Megvédjük a líbiai gyerekeket a taposóaknáktól

2012. március 26. 11:30

Az UNICEF hisz abban, hogy minden gyermeknek joga van védelemre az erőszakkal, a kizsákmányolással és a bántalmazással szemben. Mégis gyermekek millióinak az élete kerül veszélybe nap mint nap világszerte, főként a konfliktusok sújtotta térségekben. Ezért – gyermekvédelmi stratégiája részeként – az UNICEF folyamatosan jelen van a világ szinte valamennyi országában, a kormányokkal, az érintett közösségekkel és azokkal a gyermekekkel együttműködve, akiknek az élete és jóléte a konfliktusok miatt veszélynek van kitéve.

Az UNICEF számtalan módon támogatja a konfliktus sújtotta területeken élő közösségeket annak érdekében, hogy kezdetét vehesse a gyógyulás, felépülés és megújulás folyamata, Ezek egyike az a speciális oktatás, amely során a líbiai gyermekeket megtanítják felismerni a fel nem robbant lövegeket.

A líbiai Misratában még a játszóterek is veszélyesek lehetnek. Ayman és Mamud az otthonukhoz közel játszottak, amikor Ayman észrevett egy repesznek látszó dolgot. Amikor felvette, hogy családjának megmutassa, a repesz felrobbant, s a mindössze 14 éves Ayman mindkét kezét leszakította. Az ehhez hasonló tragikus esetek nem ritkák Misrata környékén, ahol a nemrég befejeződött polgárháború, légitámadásainak következtében a civilek lakta területeken is fel nem robbant bombák hevernek. A hírek több tucat Aymanhoz hasonló áldozatról számoltak már be.

Az Aymanhoz hasonló gyerekek természetüknél fogva kíváncsiak, így nagyobb valószínűséggel fognak meg egy olyan tárgyat, amihez egy felnőtt óvatosan közelítene. A helyzetet tovább súlyosbítja, hogy bár figyelmeztetik őket arra, hogy fel nem robbant lövedékek lehetnek a játszótereken, legtöbbjük nem tudja, hogyan is néznek ki azok.

Az UNICEF – a helyi közösségekkel együttműködve – olyan foglalkozásokat szervez, amelyeken megtanítják a gyerekeket és a szülőket arra, hogyan ismerjék fel a veszélyes háborús robbanóanyag-maradványokat. A műhelyeket a helyi közösségek önkéntesei vezetik, és az UNICEF és partnerei biztosítják a szükséges technikai eszközöket.

Egy-egy, több mint 300 gyerek részvételével megrendezett, jó hangulatú oktatáson a művészetek és a játék segítségével, szórakoztató módon ismertetik meg a résztvevőkkel az ijesztő témát. A gyerekek csoportokban dolgoznak, tanulmányozzák a memóriakártyákat, gondosan lemásolják, és kiszínezik a háborús lövegek, aknák képeit, és a játék közben össze is barátkoznak. Miután megtanulják, hogyan kell felismerni az elhagyott bombákat, a következő feladatuk, hogy hazatérve társaiknak és a többi családnak is átadják tudásukat.

Misratában az UNICEF partnere a végrehajtásban a Handicap International, amely szórólapokkal és plakátokkal figyelmeztet a fel nem robbant háborús robbanóanyagokra és azok veszélyeire.

Az UNICEF-nél minden cselekedetünk középpontjában az a gondolat áll, hogy a gyermekek jelentik a jövőnket. Prog-ramjainkon keresztül hívjuk fel a figyelmet, hogy a taposóaknák használata nem csak a katonák közül szed áldozatokat, de a társadalom legártatlanabb és legsérülékenyebb tagjai – olyan gyermekek, mint Ayman – közül is.