhesse el a munkáját. 2018 eleje óta 521 babát láttak el ebben az intézményben.

Laila Begum azon szerencsések egyike, akit az UNICEF által támogatott, kifejezetten alultáplált gyerekek kezelésére létrehozott központban sikerült kezelésbe venni és megerősíteni. A bizonytalan élelmiszerellátás miatt továbbra is sok olyan gyerek van, akinek nem jut megfelelő mennyiségű és minőségű élelem.

A gyermekbarát központokban biztonságra és nyugalomra lelhetnek a gyermekek. Társaikkal együtt játszhatnak, rajzolhatnak, tanulhatnak.
Oktatást minden gyermeknek!
Jelenleg a bangladesi táborokban élő gyermekek közül 380.000-ren nem részesülnek rendszeres oktatásban. Főleg a tinédzserkorúak maradnak ki az iskolapadból. Az UNICEF célja, hogy minél több oktatási központot és gyermekbarát helyeket hozzon létre a menekülttáborokban, ahol az óvodás és kisiskolás korú gyerekek alapvető ismeretekkel gazdagodhatnak. Jelenleg több mint 1100 oktatási központ működik a táborokban, amelyek kb. 124 000 gyermek képzésében működnek közre. Ahhoz, hogy a menekült gyerekek számára a nehéz körülmények között normalitást és jövőképet biztosíthassunk, további támogatásokra van szükség. A felajánlásokból helyi tanárokat tudunk képezni, valamint oktatási eszközöket, órai felszereléseket, fejlesztő játékokat juttathatunk el a térségbe.
Eddigi eredményeink
- Az esős évszakban különösen nagy a veszélye annak, hogy járványok törjenek ki. Mivel a rohingyák legtöbbje a táborba érkezéskor még semmilyen kötelező oltással nem rendelkezett, az UNICEF a legutóbbi tömeges oltókampánya során 900 000 embert látott el vakcinákkal hasmenéses megbetegedés ellen.
- Az élet azonban a monszun után sem állhat meg, ugyanis a fiatal fiúknak és lányoknak szükségük van olyan biztonságos helyekre, ahol tanulni és játszani tudnak. Ezért az UNICEF speciális gyerekcentrumokat épített a táborokon belül, ahol a gyerekek nyugodt körülmények között játszhatnak és tanulhatnak.
- Annak érdekében, hogy a menekülttáborokban élő gyermekek ne szakadjanak el teljesen a való élettől, az UNICEF iskolákat állít fel. Jelenleg mintegy 90 000 rohingya gyerek vesz részt olyan képzésekben, amiket szervezetünk működtet nap mint nap.
- Napi szinten több mint 300 000 rohingya számára biztosítja az UNICEF a tiszta ivóvizet, emellett szervezetünk munkatársai ellenőrzik a mellékhelyiségeket is: a leginkább veszélyessé vált latrinákat lebontották, egyeseket magasabban fekvő helyekre telepítettek, a korábbiak helyére pedig 1500 új, alapfelszereltséggel rendelkező mosdóhelyiséget alakítottunk ki.
- Az UNICEF naponta kétszer hatalmas teherautókon tiszta vizet is szállíttat a táborokba. A vízért mindig hosszú sorok kígyóznak: fejenként naponta két liter víz az adag, így nagyon be kell osztaniuk.

A Cox’s Bazar-ban található Unchiprang menekülttáborban 22.000 ember él. Az itt felállított víztisztító üzemnek köszönhetően naponta 300.000 liter vizet tudnak klóros fertőtlenítéssel biztonságossá tenni.

A szakemberek folyamatosan elemzik a víz minőségét, hogy csakis biztonságos víz juthasson el a lakosokhoz.
Tömeges védőoltási kampánnyal az egészségért
Partnereinkkel és más segélyszervezetekkel együtt széleskörű védőoltási akciókat végzünk, hogy megakadályozzuk a járványok kitörését a tömegeket elszállásoló táborokban. Rohingya gyerekek százezrei lettek máris beoltva olyan betegségek ellen, mint a gyermekbénulás és a kanyaró. Egy másik nagyszabású védőoltási kampány során az UNICEF majdnem 1 millió embert szeretne beoltani kolerajárvány ellen. Egy kolerával megfertőzött kisgyereknek a lehető leghamarabb gyógyszeres kezelésre van szüksége. Segítség nélkül akár pár órán belül is bele lehet halni ebbe a betegségbe. Egy kisbaba vagy alultáplált gyermek esetében szinte azonnal végzetes kimenetelű lehet a fertőzés.

1.1 millió adag kolera elleni védőoltást adnak be az egyik legnagyobb kampány során
Kik a rohingyák?
A rohingyák egy muszlim vallású kisebbség a buddhista többségű Mianmarban. A rohingyák hontalanok, ugyanis Mianmar nem ismeri el őket állampolgárainak. Mianmarban évtizedek óta üldözik és diszkriminálják őket, például nincs választójoguk és nem részesülhetnek felsőoktatásban sem. Ennek következtében a legtöbb rohingya mélyszegénységben él. Az ENSZ a világ legüldözöttebb kisebbségeként tartja őket számon.
A rohingyák elődei valószínűleg legalább részben muszlim vallású bengáliak. A 16. századtól kezdve telepedtek le az északi, ma már Mianmarhoz tartozó területeken. 2017. augusztusa óta százezrek menekültek el az ellenük irányuló, szervezett erőszak elől – túlnyomórészt Bangladesbe.
A mostani krízis közepette az UNICEF továbbra is a gyerekeket állítja a figyelem középpontjába.
Kérjük, segítsd Te is a munkánkat, hogy a rohingya gyerekek számára biztosíthassuk az alapvető szükségleteket!
További híreink a témában: