Copyright © 2025 UNICEF HUNGARY
Tiszta vízre és higiéniai termékekre
Támogasd a munkánkat havi rendszeres adománnyal, hogy tartós segítséget nyújthassunk a gyerekeknek! A legkisebb adomány is életeket menthet.
Magyarországon is segítünk az Ukrajnából menekült gyerekeknek
Az Ukrajnából érkezett menekült gyerekeknek továbbra is szükségük van az együttes segítségünkre:
- hogy be tudjanak kapcsolódni a magyar közoktatásba – a nyelvismeret hiánya, illetve a lemaradások pótlása sokak számára akadályt jelentenek az oktatásban való részvételben.
- hogy könnyebben hozzáférjenek a szükséges egészségügyi szolgáltatásokhoz. A védőoltások hiánya a menekülteknek és a befogadó közösségnek is kockázatot jelenthet.
- hogy lehetőségük legyen segítséget kérni és kapni az őket segíteni hivatott szakemberektől. A felnőtt kísérő nélkül érkező gyerekeknek kiemelt védelemre van szükségük az erőszak, a kizsákmányolás és a bántalmazás ellen.
- hogy szociális hátterüktől függetlenül számukra is hozzáférhetőek legyenek a méltó, egészséges és biztonságos élet alapfeltételei és garanciái.
Az UNICEF Regionális Ukrán Menekültprogram Magyarországi Irodája a már meglévő állami, önkormányzati és civil szervezetek által nyújtott szolgáltatások szélesítésén dolgozott, annak érdekében, hogy azok a menekült és hátrányos helyzetű magyar gyermekek számára is elérhetővé váljanak. Ennek érdekében az UNICEF helyi önkormányzatokkal, valamint civil és hitéleti szervezetekkel működött együtt az elmúlt 2,5 év során, támogatva a koragyermekkori fejlesztéshez, oktatáshoz, egészségügyi ellátáshoz, gyermekvédelemhez, szociális védelemhez, serdülőkori fejlesztéshez, mentálhigiénés és pszichoszociális támogatáshoz való hozzáférést.
A Ukrajnában zajló háború következtében több mint hatmillió ember hagyta el otthonát. Sokan települtek át az Ukrajnával szomszédos országokba, köztük Magyarországra is.
-
- Az ukrajnai gyerekek több, mint 50%-a ma már hazáján belül vagy azon kívül menekültként él.
- 2022. február 24. óta a magyar határt több, mint 5,9 millió ember lépte át Ukrajna irányából.
- Magyarországon jelenleg több, mint 61 ezer menekült, vagy menekült helyzetben levő ukrán állampolgár tartózkodik. A valódi számok vélhetően magasabbak.
- A menekültek többsége gyermek és nő.
- A háború elhúzódásával családok arra kényszerülnek, hogy lakhelyüket elhagyják és megküzdjenek a nélkülözés jelentette napi kihívásokkal.
- A fogadó országokban élő menekült gyermekek sokszor nehezen férnek hozzá alapvető gyermekvédelmi és egészségügyi szolgáltatásokhoz, oktatási, tanulási lehetőségekhez.
Az UNICEF Regionális Ukrán Menekültprogram Magyarországi Irodája az elmúlt 2,5 év során aktívan, a valós igényeknek és szükségleteknek megfelelően segítette a hazánkba érkező családokat:
- az UNICEF több, mint 60.000 menekült és helyi közösségben élő gyerek számára biztosított minőségi tanuláshoz való hozzáférést – felzárkóztató programok, nyelvoktatás, koragyermekkori oktatás és fejlesztés formájában
- több, mint 25.000 gyermek és gondviselő részesült mentális, pszichoszociális támogatásban,
- több, mint 32.000-en fértek hozzá védelmet nyújtó szolgáltatásokhoz és
- több mint 2.000 háztartás kapott azonnali segítséget készpénztámogatási programon keresztül.
Magyarországi programjainkon keresztül a nehéz körülmények között élő helyi gyerekeket is támogattunk:
- gyermekvédelmi szolgáltatásokhoz való könnyebb hozzáféréssel,
- felzárkóztató oktatási és fejlesztő foglalkozásokkal,
- egészségügyi és mentálhigiénés támogatással,
- mobil csapat segítségével a leghátrányosabb településen élő családokhoz és gyerekekhez is eljutottunk oktatási, fejlesztő, egészségügyi és szociális programokkal. Tudj meg többet itt: hu/projekt/mobil-csapat/
A 2022 márciusában létrejött UNICEF Regionális Ukrán Menekültprogram Magyarországi Irodája a már elérhető, állami és civil szervezetek által nyújtott szolgáltatások szélesítésére és megerősítésére törekedett annak érdekében, hogy azok mind a menekült, mind a hátrányos helyzetű magyar gyermekek számára elérhetővé, könnyebben hozzáférhetővé váljanak.
2022 és 2024 között négy helyi önkormányzattal, valamint tíz civil és hitéleti szervezettel működtünk együtt, hogy közösen segítsük a menekült családok mindennapjait.
Munkánk jogi alapját Magyarország Külgazdasági és Külügyminisztériumával 2022 októberében aláírt, majd 2023 nyarán megerősített együttműködési nyilatkozat szavatolta.
Célunk a menekült gyerekek, valamint a helyi közösségben élő hátrányos helyzetű gyerekek számára a gondoskodó, ösztönző családi környezet megteremtésének támogatása volt, valamint védelem biztosítása az erőszak, a kizsákmányolás és a bántalmazás ellen.
- Az érintettek számára könnyebb hozzáférést biztosítottunk gyermekjóléti és gyermekvédelmi szolgáltatásokhoz.
- Önkormányzati partnereinkkel együttműködve bővítettük a gyermekjóléti és gyermekvédelmi szolgáltatások körét, és javítottuk azok minőségét.
- Szexuális visszaélések és kizsákmányolás megelőzése érdekében továbbképzéseket szerveztünk partnereink számára, bővítettük és fejlesztettük kapacitásaikat.
- Az Ukrajnából menekülő gyermekek kiszolgáltatott csoportjainak, valamint az emberkereskedelem áldozatainak azonosításával összefüggésben együttműködtünk az Országos Rendőrfőkapitánysággal a rendvédelmi és határvédelmi szakemberek képzése érdekében.
- A Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvánnyal folytatott együttműködés keretében a lelkisegély szolgáltatás ukrán és orosz nyelven is elérhetővé vált. 2024 végéig a segélyvonallal kapcsolatos tájékoztatás közel 1.3 millió gyermekhez jutott el, és a segélyvonal több mint 21.000 gyermeknek és gondviselőnek nyújtott mentális egészségügyi tanácsadást, és több mint 9.800 ember számára jelentett biztonságos csatornát a szexuális erőszakkal és kizsákmányolással kapcsolatos esetek bejelentésére. Tudj meg többet itt: Ukrán menekült fiatalok – Beszélj róla! – Kék Vonal (kek-vonal.hu)
- Az UNICEF és a Belügyminisztérium együttműködésének középpontjában, a menekült gyermekeknek nyújtott gyermekvédelmi, gyermekjóléti, oktatási, emberkereskedelem elleni és egészségügyi szolgáltatások megerősítése állt. Ennek keretében országszerte szakemberek százai vehettek részt szülői kompetenciákat, a gondoskodó nevelést támogató, valamint a gyermekbarát igazságügyi kihallgatásról szóló képzéseken.
Több önkormányzattal, helyi és nemzetközi civil, valamint egyházi szervezettel fogtunk össze annak érdekében, hogy minden ukrajnai menekült gyerek járhasson iskolába, behozhassa lemaradását, az igényeinek megfelelő taníttatásban részesüljön, valamint helyben élő kortársaikat is elérjük oktatási programokkal.
-
- A pedagógusokat speciális képzésekkel támogattuk a gyermekközpontú pedagógiai módszerek elsajátításában, valamint mentálhigiénés segítségnyújtással kapcsolatban.
- Partnereinkkel közösen több, mint 60.000 gyerek számára biztosítottunk minőségi tanuláshoz való hozzáférést – felzárkóztató programok, nyelvoktatás, koragyermekkori oktatás és fejlesztés formájában.
- Helyi együttműködéseken keresztül országszerte 15 koraifejlesztő-központ megnyitását támogattuk, amelyekben a szülőknek nyújtott segítő foglalkozások és koragyermekkori fejlesztő tevékenységek mellett a nevelők számára szakmai továbbképzési lehetőségek valósultak meg.
- 2024 során a Menekültügyi Programiroda Budapest Főváros Önkormányzatával együttműködésben olyan szervezeteket támogatott, amelyek tevékenysége a Budapesten élő, Ukrajnából menekült gyerekek, valamint más, hátrányos helyzetű gyerekek és családok holisztikus szemléletű, kora gyermekkori fejlesztését, ellátását és befogadását segítette.
- Mobilcsapat segítségével pszichológus és pedagógus munkatársak nyújtottak egyénre szabott támogatást olyan helyi gyerekeknek, akik logisztikai vagy anyagi okok miatt nehezen férnek hozzá fejlesztő foglalkozásokhoz. A program célja volt elősegíteni a gyermekek képességeinek kibontakozását és megakadályozni az iskolai lemorzsolódást.
Önkormányzati partnereinkkel közös készpénztámogatási (CASH+) programunk a legkiszolgáltatottabb családokat támogatta, amíg ismét tartós bevételi forrásra tesznek szert.
- A készpénzes segélyprogramokkal 2.000-nél több menekült és rászoruló háztartást, és így több, mint 3.000 gyermeket segítettünk Budapesten és Záhonyban.
- Az UNICEF nem csupán készpénztámogatással támogatta a családokat. Rászoruló gyermekek speciális szükségleteinek felmérésével, a számukra szükséges szolgáltatásokhoz, igy például egészségügyi, szociális vagy élelmiszerrel, lakhatással kapcsolatos segítséghez való eljutásban is segítettünk. Tudj meg többet itt: Budapest Helps
Partnereinkkel együttműködésben támogattuk a Magyarországra érkezők egészségügyi szolgáltatásokhoz való könnyebb hozzáférését, hogy időben kiszűrésre és felismerésre kerüljenek a védőoltásra szoruló gyermekek és nők, a koragyermekkori beavatkozás és fejlesztő szolgáltatások, a speciális mentális egészségügyi támogatás, az egészségfejlesztés, valamint az egészségnevelés szükségessége.
- Orvosi konténert helyeztünk el Debrecenben, a Dorkász Szolgálat befogadóközpontjában, ahol egészségügyi szakemberek nyújtottak szolgáltatásokat, mint pl: immunizáció (védőoltás), mentálhigiénés támogatás, betegségmegelőzés vagy egészségnevelés.
- Partnereinken keresztül ukránul beszélő egészségügyi szakembereket vagy szükség esetén ukránul beszélő tolmácsot biztosítottunk.
- Támogattuk a Debreceni Egészségfejlesztési Központ megnyitását, térítésmentesen elérhetővé téve a rendszeres egészségügyi szűrések, megelőző és fejlesztő szolgáltatások széles skáláját.
- Népszerűsítettük az egészséges életmód és megfelelő táplálkozás alapelveit. Továbbá több, mint 3.000 alkalommal került sor partnereink közreműködésével az ország több településén újszülött és kisgyermek táplálási tanácsadásra.
Miközben az UNICEF menekültügyi válaszadási programja kivonul Magyarországról, számos programot helyi partnereink tovább működtetnek. Ezek az erőfeszítések 2024 után is folytatódnak, biztosítva, hogy a különböző szolgáltatások fenntarthatóan a menekültek és a befogadó közösségek javát szolgálják.
Az elmúlt két év során az alábbi szervezetekkel együttműködésben támogattuk az ukrajnai menekült, valamint a legkiszolgáltatottabb helyi gyermekeket és családjaikat.
- Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata
- Budapest, Fővárosi Önkormányzat
- Győr Város Önkormányzata
- Záhony Önkormányzata
- Terre des Hommes
- Dorkász Szolgálat
- Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány
- Magyar Református Szeretetszolgálat
- Piarista Rend Magyar Tartománya
- Sulinyugi
- KincsŐ Alapítvány
- War Child
- NoBadKid – Pressley Ridge Magyar Alapítvány
- Magyar Vöröskereszt

A 13 éves Mása a háború kitörését követően érkezett Magyarországra. Iskola után, délutánjait egy ukrajnai gyerekeket támogató tanodában tölti. Szabadidejében szeret gördeszkázni. “Mindig jó élményeim vannak vele: amikor elesem, odajönnek az emberek, és azonnal segíteni akarnak. Ez sokat jelent.”

A 13 éves Mása a háború kitörését követően érkezett Magyarországra. Iskola után, délutánjait egy ukrajnai gyerekeket támogató tanodában tölti. Szabadidejében szeret gördeszkázni. “Mindig jó élményeim vannak vele: amikor elesem, odajönnek az emberek, és azonnal segíteni akarnak. Ez sokat jelent.”

Szerintem minden pillanatban lehet örömet találni” – mondja a 11 éves Polina, aki Herszonból érkezett Magyarországra. Iskola után tantárgyi korrepetáláson és magyar nyelvórákon vesz részt kor és sorstársaival.

Szerintem minden pillanatban lehet örömet találni” – mondja a 11 éves Polina, aki Herszonból érkezett Magyarországra. Iskola után tantárgyi korrepetáláson és magyar nyelvórákon vesz részt kor és sorstársaival.

Yulia két éve jött Magyarországra, és eleinte összetört számára a világ. Az orvosi pályához fűzött álom hirtelen szertefoszlott. Ma már egészségügyi szakközépiskolába jár Budapesten és készül az orvosi egyetem felvételijére. Emellett vív, ami mindenben segíti. “A magyar tanulásban, az erőnlétben. Úgy érzem olyankor, hogy menni fog, bírni fogom az orvosi pályát és minden más nehézséget is.” – meséli Yulia.

A 17 éves Danylo technikumban tanul, kilencedikes. „Kevesebb bennem a feszültség mióta nem csak nyelvileg, de kulturálisan is értem a kortársaim viselkedését, egyszerűen máshogy fejezik ki magukat, mint otthon, és ez az elején furcsa volt” – meséli.

Ukrajnából menekült gyerekek hetente többször kiscsoportos magyar nyelvórán vesznek részt, hogy követni tudják az állami iskola tantervét.

Állatasszisztált oktatás. A terápiás kutya jelenléte motiválja a gyerekeket, könnyíti az ismeretátadást, fejleszti a készségeket és a kommunikációt ezáltal hozzájárulva a csoportkohézió megteremtéséhez.

Egészségügyi programunk keretében a két hónapos Elif kötelező védőoltást kap a Dorkász Szolgálat Befogadóközpontjában felállított orvosi konténerben.

8 hónapi intenzív TSMT terápiának köszönhetően Enrikének jelentősen csökkent figyelem zavara, valamint javult vizuális éretlensége. Ma már állami iskolába jár Debrecenbe és beilleszkedett.

Noémi 11 éves, jelenleg a Dorkász Szolgálat debreceni befogadóközpontjában él szüleivel és 2 bátyjával.
Az UNICEF által támogatott, felzárkóztató oktatási projekt, a „School to Success” lelkes növendéke.
Saját elmondása szerint a programnak köszönhetően tanult meg olvasni és számolni.

Alexandra kisfiaival Milánnal (bal) és Dominikkel (jobb). Domcsi – ahogy anyukája hívja – februárban, a Záhonyi Hétszínvirág Óvodában ünnepelte 5. születésnapját. Az óvodai szülinapokkor az a szokás, hogy a gyerekek jókívánságokkal köszöntik az ünnepeltet!

Ugyan, most először otthonától távol töltötte születésnapját, Dominik szerető és gondoskodó környezetben ünnepelt. „Domcsi szeret oviba járni, nagyon jó itt neki. Az óvónénik nagyon kedvesek és nagyon jól viszonyulnak hozzánk” meséli Alexandra.

Heorhii, 3 éves, a Záhonyi Hétszínvirág óvodába jár testvérével. Hamar beilleszkedett, szereti társait és már néhány magyar szót is tud mondani.

Az UNICEF készpénztámogatási programjával (CASH) segíti a Záhony melletti Tuzséron élő 8 édesanya és gyermekeik mindennapjait. A hozzájárulásból többek között élelmiszert, gyermekápolási termékeket, taneszközöket és – az online tanulást lehetővé tevő – mobiltelefont vásárolnak.

A közösségi programok mellet korrepetáláson, magyar nyelvoktatáson, és készségfejlesztő foglalkozásokon vehetnek részt a gyerekek.

Szintia 10 éves. Közvetlen kislány, minden érdekli. Szüleivel és 7 testvérével érkezett a Dorkász Befogadóközpontjába. Kimondottan szeret rajzolni és kreatívkodni, a központ dolgozóit is mindig meglepi valami szép alkotással, amiket a foglalkozásokon vagy az iskolában készítenek.
„Mikor lesz megint foglalkozás?” a napi jelmondata.

A Dorkász Szolgálatnál működtetett óvoda olyan fejlesztő játékokkal és eszközökkel van felszerelve, amelyek használata során az oktatási intézményekből kimaradt gyerekek könnyen és játékosan tudnak fejlődni.
“Megvan a célom és arra koncentrálok”…zárja gondolatait a 16 éves Danyló, aki az ukrajnai Zaporizzsja területéről menekült el családjával a háború kitörését követő pár hétben. Ma Budapesten él, technikumba jár, ahol tanulja a magyar nyelvet, és rengeteget tud az országról, ahol ma menekültként él. Tudatosan készül a jövőre, a filmezés érdekli.
Továbbra is segítenünk kell:
- a támadás alatt álló területeken élő gyermekek túlélését – mert van, aki el sem menekülhetett saját betegsége, anyagi helyzete vagy idős rokonai miatt;
- a földalatti bunkerekben meghúzódó egészségügyi csapatoknak – mert akik maradtak, és az óvóhelyeken küzdenek a túlélésért a légicsapások alatt, számítanak a segélykészletekre;
- az éppen úton lévő, otthonuktól megfosztott gyermekeknek – az otthonukat bombatámadás miatt elvesztő gyermekek jelentős része belső menekültként, traumatizáltan éli meg a mindennapokat, normális életük eltűnt;
- a határokon kívülre menekült, nincstelenné vált családoknak – számtalan nőt és gyermeket fenyeget az emberkereskedelem veszélye a kilátástalanság, a nyelvismeret hiánya és az új környezetbe való beilleszkedés nehézségei miatt.
“Egy pár dolgot megtanultam természetismeretből…egy ilyen kisebb érdekesség, hogy azért látjuk a szivárványt, mert, hogy a leeső esőcseppeken átsüt a nap fénye” – Emiliánó 11 éves. Emiliánó és Diabló Kárpátaljáról érkeztek Magyarországra a háború kitörését követően. Büszkén mesélnek az iskolában tanultakról. Helyi partnereinkkel együttműködésben az oktatás mellett gyermekvédelmi, szociális és egészségügyi programokon keresztül támogatjuk az Ukrajnából érkező gyerekeket és családjaikat.
VIRÁGOK ÉS TANKOK: művészeti alkotások az Ukrajnában dúló háború árnyékában
A Magyar Református Szeretetszolgálat és az UNICEF a menekültként élő ukrajnai gyermekek szükségleteire és a közös segítségnyújtásra történő figyelemfelhívás részeként felkavaró kiállítást hozott létre Budapesten, a Városháza parkban. A gyermekalkotók és hivatalos fotósok segítségével olyan fotómontázsokat alkottak, amelyek Ukrajnában, háborús övezetben készült képekből, valamint a fegyveres harcok elől menekülő gyermekek által, többségében rajzterápiás foglalkozásokon született rajzokból állnak. Tizenkilenc gyermekrajz került összeszerkesztésre tizenkilenc helyszíni fotóval, feszültséget teremtve a háború pusztítását bemutató képek és a gyermeki játékos őszinteség között. A rajzterápiás foglalkozások – ahogyan az ukrajnai gyerekek számára nyújtott további mentálhigiénés programok is – hatékony segítséget jelentenek a gyógyulásban, az átélt traumák feldolgozásában és a lelki ellenállóképesség erősítésében.









Hírek, aktualitások
Munkánk fenntartásához és kiterjesztéséhez Rád is szükségünk van!
Már 2 évet rabolt el a háború az életükből, de még nincs minden veszve!

Több száz gyermek ünnepli a közelgő új évet a harkovi Spilno Gyermekközpontban, amelyet az UNICEF és partnerei üzemeltetnek. A föld alatti központban játékok, színező ceruzák és közös programok várják őket, távol a fent dúló háborútól.

A 10 éves Veronica felkeresi egy sokemeletes épület romjait az ukrajnai Borodiankában, hogy megetessen néhány utcai macskát. Amíg az állatok esznek, Veronica felnéz az épület egy teljesen megsemmisült pontjára, ahol egykor a hálószobája állt. “A kilencedik emeleten, ahol egy barna ajtó látható, ott volt a szobám. Nagy ágyam és sok játékom volt, de egy bombatámadás mindent tönkretett. Ha fúj a szél, néha megtaláljuk a közelben azt, ami maradt egykori tárgyainkból.”

Egy kisfiú játszik egy slavutych-i óvoda óvóhelyén. A gyermekek itt biztonságban lehetnek, köszönhetően az UNICEF-nek és partnereinek.

2022. december 17-én Ivano-Frankivsk régióban az ötéves Mykyta a kiskutyáját tartja karjában. „Néhány hónappal ezelőtt döntöttünk úgy, hogy befogadjuk és vigyázunk rá, mert elkeveredett a gazdájától.”

2022. december 21-én a 8 éves Eva a háború sújtotta Irpinben sétál. A támadások során otthona teljesen megsemmisült.

A tízéves Bohdan a kemence mellé kuporodott macskájával egy megrongálódott izyumi téglaházban, ahol nagymamájával és két nővérével él. Nem álmodik sem játékokról, sem szórakozásról, csak melegről, biztonságról és bélelt, téli ruhákról.

A négyéves Theonának autizmus spektrum zavara van, a háború miatt családja elmenekült a Khersonska régióban lévő otthonukból. Jelenleg Lvivben tanulja a PECS kommunikációs módszer használatát egy UNICEF-projekt keretein belül a Gyermekrehabilitációs Központ szakembereinek segítségével.

Az ukrajnai Mykolaiv-ban élők tiszta ivóvízhez juthatnak az UNICEF-nek és partnereinek köszönhetően. 2022 áprilisa óta a helyi családok biztonságos ivóvíz nélkül maradtak a vízvezetékek megsérülése miatt. A kritikus infrastruktúra – köztük egy kenyérgyár is – veszélyben volt. Az UNICEF egy víztisztító állomást adományozott a kenyérgyárnak, azzal a feltétellel, hogy a környéket ivóvízzel látja el.

A 11 éves Margaryta végre el tudja látni magát édesanyja segítsége nélkül, miután új kerekesszéket kapott. Az ukrajnai Lvivben található Dzherelo Gyermekrehabilitációs Központ az UNICEF-fel együttműködve segíti rehabilitációs szolgáltatásokkal a háború által sújtott családokban élő rászoruló gyermekeket.

A 7 éves Nastja megöleli kedvenc játékát, egy nagy plüssnyulat az UNICEF sátor közelében. A lengyelországi Medyka határnál várnak a Krakkóba tartó buszra, miután a családnak menekülnie kellett. Az ukrajnai háború továbbra is emberek ezreitől veszi el otthonát, és arra kényszeríti őket, hogy hazájukon kívül, a szomszédos országokban keressenek menedéket.

Gyerekek játszanak óvodájuk óvóhelyének folyosóján Slavutychban. Az óvodába jelenleg 112 gyermek jár, az óvóhely 220 fő befogadására alkalmas.
A gyermekeknek mielőbb békére és biztonságra van szükségük! A legkisebb adomány is segít, hogy a helyszínen cselekedhessünk értük.
Az UNICEF tervei 2024-re:
Így is támogathatod munkánkat:

WEBSHOP
Az UNICEF Children Need Peace kollekció darabjainak megvásárlásával vészhelyzeti munkánkat, és ezen keresztül a rászoruló gyerekeket támogatod.

KÖZÖSSÉGI ADOMÁNYGYŰJTÉS
Indíts Te is saját kampányt a gyerekek megsegítéséért, és kérd barátaid, ismerőseid támogatását! Követes adománygyűjtési lehetőségeinket a #teistehetsz oldalon találod.

VÁLLALATI EGYÜTTMŰKÖDÉS
Vállalti partnerként többféle módon támogathatja munkánkat – például adománnyal vagy kampányunk vállalati kommunikációban történő megosztásával.