Támogasd Te is a borzalmakat átélt ukrajnai gyermekek megsegítését!

2024-ben több mint 14,6 millió ukrajnai embernek van szüksége humanitárius segítségnyújtásra!

Az ukrajnai családok 2022. február 24-e óta élnek a háború okozta kétségbeesés és kegyetlenség közepette. A konfliktus legnagyobb elszenvedői most is a gyerekek, akik semmiről sem tehetnek. Az iskolák, a kórházak és az alapvető infrastruktúra folyamatos támadás alatt állnak, miközben ezek az intézmények lennének a legfontosabbak a gyermekek túlélése és egészséges fejlődése szempontjából.

Az Ukrajnában élő 13 és 15 év közötti gyerekek fele alvásproblémákkal küzd és minden ötödiknél mentális problémák jelentkeztek az elmúlt két évben átélt stressz következtében.

Az elmúlt két évben, az UNICEF legfrissebb becslései szerint az ukrajnai frontterületeken élő gyermekek 2800-4800 órát, azaz átlagosan 5 hónapot voltak kénytelenek pincékben meghúzódva tölteni, hidegben és sötétségben, miközben a fejük felett légiriadó szólt.

A pincékben nem lehet tanulni. Az Ukrajnában rekedt gyerekek 40%-a nem jár iskolába, a menekült gyerekek fele nem tudott becsatlakozni a befogadó ország oktatási rendszerébe.

2023-ban 3 798 oktatási intézményt ért támadás, ebből 368 teljesen megsemmisült, de 2 321 iskolát zártak be biztonsági okokból. A háború nemcsak a gyerekek mentális egészségére volt romboló hatással, hanem már két évnyi iskolaidőtől, barátokkal töltött önfeledt játéktól, szórakozástól és a szeretteikkel töltött pillanatoktól fosztotta meg őket. Ezeket a pillanatokat nem lehet már bepótolni.

A veszteség az elszigeteltséggel párosulva a gyerekek számára feldolgozhatatlan, az erőszaktól, haláltól, szeretteik elvesztésétől való folyamatos félelem állandóvá vált az életükben.

A gyerekek szorongásait a folyamatos támadások egyre fokozzák.

A gyerekek akkor sem érezhetnék magukat biztonságban, ha a bombázások befejeződnének, hiszen becslések szerint jelenleg az ország 30 százalékát aknák és robbanóanyag-maradványok borítják, így bármelyik lépésük akár az életükbe is kerülhet.

Továbbra is kitartunk, életmentő segélyezést folytatunk határon innen és túl! 

  • A háború két évvel ezelőtti kitörése óta az UNICEF kiterjesztette munkáját Ukrajnában. Jelenleg Kijevben, Lvivben, Odesában, Dnyiproban, Poltavában és Harkivban van jelen, hogy humanitárius segítséget és kritikus támogatást nyújtson a gyerekeknek és családoknak.
  • Ukrajnán belül az UNICEF munkájának fókuszában a gyermekek alapvető, biztonságos és egészséges környezetének megteremtése áll. Biztosítja a hozzáférést: 

                                              – az egészségügyi ellátáshoz

                                              – az életmentő védőoltásokhoz

                                              – az alapvető élelmiszerekhez

                                              – az oktatáshoz

                                              – a higiénés körülményekhez

                                              – a szociális ellátáshoz

                                              – egészségügyi és pszichológiai támogatáshoz 

  • A menekülteket befogadó országokban az UNICEF helyi partnereivel együttműködésben a nemzeti rendszerek megerősítésén dolgozik, hogy a menekült gyermekek és a befogadó közösségek marginalizált gyermekei minőségi oktatási, egészségügyi és védelmi szolgáltatásokat kaphassanak.

SEGÍTEK

Kérjük, adományoddal támogasd Te is a borzalmakat átélt gyermekek megsegítését!

Több információért olvass tovább!

 

Magyarországon is segítünk az Ukrajnából menekült gyerekeknek

Az Ukrajnából érkezett menekült gyerekeknek továbbra is szükségük van az együttes segítségünkre:

  • hogy be tudjanak kapcsolódni a magyar közoktatásba – a nyelvismeret hiánya, illetve a lemaradások pótlása sokak számára akadályt jelentenek az oktatásban való résztvételben.
  • hogy könnyebben hozzáférjenek a szükséges egészségügyi szolgáltatásokhoz. A védőoltások hiánya a menekülteknek és a befogadó közösségnek is kockázatot jelenthet.
  • hogy lehetőségük legyen segítséget kérni és kapni az őket segíteni hivatott szakemberektől. A felnőtt kísérő nélkül érkező gyerekeknek kiemelt védelemre van szükségük az erőszak, a kizsákmányolás és a bántalmazás ellen.
  • hogy szociális hátterüktől függetlenül számukra is hozzáférhetőek legyenek a méltó, egészséges és biztonságos élet alapfeltételei és garanciái.

 

Az UNICEF Regionális Menekültprogram Magyarországi Irodája 2022 márciusában alakult meg azzal a céllal, hogy helyi partnereivel együttműködésben gyermekvédelmi, oktatási, szociális és egészségügyi téren támogassa az Ukrajnából menekült gyerekek és családjuk szükségleteit.

Hazai programjainkon keresztül a helyi, nehéz körülmények közt élő gyermekeket is támogatjuk. 

A Ukrajnában zajló háború következtében több, mint hatmillió ember hagyta el otthonát. Sokan települtek át az Ukrajnával szomszédos országokba, köztük Magyarországra is.

    • Az ukrajnai gyerekek 50%-a ma már hazáján belül vagy azon kívül menekültként él.
    • 2022. február 24. óta a magyar határt több, mint 5.2 millió ember lépte át Ukrajna irányából.
    • Magyarországon jelenleg több mint 60 ezer menekült, vagy menekült helyzetben levő ukrán állampolgár tartózkodik. A valódi számok vélhetően magasabbak.
    • A menekültek többsége gyermek és nő.
    • A háború elhúzódásával családok többszörösen arra kényszerülnek, hogy lakhelyüket elhagyják és megküzdjenek a nélkülözés jelentette napi kihívásokkal.
    • A fogadó országokban élő menekült gyermekek sokszor nehezen férnek hozzá alapvető gyermekvédelmi és egészségügyi szolgáltatásokhoz, oktatási, tanulási lehetőségekhez.

Az UNICEF magyarországi menekült irodája éppen ezért aktívan, a valós igényeknek és szükségleteknek megfelelően segít a hazánkba érkező családoknak:

  • 2023-ban az UNICEF több mint 60.000 menekült és helyi közösségben élő gyerek számára biztosított minőségi tanuláshoz való hozzáférést – felzárkóztató programok, nyelvoktatás, koragyermekkori oktatás és fejlesztés formájában
  • 2023-ban több mint 20.000 gyermek és gondviselő részesült mentális, pszichoszociális támogatásban,
  • 2023-ban 32.000-en fértek hozzá védelmet nyújtó szolgáltatásokhoz és
  • több mint 1.800 háztartás kapott azonnali segítséget készpénztámogatási programon keresztül.

2024 végéig előreláthatólag további 10.000 gyermek kerül bevonásra fejlesztő és felzárkóztató oktatási programjainkba, valamint 25.000 gyermek és gondviselő részesül mentális és pszichoszociális támogatásban, fér hozzá védelmet nyújtó szolgáltatásokhoz és biztonságos terekhez.

Magyarországi programjainkon keresztül a nehéz körümények között élő helyi gyerekeket is támogatjuk:

  • gyermekvédelmi szolgáltatásokhoz való könnyebb hozzáféréssel,
  • felzárkóztató oktatási és fejlesztő foglalkozásokkal,
  • egészségügyi és mentálhigiénés támogatással,
  • mobil csapat segítségével a leghátrányosabb településen élő családokhoz és gyerekekhez is eljutunk oktatási, fejlesztő, egészségügyi és szociális programokkal. Tudj meg többet itt: https://dorkasz.hu/projekt/mobil-csapat/

A 2022 márciusában létrejött UNICEF Regionális Ukrán Menekültprogram Magyarországi Irodája a már elérhető, állami és civil szervezetek által nyújtott szolgáltatások szélesítésére és megerősítésére törekszik annak érdekében, hogy azok mind a menekült, mind a hátrányos helyzetű magyar gyermekek számára elérhetővé, könnyebben hozzáférhetővé váljanak.

Jelenleg két helyi önkormányzattal, valamint öt civil és hitéleti szervezettel működünk együtt, hogy közösen segítsük a menekült családok mindennapjait.

Munkánk jogi alapját Magyarország Külgazdasági és Külügyminisztériumával 2022 októberében aláírt, majd 2023 nyarán megerősített együttműködési nyilatkozat szavatolja.

Irodánk 2023 szeptemberében szándéknyilatkozatot írt alá Magyarország Belügyminisztériumával, amelynek középpontjában a menekült gyermekek és családjaik számára nyújtott gyermekvédelmi, gyermekjóléti, oktatási, emberkereskedelem elleni és egészségügyi szolgáltatások további erősítése áll. A megállapodás alapján 2024 folyamán részletes munkaterv kerül kidolgozásra az említett területeken, hogy együttes erővel még több rászoruló gyereket és családot érjünk el.

Célunk a menekült gyerekek, valamint a helyi közösségben élő hátrányos helyzetű gyerekek számára a gondoskodó, ösztönző családi környezet megteremtésének támogatása, valamint védelem nyújtása az erőszak, a kizsákmányolás, a bántalmazás ellen.

  • Az érintettek számára könnyebb hozzáférést biztosítunk gyermekjóléti és gyermekvédelmi szolgáltatásokhoz.
  • Önkormányzati partnereinkkel együttműködve bővítjük a gyermekjóléti és gyermekvédelmi szolgáltatások körét és javítjuk azok minőségét.
  • Szexuális visszaélések és kizsákmányolás megelőzése érdekében továbbképzéseket szervezünk partnereink számára, bővítjük kapacitásaikat.
  • Az Ukrajnából menekülő gyermekek kiszolgáltatott csoportjainak, valamint az emerkereskedelem áldozatainak azonosításával összefüggésben együttműködünk az Országos Rendőrfőkappitánysággal a rendévdelmi és határvédelmi szakemberek képzése érdekében. 2023 során több mint 20.000, míg 2024-ben ezidáig több mint 5.500 gyerek és gondviselő részesült mentális és pszichoszociális támogatásban, valamint közel 32.000 gyereknek és felnőttnek biztosítottunk hozzáférést védelmet nyújtó szolgáltatásokhoz, elhelyezéshez és támogatóközpontokhoz.
  • A Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvánnyal folytatott együttműködés keretében a lelkisegély szolgáltatás már ukrán és orosz nyelven is elérhető. A segélyvonal által nyújtott szolgáltatások 2023-ban több mint 4.500 gyereknek és gondviselőnek nyújtottak mentális egészségügyi támogatást. Tudj meg többet itt: Ukrán menekült fiatalok – Beszélj róla! – Kék Vonal (kek-vonal.hu)

Több önkormányzattal, helyi és nemzetközi civil, valamint egyházi szervezettel fogtunk össze annak érdekében, hogy minden ukrajnai menekült gyerek járhasson iskolába, behozhassa lemaradását,az igényeinek megfelelő taníttatásban részesüljön, valamint helyben élő kortársaikat is elérjük oktatási programokkal

  • A pedagógusokat speciális képzéssel támogatjuk a gyermekközpontú pedagógiai módszerek elsajátításában, valamint mentálhigiénés segítségnyújtással kapcsolatban.
  • Partnereinkkel közösen 2023-ban több mint 60.000, míg 2024-ben ezidáig közel 13.000 gyerek számára biztosítottunk minőségi tanuláshoz való hozzáférést – felzárkóztató programok, nyelvoktatás, koragyermekkori oktatás és fejlesztés formájában.
  • Helyi együttműködéseken keresztül országszerte 15 koraifejlesztő-központ megnyitását támogattuk, amelyekben a szülőknek nyújtott segítő foglalkozások és koragyermekkori fejlesztő tevékenységek mellett a nevelők számára szakmai továbbképzési lehetőségek valósultak meg.
  • Mobilcsapat segítségével pszichológus és pedagógus munkatársak nyújtanak egyénre szabott támogatást olyan helyi gyerekeknek, akik logisztikai vagy anyagi okok miatt nehezen férnek hozzá fejlesztő foglalkozásokhoz. A program célja, hogy elősegítsük a gyermekek képességeinek kibontakozását és megakadályozzuk az iskolai lemorzsolódást.

Önkormányzati partnereinkkel közösen kidolgozott készpénztámogatási (CASH+) programunk a legkiszolgáltatottabb családokat (menekültet és a helyi közösség tagjait egyaránt) támogatja, amíg ismét tartós bevételi forrásra tesznek szert.

  • A készpénzes segélyprogramokkal 1.800-nál több menekült és rászoruló háztartást, és így közel 3.000 gyermeket segítettünk Budapesten és Záhonyban.
  • Az UNICEF nem csupán készpénztámogatással segítette a családokat. Rászoruló gyermekek speciális szükségleteinek felmérésével és a számukra szükséges szolgáltatásokhoz, például egészségügyi, szociális vagy élelmiszerrel, lakhatással kapcsolatos segítséghez való eljutásban is segítettünk. Tudj meg többet itt: Budapest Helps

Partnereinkkel együttműködésben támogatjuk a Magyarországra érkezők egészségügyi szolgáltatásokhoz való könnyebb hozzáférését, hogy időben kiszűrésre és felismerésre kerüljenek a védőoltásra szoruló gyermekek és nők, a kora gyermekkori beavatkozás és fejlesztő szolgáltatások, a speciális mentális egészségügyi támogatás, az egészségfejlesztés, valamint az egészségnevelés szükségessége.

  • Orvosi konténert helyeztünk el a Dorkász Szolgálat befogadóközpontjában, ahol ukránul is beszélő szakemberek nyújtanak olyan alapvető egészségügyi szolgáltatásokat, mint pl: immunizáció (védőoltás), mentálhigiénés támogatás, betegségmegelőzés vagy egészségnevelés.
  • Partnereinken keresztül ukránul beszélő egészségügyi szakembereket vagy szükség esetén ukránul beszélő tolmácsot biztosítunk.
  • Támogattuk a Debreceni Egészségfejlesztési Központ megnyitását, térítésmentesen elérhetővé téve a rendszeres egészségügyi szűrések, megelőző és fejlesztő szolgáltatások széles skáláját.
  • Népszerűsítjük az egészséges életmód és megfelelő táplálkozás alapelveit. Továbbá közel 3.000 alkalommal került megrendezésre partnereink közreműködésével az ország több településén újszülött és kisgyermek táplálási tanácsadás.
  • 2023-ban több mint 3.900 és 2024-ben eddig több mint 1.300  menekült gyermek ás nő részesült egészségügyi alapellátásban, valamint másodlagos vagy harmadlagos egészségügyi ellátásban az UNICEF támogatásával.
  • 2024 februárjában 300 babakelengye doboz került átadásra várandós vagy 12 hónapnál kisebb gyermeket nevelő szülők részére. A doboz olyan eszközöket tartalmaz, amelyek szükségesek egy újszülött gondozásához.

Ahogy a világ más pontjain, úgy Magyarországon is, helyi partnereinkkel együttműködésben a legkiszolgáltatottabb gyermekek védelme érdekében végezzük munkánkat.

Partnereink aktuális listája:

  • Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata
  • Budapest, Fővárosi Önkormányzat
  • Dorkász Szolgálat
  • Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány
  • Magyar Református Szeretetszolgálat
  • Piarista Rend Magyar Tartománya
  • Sulinyugi

“Megvan a célom és arra koncentrálok”…zárja gondolatait a 16 éves Danyló, aki az ukrajnai Zaporizzsja területéről menekült el családjával a háború kitörését követő pár hétben. Ma Budapesten él, technikumba jár, ahol tanulja a magyar nyelvet, és rengeteget tud az országról, ahol ma menekültként él. Tudatosan készül a jövőre, a filmezés érdekli. 

 

Továbbra is segítenünk kell:

 

  • a támadás alatt álló területeken élő gyermekek túlélését – mert van, aki el sem menekülhetett saját betegsége, anyagi helyzete vagy idős rokonai miatt;
  • a földalatti bunkerekben meghúzódó egészségügyi csapatoknak – mert akik maradtak, és az óvóhelyeken küzdenek a túlélésért a légicsapások alatt, számítanak a segélykészletekre;
  • az éppen úton lévő, otthonuktól megfosztott gyermekeknek – az otthonukat bombatámadás miatt elvesztő gyermekek jelentős része belső menekültként, traumatizáltan éli meg a mindennapokat, normális életük eltűnt;
  • a határokon kívülre menekült, nincstelenné vált családoknak – számtalan nőt és gyermeket fenyeget az emberkereskedelem veszélye a kilátástalanság, a nyelvismeret hiánya és az új környezetbe való beilleszkedés nehézségei miatt.

“Egy pár dolgot megtanultam természetismeretből…egy ilyen kisebb érdekesség, hogy azért látjuk a szivárványt, mert, hogy a leeső esőcseppeken átsüt a nap fénye” – Emiliánó 11 éves. Emiliánó és Diabló Kárpátaljáról érkeztek Magyarországra a háború kitörését követően. Büszkén mesélnek az iskolában tanultakról. Helyi partnereinkkel együttműködésben az oktatás mellett gyermekvédelmi, szociális és egészségügyi programokon keresztül támogatjuk az Ukrajnából érkező gyerekeket és családjaikat.

 

VIRÁGOK ÉS TANKOK: művészeti alkotások az Ukrajnában dúló háború árnyékában

A Magyar Református Szeretetszolgálat és az UNICEF a menekültként élő ukrajnai gyermekek szükségleteire és a közös segítségnyújtásra történő figyelemfelhívás részeként felkavaró kiállítást hozott létre Budapesten, a Városháza parkban. A gyermekalkotók és hivatalos fotósok segítségével olyan fotómontázsokat alkottak, amelyek Ukrajnában, háborús övezetben készült képekből, valamint a fegyveres harcok elől menekülő gyermekek által, többségében rajzterápiás foglalkozásokon született rajzokból állnak. Tizenkilenc gyermekrajz került összeszerkesztésre tizenkilenc helyszíni fotóval, feszültséget teremtve a háború pusztítását bemutató képek és a gyermeki játékos őszinteség között. A rajzterápiás foglalkozások – ahogyan az ukrajnai gyerekek számára nyújtott további mentálhigiénés programok is – hatékony segítséget jelentenek a gyógyulásban, az átélt traumák feldolgozásában és a lelki ellenállóképesség erősítésében.

Hírek, aktualitások

SEGÍTEK

Munkánk fenntartásához és kiterjesztéséhez Rád is szükségünk van!

KRÍZIS

17,7 millió embernek van szüksége humanitárius segítségnyújtásra az országban, közülük 3,3 millió gyermek.

SEGÍTEK

JÖVŐKÉP

5,7 millió gyermek oktatását akadályozza a háború, és 1,5 millió gyermek küzd mentális problémákkal az események következtében.

SEGÍTEK

Már 2 évet rabolt el a háború az életükből, de még nincs minden veszve!

SEGÍTEK

A gyermekeknek mielőbb békére és biztonságra van szükségük! A legkisebb adomány is segít, hogy a helyszínen cselekedhessünk értük.

 

Az UNICEF tervei 2024-re:

TISZTA IVÓVÍZ

9,6 millió embernek van szüksége higiéniai szolgáltatásokra.

SEGÍTEK

EGÉSZSÉGÜGY

7,8 millió embernek van szüksége egészségügyi támogatásra.

SEGÍTEK

TRAUMAFELDOLGOZÁS

Ukrajnában 1,2 millió, Ukrajnán kívül pedig 1,4 millió menekült gyermeknek van szüksége oktatási támogatásra.

SEGÍTEK

 

Így is támogathatod munkánkat:

WEBSHOP

Az UNICEF Children Need Peace kollekció darabjainak megvásárlásával vészhelyzeti munkánkat, és ezen keresztül a rászoruló gyerekeket támogatod.

SEGÍTEK

KÖZÖSSÉGI ADOMÁNYGYŰJTÉS

Indíts Te is saját kampányt a gyerekek megsegítéséért, és kérd barátaid, ismerőseid támogatását! Követes adománygyűjtési lehetőségeinket a #teistehetsz oldalon találod.

SEGÍTEK

VÁLLALATI EGYÜTTMŰKÖDÉS

Vállalti partnerként többféle módon támogathatja munkánkat – például adománnyal vagy kampányunk vállalati kommunikációban történő megosztásával.

SEGÍTEK

Lépj velünk kapcsolatba!

Amennyiben kérdésed van, vagy segítségre lenne szükséged, add meg valamelyik elérhetőségedet, és felvesszük veled a kapcsolatot!
E-mail
Telefonszám
Üzenet
Köszönjük, hogy felvetted velünk a kapcsolatot! Hamarosan válaszolunk!
Sajnos ez most nem sikerült, kérjük próbáld meg újra.