Híreink

Milyen szerepet játszanak a gyermekek az új fejlesztési stratégiában?

2015. november 19. 15:54

Íme néhány példa:

1. cél: Véget vetni mindenhol a szegénység összes formájának.

Az UNICEF nagy hangsúlyt fektet a szociális és gazdasági politikák gyermekekre gyakorolt hatására. A gazdasági válságból való kilábalás, a gyermekszegénység és nélkülözés, az egyenlőtlenségek felszámolása, a felelős költségvetés és a szociális védelem fontos területeit képezik a munkánknak. Az UNICEF azért dolgozik, hogy elősegítsen egy párbeszédet az erős és hatékony nemzeti szociális politikák, a megfelelő jogszabályi rendelkezések és egy gyerekbarát költségvetés kialakítása érdekében.

2. cél: Véget vetni az éhínségnek, elérni az élelmiszer-biztonságot, fejleszteni az élelmezést és előmozdítani a fenntartható mezőgazdaságot.

Az UNICEF alultápláltság elleni harcának eredményeképpen mintegy 100 millióval csökkentette az éhező gyermekek számát 1990 óta. A szervezet az alultáplált gyermekek számára olyan terápiás élelmiszereket fejlesztett ki, amelyek vitaminok és ásványi anyagok kombinációját tartalmazzák. A magas tápanyagtartalmú élelmiszerek segítik a gyermekek immunrendszerének ellenállóvá tételét, mellyel sikeresen legyőzhetik a betegségeket.

Még több információ az alultápláltságról ITT.

3. cél: Biztosítani az egészséges életet és előmozdítani a jólétet mindenki számára minden korosztályban.

Az UNICEF a terepen szerzett több mint 65 éves tapasztalat birtokában olyan programokat és kezdeményezéseket indít és tart fenn, amelyek védelmezik a legalapvetőbb emberi jogot – a gyerekek élethez való jogát. Az UNICEF programjai olyan már létező, alacsony költségű, kevésbé technológiaigényes, mégis nagy hatású eszközök igénybevételével valósulnak meg, mint például a mikrotápanyagok pótlása, a malária elleni szúnyoghálók és a védőoltások eljuttatása a legtávolabbi helyekre is, valamint a biztonságos higiéniai körülmények megteremtése és gyakorlatok meghonosítása.

Még több információ a témában ITT.

4. cél: Biztosítani az átfogó és igazságos minőségi oktatást és előmozdítani az egész életen át tartó tanulási lehetőségeket mindenki számára.

Az UNICEF mindent megtesz, hogy a gyermekek élhessenek az oktatáshoz való jogukkal: gyerekbarát iskolákat épít, mobil osztálytermeket alakít ki, tanárokat képez ki, vagy akár egy egész oktatási rendszert épít újjá. A szervezet azért dolgozik, hogy a minőségi, gyermekközpontú oktatás, életkörülményekre, nemre, etnikai hovatartozásra vagy társadalmi-gazdasági háttérre való tekintet nélkül, minden gyermek számára elérhető legyen. Az UNICEF programjai és kezdeményezései az oktatási rendszer valamennyi elemére kiterjednek: a kora gyermekkori fejlesztéstől és az iskolaérettség elérésétől kezdve az oktatás minőségének ellenőrzésén keresztül, egészen a katasztrófákat követő újjáépítési programokig, amelyek keretében osztálytermeket alakítanak ki a krízis által sújtott területeken élő gyermekeknek.

Még több információ az oktatásról ITT.

5. cél: Megvalósítani a nemek közötti egyenlőséget, valamint segíteni minden nő és lány felemelkedését.

Egyetlen intézkedés sem annyira hatékony vagy eredményes a lányok kizsákmányolása, megkülönböztetése ellen, de akár az AIDS-szel szembeni védelme terén is, mint az oktatás és az iskola. Az UNICEF oktatási programjainak fontos célja, hogy elérjék a lányokat. Több országban támogat az UNICEF olyan intézményeket, szervezeteket, amelyek orvosi vagy pszichés segítséget adnak az erőszak vagy kizsákmányolás áldozatává vált gyerekeknek. A szervezet fedezi az orvosi beavatkozások költségeit, segít az orvosok továbbképzésében. Gyakran segít az UNICEF olyan lányoknak a hazatérésben, akiket prostitúcióra kényszerítettek.

Még több információ a témában ITT.

6. cél: Biztosítani a fenntartható vízgazdálkodást, valamint a vízhez és közegészségügyhöz való hozzáférést mindenki számára.

Az UNICEF több mint 100 országban dolgozik a vízellátás és higiénikus szennyvízelvezetés javításáért iskolákban és közösségekben. Sokféle programot szponzorál és együttműködik családokkal, közösségekkel, kormányzati szervekkel. Az UNICEF partnereivel közösen 1990 óta több mint 2 milliárd ember számára biztosította a tiszta ivóvízhez való stabil hozzáférést. Ebben az időszakban közel ugyanennyi ember számára építette ki a közegészségügyi ellátást, ideértve a WC használatot és a szappanos kézmosás lehetőségét.

Még több információ a témában ITT.

8. cél: Előmozdítani a hosszantartó, átfogó és fenntartható gazdasági növekedést, a teljes és eredményes foglalkoztatást, valamint méltó munkát mindenki számára.

Prostitúció, pornográfia, drogkereskedelem, kényszermunka, rabszolgaság. Helyzetek, amik a gyermekmunka legrosszabb formáit jelentik, és amelyek gyermekek milliót hozzák kiszolgáltatott, kínzó, megalázó helyzetbe és veszik semmibe alapvető jogaikat. A gyermekmunka azért is veszélyes, mert az érintett gyerekek életesélyeit alapvetően rombolja, és fokozza a szegénység, a diszkrimináció és a társadalmi egyenlőtlenség mértékét. Az UNICEF szerint a gyermekmunka elleni hatékony közdelem kulcsa, hogy a gyermekmunkát szélesebb perspektívába helyezzük, és a gyermekeket érő veszélyek teljes sorával foglalkozzunk. Az UNICEF kormányokkal, nemzetközi partnerekkel, helyi NGO-kal, a munkáltatókkal és a magánszférával közösen számos fronton küzd a gyermekmunka ellen.

Még több információ a témáról ITT.

10. cél: Csökkenteni az országokon belüli és országok közötti egyenlőtlenségeket.

A világméretű fejlődés ellenére a világ legszegényebb gyerekei közül több millió nem kap semmilyen segítséget. Az UNICEF-nek a Millenniumi Fejlesztési Célok gyerekekhez kapcsolódó kérdéseiről szóló utolsó beszámolója, a Fejlődés a gyerekekért: az átlagértékeken túl szerint a jelentős eredmények ellenére az egyenlőtlen esélyek miatt több millió gyermek él szegénységben, nem éri meg az ötéves kort sem, marad iskolázottság nélkül és szenved krónikus alultápláltságtól.

Olvassa el a jelentés összefoglalóját ITT.

16. cél: A fenntartható fejlődés érdekében előmozdítani a békés és befogadó társadalmakat, biztosítani a mindenki számára elérhető igazságszolgáltatást és minden szinten hatékony, felelősségre vonható és befogadó intézményeket létrehozni.

Minden gyermeknek – nemétől, kulturális, vallási és társadalmi-gazdasági hovatartozásától függetlenül – joga van ahhoz, hogy biztonságban nőhessen fel. Ennek ellenére a gyermekek világszerte ki vannak téve az erőszak veszélyének: háborús övezetekben, az utcákon, az online térben, de még otthonukban, iskolájukban is. Az UNICEF segít megvédeni a gyermekeket, és küzd az erőszakmentes gyermekkorért. Programjaink a gyermekvédelem széles területét ölelik fel világszerte: a fegyveres erőszak csökkentésétől kezdve, a katasztrófa sújtotta országokban élő gyermekek pszicho-szociális támogatásán át a gyermekkereskedelem vagy az olyan káros szokások visszaszorításáig, mint a női nemiszerv-csonkítás.

Még több információ a témában ITT.

Segíts a kritikus helyzetben lévő gyerekeknek!

Havi rendszeres adományoddal életeket menthetsz.

Segítek