Híreink

A Gázai-övezetben sehol sincs biztonság

2014. október 13. 13:29

Csaknem 2000 gyermek szenvedett különböző sérüléseket a keskeny tengerparti övezeten, ahol a lakosság fele 18 év alatti.

„Az erőszak testi és pszichológiai következményei szinte leírhatatlanok” – mondja Pernille Ironside, az UNICEF gázai irodájának vezetője. „Meggyilkolt, sérült, megcsonkított, megégetett, és mindemellett teljesen rémült gyermekeket látunk. A mostani események következményei sokkal komolyabbak, mint a korábbi konfliktusok során tapasztaltak” – teszi hozzá Ironside.

Hatalmas veszteségek

A UNICEF munkatársai a legutóbbi tűzszünet alkalmával kórházakat látogattak meg. Pernille Ironside ekkor találkozott a 4 éves Shaymával.

„A kislánynak nagyon hiányoztak az anyukája és a testvérei, akik életüket vesztették, amikor menedéket keresve elhagyták az otthonukat, hogy egy biztonságosabb helyet találjanak; csak Shayma és az apukája maradt életben” – mondja Ironside. „Hogy mondod meg egy 4 éves kislánynak, hogy a családja nagy része már nem él?”

Örök sebek

Sokak gyermekkorát teszi tönkre az utóbbi hat évben már harmadjára fellángoló konfliktus, hiszen a gyermekek maradandó érzelmi és testi sérüléseket szenvednek.

„A gyerekek általában nagyon erősek, és gyorsan felépülnek, de ha túl sok erőszakos eseményt élnek meg, akkor az erőszak válik számukra a normális állapottá, és nagy valószínűséggel ők is erőszakosan fognak viselkedni a későbbi életük során” – mondja Bruce Grant, az UNIFEC Child Protection for State of Palestine (Gyermekvédelem Palesztin államért) kezdeményezés elnöke.

A becslések szerint 200 000 gyermeknek lenne azonnal szüksége pszichoszociális segítségre. Az UNICEF támogatásával öt pszichoszociális sürgősségi csapat próbál segíteni azokon a gyermekeken, akik elvesztették a szeretteiket, és próbálja őket rövid távú túlélési stratégiákkal felvértezni.

Iskolák elleni támadások

Mivel a Gázai övezet 44%-a nem közelíthető meg, a lakosság egy tizede – több mint 173 000 ember – az ENSZ által fenntartott iskolákban keresett menedéket. Úgy tűnik azonban, hogy nincs a Gázai övezetben egyetlen biztonságos hely sem. A múlt héten felrobbantották az UNRWA iskolát, aminek 15 halálos áldozata volt, közülük 6 gyermek. Ez már a harmadik alkalom volt, hogy egy ENSZ által fenntartott iskolát közvetlen támadás ér.

A közeli légitámadások miatt eddig közel 130 iskola rongálódott meg; a jelentések szerint a palesztinok egy iskolát rakéták tárolására használnak, nem tartják tiszteletben, hogy az iskolák semleges területnek számítanak.

Iskolák mint menedékhelyek

További 10 000 ember talált menedéket állami iskolákban, nagy részük gyermek.

„Gyakran halljuk körülöttünk a légitámadásokat, van hogy közelről, van hogy a távolból, de az iskola még mindig jobb, mintha haza mennénk. Attól tartok, hogy ha hazamennék, az a biztos halált jelentené.” – mondja a 20 éves Qamar, akinek a neve holdat jelent. Qamar az otthona körüli harcok elől Gáza városába menekült a családjával, ahol a Hamana általános iskolában talált menedéket. „Nem tudom, hogy életben vannak-e a barátaim.”

Az UNICEF higiéniai csomagokat kezdett osztani az állami iskolákban a felnőtteknek és gyermekeknek. Az ENSZ Élelmezési Világprogramjával, a World Food Programme-mal karöltve az UNIFEC több mint 1300 családnak osztott elektronikus utalványt, amit élelmiszerre, vízre és higiéniai termékekre válthatnak be a helyi boltokban.

Sürgős humanitárius szükségletek

A humanitárius helyzet időközben egyre elkeserítőbb. A vízellátás és szennyvízelvezetés infrastruktúra legalább fele nem működik. A lakosság kétharmada nem jut tiszta vízhez. Számos kutat, a legnagyobb szennyvízszivattyú-állomást és az elsődleges szennyvízkezelőt is találat érte. Egyes területeken a szennyvíz az utcákon és a földeken csordogált, tovább veszélyeztetve a gyermekek egészségét. Még ha a legsürgősebb javításokat el is lehetne végezni, hogy újra helyreállítsák a vezetékek közötti kapcsolatok egy részét, az önkormányzati munkások biztonságát nem tudják biztosítani a munkavégzés közben; négyen közülük munkájuk végzése közben vesztették életüket.

Segíts a kritikus helyzetben lévő gyerekeknek!

Havi rendszeres adományoddal életeket menthetsz.

Segítek