UNICEF 2022 Éves Jelentés

Minden gyerekért

 

2022 nehéz kihívásokkal és megoldhatatlannak tűnő válságokkal teli év volt világszerte a gyermekek számára.

 

Milliók szenvedtek az éghajlatváltozás okozta árvizek, viharok és aszályok következményeitől, vagy fegyveres konfliktusok közepette küzdöttek alapvető szolgáltatások eléréséért, miközben továbbra is érezhető volt a világjárvány társadalmi-gazdasági hatása.

Ezek a tényezők globális élelmezési válsághoz vezettek. Csak a tavalyi év során 45 millió 5 év alatti gyermek szenvedett alultápláltságtól. Sok közösség tapasztalta meg, hogy az alapvető élelmiszerek és áruk költségei az egekbe szöktek, és a gazdasági körülmények egyre több családot taszítottak szegénységbe.

Az UNICEF több mint 75 éve azon dolgozik, hogy megvédje a gyermekeket az ilyen nehéz kihívásokkal teli időkben. 2022-ben több rászoruló gyermek volt a világon, mint szervezetünk fennállása óta bármikor, ezért a legjobbat kellett nyújtanunk.

Az új, 2022-2025-ös stratégiai tervünk mentén továbbra is életmentő és életeket jobbá tevő megoldásokat hoztunk el a gyermekeknek, különösen a legkiszolgáltatottabbakra összpontosítva. A jelentésben bemutatott eredmények a több mint 190 országban dolgozó közel 17.000 munkatársunk elhivatottságának és bátorságának köszönhetők.

 

 

Történelmi előrelépést tettünk a gyermekkori éhezés megelőzése és kezelése terén.

 

 

Oltási kampányokat bonyolítottunk le a humanitárius vészhelyzetek során.

 

 

Folytattuk a küzdelmet a globális oktatási válsággal szemben, és kiterjesztettük programjainkat a nemi alapú erőszak megelőzése és kezelése érdekében.

 

 

A kormányokkal együtt dolgoztunk azon rendszerek megerősítésén, amelyek nélkülözhetetlenek a gyermekek számára – az egészségügy, az oktatás, a víz- és csatornahálózat.

Az elmúlt évben az UNICEF az egész szervezeten belül előtérbe helyezte az éghajlatváltozással kapcsolatos fellépést. Kiterjesztettük támogatásunkat a közösségek számára az éghajlatváltozás mérséklésére, és az alkalmazkodásra vonatkozó stratégiák kidolgozására és végrehajtására.

Ezt az előrelépést partnerkapcsolataink erőssége és adományozóink rekordszintű támogatása tette lehetővé. Az év során elmélyült az UNICEF kapcsolata az egyes kormányokkal, a magánszektor szereplőivel és más ENSZ ügynökségekkel is.

A legfontosabb kapcsolatunk azonban továbbra is a segítségre szoruló gyermekekkel és fiatalokkal van. Elvitathatatlan szerepük van abban, hogy megoldásokat találjunk az előttünk álló kihívásokra és válságokra. Lehet, hogy rendkívül bizonytalan a jövő, de ettől még az övék. Felelősséggel tartozunk azért, hogy ez egy olyan jövő legyen, amelyben minden gyermek jogai teljes mértékben érvényesülnek.

Eredményeink

A legfontosabb eredményeink, amelyeket partnereink és nagylelkű adományozóink támogatásával értünk el 2022-ben

1. Célterület: Minden gyermek, beleértve a serdülőket is, éljen és boldoguljon, folyamatosan jusson tápláló ételhez, minőségi egészségügyi alapellátáshoz, oktatáshoz és alapvető eszközökhöz

  • 182,4 millió öt év alatti gyermek részesült az alultápláltság megelőzését, szűrését és kezelését célzó szolgáltatásokban.
  • 77,9 millió gyermeket oltottunk be kanyaró ellen.
  • Az UNICEF 143 országot támogatott a COVID-19 elleni védőoltás biztosításában.
  • 2021 óta 67 országban integrálták a mentálhigiénés szolgáltatásokat az egészségügyi alapellátásba.

2. Célterület: Minden gyermek, beleértve a serdülőket is, tanulhasson és a jövőjére nézve hasznos készségeket sajátíthasson el

  • 2022-ben 37,9 millió iskolán kívüli gyermek részesült oktatásban az UNICEF által, közülük 18,6 millióan humanitárius környezetben.
  • 28,3 millió gyermekhez juttattunk el tananyagot, közülük 3,8 millióan élnek humanitárius környezetben.

3. Célterület: Minden gyermek részesüljön az erőszak és a kizsákmányolás elleni védelemben

  • Az UNICEF 109 országban, 4,7 millió erőszakot átélt gyermeket támogatott egészségügyi és szociális ellátással, illetve igazságszolgáltatási támogatással.
  • Az UNICEF 65 országban, több mint 5 millió nőt és gyermeket ért el a nemi alapú erőszak kockázatcsökkentő beavatkozásaival.
  • 2021 óta megkétszereződött azon lányok és nők száma, akik prevenciós és ellátási beavatkozásban részesültek a gyermekházasság és a női nemiszerv-csonkítás terén.

4. Célterület: Minden gyermek éljen biztonságos és tiszta környezetben

  • 26 millió ember jutott hozzá az alapvető higiéniai szolgáltatásokhoz az UNICEF munkájának köszönhetően, 30,6 millióan pedig folyamatosan elérhető, biztonságos ivóvízhez.
  • Az UNICEF közvetlen támogatásának eredményeképpen 5,4 millióan használnak klímarezisztens vízrendszereket, 3,2 millióan pedig klímarezisztens higiéniai létesítményeket.
  • A COP27 klímakonferencián az UNICEF érdekképviselete hivatalosan elismertette a gyermekek és fiatalok szerepét, mint a változást előidéző szereplőket a klímaválsággal szembeni fellépésben.

5. Célterület: Minden gyermeknek legyenek egyenlő esélyei az életben

  • Az UNICEF támogatásával a kormányok több mint 129 millió gyermeket értek el készpénztámogatási programokkal.
  • Az UNICEF a katasztrófaelhárítás részeként kiterjesztette a humanitárius készpénzátutalások alkalmazását, így több mint 2,8 millió háztartást értünk el, 43 országban.
  • Az UNICEF 58 országban támogatta a helyi kormányzati kapacitások megerősítését a szegénység csökkentése érdekében a vidéki és városi területeken egyaránt.

 

Humanitárius reakció

2022-ben az UNICEF reagált mind az ember okozta válságokra, mind a klímaváltozás által súlyosbított természeti katasztrófákra. A humanitárius segítségre szorulók száma 2022-ben tovább nőtt, elérte a 274 millió főt a 2021-es 235 milliót követően.

8,8 millió gyermek és nő részesült a nemi alapú erőszak megelőzésére és az áldozatok támogatására irányuló beavatkozásokban.

Az UNICEF humanitárius vészhelyzetekben nyújtott közvetlen támogatása 2022-ben több mint 23 millió embert ért el a vízügyi és higiéniai szolgáltatásokkal, köztük az ukrajnai háborúra, a pakisztáni áradásokra, valamint az etiópiai konfliktusokra és súlyos aszályra való válaszlépések révén.

Létfontosságú ellátmányok szállítása

Az ellátmányok elengedhetetlenek a gyermekek jogainak érvényesüléséhez. 2022-ben az UNICEF rekordösszegben, 7,4 milliárd dollár értékben szerzett be gyermekeknek szánt árukat és szolgáltatásokat, 162 országban, ami 93%-os növekedést jelent a COVID-19 előtti adatokhoz képest. Több mint 863,9 millió dollár értékben szereztünk be sürgősségi felszereléseket, és szállítottuk őket 140 országba.

A fiatalokkal való kapcsolattartás

A fiatalok nem csupán prioritást élveznek az UNICEF tevékenységei között, de ők az UNICEF legfontosabb partnerei is az eredmények elérésében és a fenntartható változások előmozdításában.

2022-ben 10,6 millió fiatal önkéntes játszott meghatározó szerepeket különböző ágazatokban, beleértve az éghajlatváltozással kapcsolatos fellépéseket, valamint a járvány- és vészhelyzeti reakciókat.

Az U-Report, az UNICEF fiatalok bevonására szolgáló digitális platformja 2022-ben 8 millió új U-Reportert regisztrált, ezzel összesen 27,5 millióan vannak, 92 országban.

Az UNICEF 7,4 millió gyermeket, serdülőt és fiatalt vont be az érdekképviseletbe, közel 6,6 milliót a kommunikációba, és 27,1 milliót az online platformok használatába.

Pénzügyi eredmények

Annak ellenére, hogy 2022-ben az ukrajnai háború, az ellátási láncban keletkezett zavarok és a gazdasági volatilitás miatt egyre nagyobb kihívások előtt állnak az adománygyűjtési törekvések, az UNICEF bevétele elérte a valaha volt legmagasabb szintet.

Míg az UNICEF teljes bevétele 2022-ben további 1,8 milliárd dollárral nőtt 2021-hez képest, az alapfinanszírozás 19%-kal, 284 millió dollárral csökkent. Alapfinanszírozásunk biztosítja, hogy az UNICEF a tünetek kezelése helyett a gyermekjogok sérülése mögött álló rendszerszintű problémák megoldásával foglalkozzon.

Az UNICEF bevételeiről és a partnerek hozzájárulásáról bővebben olvashat a teljes, angol nyelvű jelentésünkben.

 

Segíts a kritikus helyzetben lévő gyerekeknek!

Havi rendszeres adományoddal életeket menthetsz.

Segítek