Egy generáció korlátok nélkül – Rajtad áll a jövőd! 2023

A Rajtad áll a jövőd! program az Egy generáció korlátok nélkül (Generation Unlimited) nemzetközi kezdeményezés magyarországi programja, amelyet az UNICEF Magyarország 2023-ban immáron ötödik alkalommal szervez meg. A kezdeményezés, amelynek egyik legfontosabb szereplője az UNICEF, a fiatalok képviselői, a nemzeti kormányok, nemzetközi szervezetek, a magánszektor és a civil társadalom közötti partnerségre épül. Annak érdekében jött létre, hogy elősegítse az oktatást, a foglalkoztathatóság és a képességek kibontakoztatását szolgáló befektetések növekedését, és erősítse a 2030-ra a 2 milliárdos létszámot is elérő, egyre nagyobb számú serdülők és fiatalkorúak (10-24 évesek) társadalmi felelősségvállalását.

A 2018-ban elindult kezdeményezés jelenleg több mint 35 országban kerül meghirdetésre. Az ENSZ Gyermekjogi Egyezményének megfelelően támogatjuk a fiatalokat abban, hogy társadalmi felelősségvállalásuk erősödjön, iskolai, helyi ifjúsági közösségüket megszervezzék és aktív állampolgárként részt vegyenek a településüket, iskolájukat érintő problémák feltárásában és megoldások kidolgozásában, különös tekintettel a fiatalokat érintő jogok tudatosításában általában, illetve külön kiemelten a minőségi oktatáshoz való hozzáférésük biztosításában, valamint az egészséges környezethez való jog tudatosításában.

2023-ban olyan megyékben, településeken valósítjuk meg a programot, melyek korábban még nem vettek részt a Rajtad áll a jövőd! programban. Ennélfogva az idei évben Budapest (III. és XIV. kerület), Cegléd, Sellye, Komló, Szeged, Tokaj, Sátoraljaújhely települések vesznek részt a programban. A bevont intézmények fiataljai többek között a vendéglátás, mezőgazdaság, egészségügy, építőipar, textilipar ágazatokban folytatják tanulmányaikat.

A program során olyan eredményeket szeretnénk elérni, amik mind a programba közvetlenül bevont fiatalokat mind az iskolájukat, valamint közvetve helyi közösségüket is érintik. Az ifjúsági projekteken keresztül szeretnénk elérni az iskolájukban, közösségekben történő változásokat a felhívásban közzétett témákat érintően.

Az idén szeptemberben tartott 10 problémafeltáró foglalkozásokon több, mint 250 diák vett részt.  Végül 20 csapat, azaz 79 diák pályázott a programba. A fiatalokat leginkább a lelki egészséghez kapcsolódó problémák érdekelték, ugyanis a 20 pályázatból 11 erre a területre fókuszált. A programba felvételt nyert 10 csapat szeptember óta dolgozik az általuk választott probléma megoldásán.

Külön-díjban részesült csapat:

Segíts a kritikus helyzetben lévő gyerekeknek!

Havi rendszeres adományoddal életeket menthetsz.

Segítek