Copyright © 2025 UNICEF HUNGARY
Nincs mivel szomjat oltani
Az édesvízkészlet mindig is csekély mértékben állt rendelkezésre a térségben, de a folyók és tavak kiszáradása mellett a talajvíz szintje is csökkenőben van, ezért egyes közösségeknek ma kétszer olyan mély kutakat kell ásniuk, mint egy évtizeddel ezelőtt. Sokaknak, főként a gyerekeknek, hosszú órákat kell gyalogolniuk nap mint nap, hogy ivóvizet szerezzenek családjuknak.
Nincs mivel tisztálkodni
A hőség és a csapadék hiánya miatt ezekben a térségekben a kórokozók szaporodása másfélszer olyan magas, mint a globális átlag, ami kedvező táptalaja a halálos kimenetelű fertőzések elterjedésének. A koszos víz nemcsak a szomjúság oltására alkalmatlan, de megakadályozza az alapvető higiéniai körülmények megteremtését is. A bizonytalan eredetű források vizének fogyasztása, valamint a kézmosás és a megfelelő mosdóhasználat hiánya hasmenéshez, kolerához és más életveszélyes járványok kialakulásához vezet.
Egyre szélsőségesebb az időjárás
A pusztító aszályokkal egy időben az esőzések is egyre kiszámíthatatlanabbá és kezelhetetlenebbé váltak, ami sok esetben súlyos árvizekhez vezet. A koordinálatlan mozgású víztömegek beszennyezik a szűkös édesvízkészleteket, a nem megfelelő szanitáció pedig ugyancsak növeli a járványok kockázatát. Mindez egyre nagyobb mértékben teszi lehetetlenné a növény- és állatgazdálkodást, és így tovább fokozza a belső elvándorlást.
Az UNICEF évtizedek óta dolgozik a válságövezetekben: ismerjük a megoldást és képesek lehetünk hosszú távon segítséget nyújtani. A probléma azonban sürgetőbb, mint valaha! Mi készen állunk, rendelkezünk megfelelő tapasztalattal és helyi szakmai háttérrel, ám cselekedni csak akkor tudunk, ha biztosítottak az erőforrások.
Tiszta ivóvízre és higiéniai eszközökre - 2800 db víztisztító kapszulát jelent
ADOMÁNYOD NEM CSAK CSEPP A TENGERBEN! TÁMOGATÁSODBÓL ÉLETMENTŐ TERÁPIÁS ÉLELMISZERT VÁSÁROLHATUNK, ÉS FOLYTATHATJUK AZ OLYAN HOSSZÚ TÁVÚ PROGRAMJAINKAT, MINT A KUTAK FÚRÁSA VAGY AZ ISKOLÁK ÉPÍTÉSE.
A tiszta víz a túlélés záloga – inni, enni, tisztálkodni
A 10 legsúlyosabb válságban lévő országban a gyermekek közel egyharmada nem jut hozzá otthon a tiszta ivóvízhez, kétharmaduk pedig nem rendelkezik az olyan alapvető higiéniai szolgáltatásokkal, mint a vezetékes ivóvíz vagy a szennyvízelvezetés. A fürdőszobák és WC-k hiányából eredően az itt élő gyermekek negyedének nincs más választása, mint a szabadban végezni el a dolgát. A kézhigiénia is korlátozott, víz és szappan szűkében a gyermekek háromnegyede nem tud otthon kezet mosni.
Ebből következik, hogy ezekben az országokban a legmagasabb a koszos vízhez köthető gyermekhalálozások mértéke, főként az emésztőrendszeri megbetegedések miatt. Világszerte naponta több mint 1.000 öt éven aluli gyermek veszíti életét ezen körülmények miatt, és több mint egyharmaduk erre a 10 országra koncentrálódik. A 10-ből 6-ot pedig rendszeresen sújt a gyakran felbukkanó kolerajárvány.
A vízhiány közvetlen befolyással van az élelmiszerválság súlyosbodására is, hiszen az aszály ellehetetleníti a növénytermesztést és az állattartást, a sokszor legyengült immunrendszerű gyerekek pedig még kevésbé ellenállók a vírusokkal és baktériumokkal szemben. A kontinens keleti felén, Etiópiában, Kenyában, Madagaszkáron és Szomáliában jelenleg 2 millió gyerek szenved akut alultápláltságban: azonnali kórházi kezelésre van szükségük!

Egy kisfiú a folyó kiszáradt medréből próbál vizet gyűjteni a szomáliai Dollowban. A víz láthatóan szennyezett, aminek fogyasztása emésztőrendszeri betegségeket okoz, ez pedig tovább súlyosbítja a térségben fennálló alultápláltsági válságot.

Kenyában a szárazság miatt az állatgazdálkodás is szinte lehetetlenné vált.

Egy édesanya vigyáz alultáplált gyermekére egy szomáliai kórházban. Gyermekek tízezreinek van szüksége azonnali, életmentő segítségre.

A madagaszkári lakosok gödröket ásnak a földeken, hogy a ritka esőzések során minél több vizet tudjanak gyűjteni. A láthatóan szennyezett víz fertőtlenítés és szűrés nélkül nemhogy fogyasztásra, de még kézmosásra sem alkalmas.

Az etiópiai Beda’as település közelében található tónál itatják a gazdák az állataikat. A szomáliai régióban nagyon sokan osztoznak ezen az egy vízlelő helyen, legtöbbjük hosszú utat tesz meg az állatokkal együtt.

Egy csapat fiatal nehéz vizeskannákat cipel a tőlük kétórányira található faluba Madagaszkáron. A vízgyűjtés terhe gyakran a gyermekekre hárul ezekben a közösségekben, akik így játék és tanulás helyett kénytelenek nehéz fizikai munkát végezni.

Nasri Garane és kétéves kisfia minden nap hosszú utat tesznek meg a kenyai Daley faluban található kútig, hogy ivóvízhez jussanak.

Egy madagaszkári kisfiú éppen 20 liter vizet cipel családjának a tőlük kétórányi járásra található kúttól. Kénytelen majdnem minden nap megtenni az utat a perzselő homokban.

A madagaszkári Manabovo folyó teljesen kiszáradt. A helyi lakosok egyre mélyebbre ásnak a mederben, hogy vízhez jussanak.

A 14 éves Naima Aden minden nap eljön az Etiópiában található Demissew faluban lévő kúthoz, hogy vizet gyűjtsön családjának. Igyekszik hajnalban minél korábban elindulni, hogy a vízgyűjtés után időben beérjen az iskolába. Most lépett a kilencedik osztályba, és orvos szeretne lenni.
A 7 hónapos Marina baba a karkörmérete alapján súlyosan alultáplált. Egy hasmenéses vírus rövid idő alatt az életébe kerülhet. Szakértőink terápiás élelmezéssel és gyógyszeres kezeléssel segítik a kislány túlélését Madagaszkáron:
Sürgősen vízre, élelemre és egészségügyi ellátásra van szükség a régióban!
Támogatóink nélkül nem tudunk eleget tenni.
Rád is szükségünk van!
HOGYAN SEGÍT AZ UNICEF A HELYSZÍNEN?
A fenntarthatóság jegyében 3 területre fókuszálunk:
TERÁPIÁS ÉLELMEZÉS
Terápiás élelemmel és egészségügyi kezeléssel látjuk el a rászoruló gyerekeket a régióban.
Az alultáplált gyerekeknek terápiás tejet, terápiás kekszet és egy Plumpy’Nut nevű magas kalóriatartalmú mogyorópasztát adunk, hogy kezeljük őket az akut alultápláltság ellen. Az édesanyákat táplálkozási tanácsadásban részesítjük, és nyomon követjük a gyerekek sorsát a kórházi ellátás után is. A családok indokolt esetben anyagi segítséget is kapnak az élelembeszerzéshez, hogy az extrém időjárási körülmények között is biztosított legyen a gyerekek alapellátása.
VÍZELLÁTÁS ÉS HIGIÉNIA
Fúrt kutakat és napelemmel működő vízellátó rendszereket építünk ki, hogy minél több ember jusson hozzá a tiszta ivóvízhez.
A fúrt kutak 400 méter mélységűek, a kiépített víztartályok pedig 50.000 liter vizet tárolnak. A tiszta víz nemcsak a szomjoltás, hanem a higiénia alapvető feltétele is. A nomád közösségek esetében pedig az állatállomány vízhez juttatásával a családok is nagyobb eséllyel vészelik át a pusztító aszályt. A biztonságos vízhez való hozzájutás lehetővé teszi a betegségek megelőzését, s így a gyerekek vízszerzés helyett iskolába járhatnak. Az élhetőbb körülmények megteremtésével a közösségek nagyobb eséllyel tudnak megmaradni eredeti lakóhelyükön. A gazdaság működésére is jótékony hatással van, hiszen egy iskola vagy egészségügyi intézmény fenntartása akkor lehetséges, ha rendelkezik a település kúttal.
EGÉSZSÉGÜGYI ELLÁTÁS
Fenntartható energia a kórházak működtetéséért, oltási kampányok a járványok megfékezésére.
A megbízható energiaforrás hiánya gyakran akadályozza a gyermekek kórházi ellátását, a megfelelő áramforrás ugyanis elengedhetetlen az alapvető szolgáltatások működtetéséhez. A napenergia lehetővé teszi a víz otthoni melegítését, a vakcinák és gyógyhatású készítmények hűtését, az orvosi eszközök áramellátását és az egészségügyi központok megvilágítását. A szolgáltatások működtetése mellett szakemberek és eszközök biztosításával is segítjük mind az egészségügyi, mind az oktatási intézményeket. A szennyezett vízben terjedő betegségek – például a kolera – terjedésének megfékezésére oltási kampányokat folytatunk a régióban.
Eredményeink:

A Mauritánia déli részén található Fulani nevű faluban a helyi asszonyok közössége az UNICEF által üzembe helyezett napelemek segítségével működteti a kutat. A kút segítségével tartják fenn a helyi piacot, ahol zöldséget és gyümölcsöt termesztenek a közösségük számára. A termelés elérte azt a szintet, hogy a környező falvaknak is tudnak terményt árulni.

A 12 éves nigériai Agi éppen fiatalabb társainak mutatja be a helyes kézmosás gyakorlatát. Az Alukpo városban található iskolában nemrég épített ki az UNICEF egy napelemes kutat, így már az itt tanulók is folyamatosan ivóvízhez juthatnak.

Az 5 éves Zoé édesapja segítségével mos kezet egy elefántcsontparti kórházban. Az épületet a közelmúltban újították fel az UNICEF csapatai, és a munkálatok során beüzemelt napelemes kutak segítségével immár a folyamatos vízellátás is biztosított.

A Kamerun keleti részén található Ngoura faluban a szervezetünk által telepített vízellátó rendszer nem csak a helyi lakosságot látja el biztonságos ivóvízzel, de ennek köszönhetően újra kinyithatott az iskola is a közösség gyermekei számára. A rendszer emellett hatalmas segítséget jelent a helyi növény- és állatgazdálkodásban is.

A 8 éves Dorcas gyakorolja a biztonságos kézmosást a Mbandaka városban található iskolájában, a Kongói Demokratikus Köztársaságban. Az UNICEF kézmosóállomásokat telepített a helyi oktatási intézményekbe, hogy a tanulók hatékonyan tudjanak védekezni az Ebola terjedésével szemben.

“6 kilométert kellett sétálnunk az ivóvízért, mielőtt kiépítették ezt a kutat” – mondta Edna Njambe a 8 hónapos Blessing babával a hátán. A zambiai Kaoma faluban található kút egy a sok közül, amelyet az UNICEF épített ki a térség rászoruló közösségei számára. Így nem csupán biztonságos ivóvízzel látjuk el a közösségeket, de a vízgyűjtés eddigi súlyos terhe is lekerült a nők és gyermekek válláról.

A Madagaszkár déli részén található Androimpanóban emberek ezreit látják el biztonságos vízzel azok a napelemes kutak, amelyeket az UNICEF telepített a súlyos szárazsággal küzdő térség megsegítésére. A kutakhoz épülő víztornyok biztosítják a messzebb található falvak ellátását is, emellett tartalékot jelentenek a vízhiányos vagy folyamatos napsütés nélküli időszakokra is.

A 10 éves Clarisse éppen osztálytársainak mutatja meg, hogyan kell biztonságosan kezet mosni. “Alaposan be kell dörzsölni a kezed szappannal, mielőtt leöblíted tiszta vízzel, csak így szabadulhatsz meg a bacilusoktól!” Beninben található iskoláját a közelmúltban újították fel az UNICEF segítségével.

A kenyai Sopel Általános Iskola tanulói egy kültéri vízcsapnál mossák meg arcukat a tanóráik között. Ez a csap egy UNICEF által telepített napelemes kútnak és víztartálynak köszönhetően tudja kiszolgálni a diákokat. Az országban pusztító súlyos szárazságban az iskola életmentő lehet a gyermekek számára, ahol az ivóvíz mellett minden nap ételhez is jutnak.

Hope, az ugandai Pokot Középiskola tanulója, az iskola zöldségeskertjét gondozza. Szervezetünk napelemes kutat épített ki a helyi közösség számára, amelynek köszönhetően az iskola kertjéből élelem kerülhet a rászorulók asztalára. A higiéniai és növénygazdálkodási oktatási programnak hála, sikerült visszaszorítani a járványokat és az éhínséget a térségben.

A súlyos szárazság miatt Safia Abdinak és gyermekeinek el kellett hagyniuk lakóhelyüket. Szomálián belül találtak menedéket egy olyan menekültfaluban, amit egy UNICEF által telepített napelemes kút lát el ivóvízzel. A súlyos afrikai szárazság már több mint 20 millió embert érint.

A Kenyában található Daley falu lakosainak a múltban órákat kellett gyalogolniuk, hogy vízhez jussanak. Az UNICEF által telepített napelemes kutaknak hála azonban a helyi gyermekek most már tanulásra és játékra fordíthatják szabadidejüket. A kút kiépítése óta a növénygazdálkodás is fellendült a faluban.

A kongói Mbunya faluban újra kinyitott az iskola, miután az UNICEF egyik partnerszervezete kutat alakított ki az iskola udvarán. A napelemes kútnak köszönhetően a gyermekek önfeledten játszhatnak és tanulhatnak. Sokuk számára az iskola az egyetlen hely, ahol vízhez juthatnak.
Minden, amit a rendszeres támogatásról tudni érdemes:
A rendszeres támogatás egy olyan adományösszeg felajánlását jelenti, ami egy egyszeri regisztrációt követően havonta egyszer automatikusan megérkezik hozzánk. A rendszeres adományoknak köszönhetően tudunk leggyorsabban és tervezhető módon segítséget nyújtani a világ legveszélyeztetettebb gyermekei számára. Az ismétlődő fizetés részleteiről itt olvashatsz bővebben: https://unicef.hu/felhasznalasi-feltetelek
Az adományozás leggyorsabb módja a bankkártyás támogatás. Az oldal tetejére görgetve először válaszd ki a havi támogatásod összegét. Néhány személyes adatod megadása után kérjük, mindenképpen járulj hozzá, hogy emailen és telefonon keresztül tarthassuk veled a kapcsolatot. Az adatok megadása után az „Adományozok” gombra kattintva átjutsz az OTP Simple-Pay felületére, ahol beregisztrálhatod a bankkártyádat. A sikeres regisztrációt követően emailt kapsz, és az első támogatásod azonnal át is érkezik az UNICEF-hez.
Amennyiben módosítanál az adományod összegén, szüneteltetnéd, vagy leállítanád azt, vagy frissítenéd az elérhetőségeidet, keress minket a központi elérhetőségeinken, telefonon a +3612014923 számon, vagy emailen keresztül a rendszeresadomany@unicef.hu címen.
Bankkártyacsere vagy számlaváltás esetén a támogatásod megszűnik, mert a beregisztrált bankkártyához kötődik az ismétlődő fizetés. A rendszeres támogatás folytatásához új bankkártyádat akár ezen az oldalon, akár az unicef.hu/segitek-en is újra regisztrálhatod.
A felajánlott havi rendszeres támogatás minden hónap 10-én érkezik meg hozzánk, amennyiben ezt a számlaegyenleged lehetővé teszi. Abban az esetben, ha a támogatás átérkezése sikertelen, a hónap második felében ismét megkíséreljük a megbízás teljesítését. Az adomány célba érésének az a feltétele, hogy az említett időszakok valamelyikében legyen elegendő pénz a regisztrált számlán. Köszönjük, ha erre figyelmet fordítasz! Mindenképpen felvesszük veled a kapcsolatot, ha több hónapig nem érkezik meg a támogatásod.
Szervezetünk különösen nagyra becsüli a rendszeres támogatóit, és kiemelt figyelmet fordít a velük való kapcsolattartásra. Adományozóinkat emailben havi rendszerességgel informáljuk eredményeinkről és hazai eseményeinkről, adományozással kapcsolatos kérdésekben pedig telefonos kapcsolattartói csapatunk ad teljes körű tájékoztatást. Kérjük, hogy a regisztrációkor mindenképpen járulj hozzá, hogy emailen és telefonon keresztül tarthassuk veled a kapcsolatot!
Az UNICEF nemzetközi programjairól itt olvashatsz bővebben:
https://unicef.hu/unicef-a-vilagban/
Legfrissebb híreinket itt találod:
Az adományok eloszlását itt követheted nyomon hónapról hónapra:
Nagy örömünkre Etikus Adománygyűjtő Szervezetként vagyunk nyilvántartva, mert elfogadtuk az Etikai Kódexet, melynek fő sarokpontjai a hitelesség, törvényesség, átláthatóság és nyilvánosság: http://www.atlathatosag.eu/#tagok